Wiek emerytalny – od kiedy i jak liczyć?

/
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Zastanawiacie się, kiedy w Polsce można przejść na emeryturę i jak oszacować jej wysokość? Już spieszymy z odpowiedzią. 

Obecnie wiek emerytalny jest zróżnicowany i zależy od płci. Wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. To powszechny wiek emerytalny dla osób, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r. Istnieje możliwość otrzymania świadczenia wcześniej, jeśli wykonujesz pracę w szczególnych warunkach. Przekroczenie wymaganego wieku nie oznacza, że musisz zrezygnować z aktywności zawodowej. Im dłużej pracujesz, tym wyższa będzie Twoja emerytura. No właśnie, jak wyliczyć wysokość kwoty, którą będziesz otrzymywać? Aż do wieku emerytalnego odkładasz składki do ZUS z tytułu Twojej pracy zarobkowej. Jest to kapitał, od którego zależeć będzie poziom Twojej emerytury. Wysokość uzbieranych funduszy sprawdzisz, logując się za pomocą swojego profilu zaufanego na stronie ZUS. 

Dla porównania w Niemczech wiek emerytalny wynosi 67 lat dla obu płci, w Wielkiej Brytanii 68 lat, na Słowacji 62, a w Rosji 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet.

emeryci na spacerze
Photo by pasja1000 from Pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Szarlotka jak u mamy
/
Szarlotka jak u mamy
Któż z nas nie kocha szarlotki? Najlepsza to ta tradycyjna z kruchym ciastem, dużą ilością jabłek i posypana cukrem pudrem. Taka, jaką piekła babcia, a potem mama. Koniecznie wypróbujcie ten przepis!
Jak nowoczesne technologie wpływają na efektywność systemów wentylacyjnych w budynkach mieszkalnych?
/
Jak nowoczesne technologie wpływają na efektywność systemów wentylacyjnych w budynkach mieszkalnych?
Poznaj wpływ nowoczesnych technologii na efektywność systemów wentylacyjnych w budynkach mieszkalnych. Dowiedz się, jak innowacje ułatwiają zarządzanie powietrzem w twoim domu i przyczyniają się do poprawy zdrowia i komfortu mieszkańców.
Jak wybrać idealne ogrodzenie panelowe dla twojego domu?
/
Jak wybrać idealne ogrodzenie panelowe dla twojego domu?
Przeczytaj nasz praktyczny poradnik, którego celem jest pomóc wybrać idealne ogrodzenie panelowe dla domu. Dowiesz się jakie aspekty są istotne przy jego wyborze.