Z czym wiąże się budowa przydomowego szamba?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kupując działkę pod zabudowę, rzadko kiedy udaje się znaleźć miejsce połączone z siecią kanalizacyjną. Takie położenie zmusza właścicieli do budowy szamba na swojej działce, by móc odprowadzać nieczystości. Nie jest to najprzyjemniejszy element posiadania domku na uboczu, jednak często nie ma możliwości, by go ominąć. Zobacz z czym wiąże się budowa szamba na działce prywatnej.   

Rozmiar i pojemność szamba    

Pojemność przydomowego szamba wylicza się na podstawie tego, ilu mieszkańców ma dany dom, ile średnio wody zużywa jedna osoba i jakie sprzęty są w domu. Z reguły najwięcej wody zużywa się przy spłukiwaniu toalety i kąpieli – 150 do 200 litrów na osobę, dziennie. Oczywiście nie każdego domu musi tyczyć się ta zasada. Domy, które mają więcej niż jedną łazienkę lub których mieszkańcy preferują długie prysznice czy kąpiele w pełnej po brzegi wannie, będą raczej potrzebowały szamba o większej pojemności. Przy wybieraniu rozmiaru szamba należy brać pod uwagę docelową, a nie tymczasową liczbę mieszkańców. Jeśli na przykład do nowego domu wprowadza się rodzina z małym dzieckiem, która planuje mieć jeszcze dwoje dzieci, mieszkając w tym domu, pojemność szamba najlepiej będzie policzyć również na przyszłych domowników. Popularnie przyjmuje się, że zbiornik dla czteroosobowej rodziny powinien mieć pojemność od 9 do 12 metrów sześciennych.   

montaż zbiornika na szambo
Photo by: Geography Photos/Universal Images Group via Getty Images

Umiejscowienie zbiornika na szambo   

Według obowiązujących przepisów, szambo może znajdować się tylko na działce budowlanej, bez możliwości przyłączenia pod kanalizację. Jego położenie na działce również nie jest obojętne. Zbiornik na szambo musi znajdować się co najmniej 5 metrów od wszystkich okien i drzwi budynków, w których przebywają ludzie, 7,5 metra od granicy działki, w tym również od drogi oraz minimum 15 metrów od ujścia wody, na przykład od studni. Te wymagania często ograniczają właścicielom działki możliwości w umiejscowieniu szamba, jednak można postarać się o zgodę gminy na zmniejszenie tych odległości. Dodatkowo, jeśli decydujemy się na zakup zbiornika z tworzywa sztucznego, musimy wziąć pod uwagę to, że teren, na którym umieszczone zostanie szambo, nie może być zbyt podmokły, żeby uniknąć wybijania zbiornika na powierzchnię. Na podmokłe tereny zdecydowanie lepiej sprawdzi się zbiornik betonowy. Takie zbiorniki na terenie całej Polski montuje firma Szambo Rambo.   

>> Zobacz też: Materiał i pojemność pojemnika na szambo – jak dobrać odpowiedni?

Koszty budowy i codziennego użytkowania szamba    

Koszty budowy przydomowego szamba o pojemności 10 metrów sześciennych wahają się od 2300 do nawet 6000 tysięcy złotych. Cena zależy od materiału, z jakiego wykonany będzie zbiornik na szambo. Szamba z tworzywa sztucznego są zdecydowanie droższe, a nie w każdym miejscu jest możliwość, żeby takie szambo zamontować. Betonowe zbiorniki na szambo są zdecydowanie lepszym wyborem pod względem cenowym oraz lokalizacyjnym. Szeroki wybór zbiorników betonowych oferuje strona: https://szambamamut.pl/. Betonowego szamba nie dyskwalifikuje typ podłoża, w którym ma się znaleźć ani jego wilgotność. Przez swoją wagę, zbiornik betonowy jest właściwie uniwersalny pod względem terenu umieszczenia.

>> Przeczytaj także: Przydomowa oczyszczalnia ścieków – wady i zalety

Niestety na kosztach samego zakupu i montażu zbiornika się nie kończy. Regularny wywóz szamba również wiąże się z opłatami, których nie da się w żaden sposób uniknąć. Wywóz nieczystości w domu zamieszkanym przez czteroosobową rodzinę, może kosztować od 150 do 200 złotych. Taki cykl opróżnienia zbiornika powinno się powtarzać co dwa lub trzy tygodnie, więc koszty posiadania przydomowego szamba mogą w skali roku wynieść nawet kilka tysięcy złotych. 

koparka kopie dół na zbiornik do szamba
Photo by: Education Images/Universal Images Group via Getty Images

Przydomowe szambo jest koniecznością dla wielu osób budujących domy za miastem. Podłączenie do miejskiej sieci kanalizacyjnej jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, jednak w wielu miejscach jest niemożliwe. Budowa przydomowego szamba bywa skomplikowana i czasochłonna, ale z dobrą firmą ten problem staje się zdecydowanie mniejszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy inteligentne systemy oświetleniowe mogą poprawić komfort życia na wsi?
/
Czy inteligentne systemy oświetleniowe mogą poprawić komfort życia na wsi?
Dowiedz się, jak inteligentne systemy oświetleniowe mogą przekształcić życie na wsi, poprawiając komfort i efektywność, a jednocześnie oszczędzając energię.
Jak wybrać odpowiedni stojak i miskę dla twojego czworonożnego przyjaciela?
/
Jak wybrać odpowiedni stojak i miskę dla twojego czworonożnego przyjaciela?
Podpowiadamy, jak dobrze dobrać stojak i miskę do jedzenia dla pupila. Zależności od rozmiaru psa, pory karmienia i potrzeb zwierzęcia - wszystko to ma wpływ na wybór odpowiednich akcesoriów.
Efektywne wykorzystanie dronów w gospodarstwie domowym
/
Efektywne wykorzystanie dronów w gospodarstwie domowym
Dowiesz się, jak drony mogą przynieść korzyści w codziennych czynnościach domowych. Omówimy efektywne wykorzystanie tych nowoczesnych urządzeń w gospodarstwie domowym.