Wiek emerytalny – od kiedy i jak liczyć?

/
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Zastanawiacie się, kiedy w Polsce można przejść na emeryturę i jak oszacować jej wysokość? Już spieszymy z odpowiedzią. 

Obecnie wiek emerytalny jest zróżnicowany i zależy od płci. Wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. To powszechny wiek emerytalny dla osób, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r. Istnieje możliwość otrzymania świadczenia wcześniej, jeśli wykonujesz pracę w szczególnych warunkach. Przekroczenie wymaganego wieku nie oznacza, że musisz zrezygnować z aktywności zawodowej. Im dłużej pracujesz, tym wyższa będzie Twoja emerytura. No właśnie, jak wyliczyć wysokość kwoty, którą będziesz otrzymywać? Aż do wieku emerytalnego odkładasz składki do ZUS z tytułu Twojej pracy zarobkowej. Jest to kapitał, od którego zależeć będzie poziom Twojej emerytury. Wysokość uzbieranych funduszy sprawdzisz, logując się za pomocą swojego profilu zaufanego na stronie ZUS. 

Dla porównania w Niemczech wiek emerytalny wynosi 67 lat dla obu płci, w Wielkiej Brytanii 68 lat, na Słowacji 62, a w Rosji 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet.

emeryci na spacerze
Photo by pasja1000 from Pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kryteria wyboru stolika kawowego
/
Kryteria wyboru stolika kawowego
Baw się stylem i aranżuj swoje wnętrza z wyczuciem. Spraw, by każdy element pomieszczenia był idealnie dopasowany do Twojego gustu. Podpowiadamy, jak wybrać stolik kawowy do salonu w stylu skandynawskim, minimalistycznym i industrialnym.
Jak wybrać dobry narożnik do salonu: poradnik dla kupujących
/
Jak wybrać dobry narożnik do salonu: poradnik dla kupujących
Wybór idealnego narożnika do salonu nie musi być skomplikowany. Odkryj nasz poradnik dla kupujących – od rozważenia stylu i wymiarów, aż po wybór materiałów.
Malowanie drzwi wewnętrznych – co trzeba wiedzieć?
/
Malowanie drzwi wewnętrznych – co trzeba wiedzieć?
Remont w domu? Zajrzyj, żeby zobaczyć, jak pomalować drzwi wewnętrzne!