Planszówki. Sposoby na zimowe wieczory dla całej rodziny

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zbliżyć się z członkami swojej rodziny, gdy zapadają długie zimowe wieczory? Bardzo dobrym sposobem jest wspólna zabawa. Idealnie nadają się do tego planszówki. Można z nich wybierać te bardziej tradycyjne, ale i najnowsze. Dlaczego warto? 

Dlaczego gry planszowe są dobrym pomysłem na długie wieczory?

Czemu warto grać w planszówki z rodziną? Okazuje się, że mają liczne zalety. Niektóre z nich dostrzega się na poziomie indywidualnym, inne są ważne dla wzmacniania więzi – właśnie w rodzinie jest to ważne. 

Wzmacnianie więzi

Planszówki zdecydowanie mogą łączyć ludzi. Wolny wieczór, spokój i rodzina skupiona wokół ciekawej rozgrywki to idealna sytuacja, żeby przez dłuższy czas pobyć ze sobą. Dodatkowo wspólna rozgrywka jest czymś, co wprowadza zdrową i nierzadko sympatyczną rywalizację. Nie chodzi przecież o to, żeby zająć pierwsze miejsce i zostawić innych w tyle, ale żeby się wspólnie bawić, śmiać i lepiej poznawać. 

Ukojenie nerwów

Gry planszowe stanowią okazję do oderwania się od codziennych problemów. W zabawnej, ale i wymagającej rozgrywce można szukać odstresowania i je skutecznie znaleźć.

gra monopoly
Photo by ErikaWittlieb from Pixabay.com

Rozwijanie kreatywności i rozwiązywanie problemów

Niewątpliwie część gier pozwala na rozwijanie kreatywności. Dotyczy to oczywiście w dużej mierze dzieci, które mogą się nauczyć wielu przydatnych rzeczy, ale jest też ciekawą odskocznią dla osób dorosłych. Trzeba przyznać, że planszówki o ciekawej fabule wymagają zwiększonej pracy mózgu, są także wyzwaniem intelektualnym. Wspierają rozwój. Dodatkowo stajemy przed koniecznością rozwiązywania problemów. Często wyzwania takie podejmuje się zespołowo – może to zaprocentować w realnym życiu, przy rodzinnych trudnościach. 

Sposób na nudę

Oczywiście zdarzy się niejednokrotnie, że planszówki stają się ciekawym i dość tanim sposobem na zabicie wieczornej nudy. To lepszy pomysł, niż np. oglądanie telewizji czy granie w gry, bo wymusza interakcję pomiędzy członkami rodziny.

Planszowe klasyki. Które gry warto polecić?

Które spośród popularnych planszówek warto polecić do rodzinnej rozgrywki? Oto nasze typy:

Taboo

Jeśli chodzi o budowanie interakcji między członkami rodziny, to Taboo będzie świetnym wyborem. Jak unikać poszczególnych słów, żeby wygrać? Gra jest zespołowa, o wielu rzeczach decyduje ślepy los. Oczywiście musimy wykazać się dużą dozą kreatywności. Gra wspaniale ćwiczy zdolności komunikacyjne, które są przecież istotne również w prawdziwym życiu. 

Scrabble

Kolejny klasyk, który może łączyć pokolenia. Punkty zdobywamy, układając słowa z dostępnych liter. Oczywiście w tę grę zagramy raczej ze starszymi pociechami. Zakłada się, że już siedmioletnie lub ośmioletnie dzieci z powodzeniem mogą brać udział w tej zabawnej, ale i pouczającej rozgrywce. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą przypomnieć sobie ortografię, ale przede wszystkim rozwinąć zdolności komunikacyjne. 

Catan

Gra przeznaczona dla mniejszej liczby osób – najlepiej dla czterech. Uczy przede wszystkim negocjacji, co także może procentować w codziennych sytuacjach. Nadaje się zarówno dla początkujących graczy, jak i tych już mocno wprawionych w takich grach. Jak toczy się rozgrywka? Przede wszystkim musimy rozwijać naszą kolonię na niedawno odkrytej wyspie Catan. Wygrywa ten, kto pierwszy zgromadzi 10 punktów.

Dixit

Współczesna forma gry w skojarzenia, która wciąż jest bardzo popularna. Mocno wpływa na rozwijanie kreatywności. Gracze muszą odgadnąć naszą interpretację jednego z obrazków dostępnych w grze. My możemy do niego nawiązać w dowolny sposób. Bardzo ciekawa alternatywa na zimowy wieczór!

>> Przeczytaj także: Sudoku. Hobby, które nie wychodzi z mody

Sagrada

Gra dla rodzin o zacięciu artystycznym. Zadanie jest nietypowe: należy wybudować witraż. Rozgrywka dla maksymalnie czterech osób trwa 30 minut. Gra jest prosta, ale wymaga myślenia i spostrzegawczości. Wygrywa ten, kto zdobędzie najwięcej punktów według instrukcji. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealne sztućce do swojej kuchni?
/
Jak wybrać idealne sztućce do swojej kuchni?
Poznaj tajniki wybierania doskonałego zestawu sztućców do swojej kuchni. Wskazówki od wyboru materiału, przez styl, do rodzaju sztućców.
Tworzenie ekologicznego systemu nawadniania na wiejskiej posesji
/
Tworzenie ekologicznego systemu nawadniania na wiejskiej posesji
Poznaj sposoby na ekologiczne nawadnianie twojego ogrodu! Dowiedz się więcej o zrównoważonych systemach nawadniania, które pomogą oszczędzać wodę na twojej wiejskiej posesji.
Zbieranie grzybów – poradnik grzybiarza
/
Zbieranie grzybów – poradnik grzybiarza
Przeczytaj, jak się przygotować do grzybobrania!