Pikowanie pomidorów. Co powinniśmy wiedzieć?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zjedzenie własnoręcznie wyhodowanych pomidorów wprost z krzaczka to frajda nie tylko dla najmłodszych. Pomidory hodowane samodzielnie są soczyste i zdrowe. Jeśli raz stworzysz mini warzywniak na balkonie, parapecie czy w ogrodzie, to ciężko będzie wyobrazić sobie kolejną wiosnę pozbawioną uroku dbania o swoje sadzonki. Co powinniśmy wiedzieć w związku z pikowaniem pomidorów, by uniknąć błędów?

Czym jest pikowanie pomidorów? 

Nasiona pomidora nie należą do najmniejszych, ale podczas wzrostu warzywa okazuje się, że młode sadzonki wyrastają bardzo blisko siebie. Pikowanie to czynność, która polega na rozsadzeniu sadzonek do osobnych doniczek rozsadnikowych w celu zapewnienia komfortu roślinie podczas dalszego wzrostu. Pikowanie gwarantuje, że roślina będzie miała odpowiednie warunki do wzrostu, a po pewnym czasie będzie gotowa do wydania plonów. Podczas pikowania siewki zmieniają się w większe sadzonki. Jeśli mamy ich za dużo, dobrze jest przeprowadzić selekcję, która wyeliminuje sadzonki słabsze i mniejsze. Nie kieruj się tylko wielkością sadzonki. Dla przyszłego wzrostu pomidorów bardziej niż wielkość sadzonki liczy się ilość liści. 

sadzonki pomidorów
Photo by keziaschen from Pixabay.com

Kiedy zacząć pikowanie pomidorów? 

Nie powinno się zaczynać tego procesu zbyt wcześnie, ponieważ może się okazać, że sadzonki są za małe, za słabe i nie przyjmą się w nowym miejscu. Zaleca się odczekanie około 3 tygodni od momentu kiełkowania. Wtedy sadzonki powinny mieć już 4 liście, w tym liście szczytowe, które będą żywiły pierwszy owoc.

sadzonki pomidorów
Photo by AlchemillaMollis from Pixabay.com

Jaka ziemia jest najlepsza przy pikowaniu pomidorów? 

Możesz użyć zwykłej ziemi ogrodowej, ale specjalne podłoże może okazać się lepszym wyborem. Ziemia do siewu i pikowania o drobniejszej strukturze jest bogatsza w składniki, które odżywiają roślinę. Idealny poziom wilgotności i powietrza to coś, czego potrzebują młode sadzonki pomidora i co bez problemu zapewni specjalne podłoże.

Jakie doniczki do pikowania pomidorów są najlepsze?

Najlepsze okazują się donice najmniej skomplikowane. Doniczka do pikowania pomidorów powinna być plastikowa posiadać dolne otwory dla utrzymania odpowiedniego poziomu wilgotności. Alternatywą mogą być rozsadniki, czyli tace lub palety stworzone z dużej ilości połączonych ze sobą doniczek czy też ekologiczne doniczki celulozowo-torfowe, a nawet rolki papieru toaletowego! Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że podczas przesadzania do ziemi w ogrodzie lub dużej donicy na balkonie można włożyć sadzonkę razem z biodegradowalnym pojemnikiem. Rozwiązanie dobre dla środowiska i rośliny, która pozyska dodatkowy nawóz. 

>> Zobacz też: Warzywniak w ogrodzie. Kiedy zacząć i jak rozplanować?

Jak pikować pomidory, by ich nie uszkodzić? 

Wskazana jest tu duża delikatność i ostrożność. Do pikowania można użyć łopatki do pikowania lub patyczek, by delikatnie wyciągnąć sadzonkę z ziemi i rozdzielić bryłę korzeniową. Żeby roślina nie pozostawała zbyt długo poza glebą, przygotuj wybrane doniczki do pikowania. Wypełnij podłożem i delikatnie zwilż. Zrób otwór, by umieścić sadzonkę głębiej niż rosła do tej pory. Zaleca się sadzenie ok. 2 cm od liścienia i podlanie sadzonki tuż po przesadzeniu. 

Jak postępować z sadzonkami pomidorów? 

Optymalna temperatura dla sadzonek to 18-25 stopni Celsjusza. Przy podlewaniu należy pamiętać, by nie moczyć liści. Pomidory można podlewać zarówno od góry, jak i od dołu. Wskazane jest też regularne nawożenie rośliny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Te rzeczy przydadzą się w sypialni w domku na wsi
/
Te rzeczy przydadzą się w sypialni w domku na wsi
Co warto zakupić do sypialni w Twoim wymarzonym, wiejskim domku, żeby była ona nie tylko stylowa, ale także praktyczna?
Ogórki kiszone i inne przepisy na pyszne weki z ogórków
/
Ogórki kiszone i inne przepisy na pyszne weki z ogórków
Czekasz na sezon ogórkowy? Podpowiadamy, jak zrobić pyszne weki z ogórków!
Naturalne metody ochrony roślin przed szkodnikami w ogrodzie
/
Naturalne metody ochrony roślin przed szkodnikami w ogrodzie
Odkryj sprawdzone sposoby ochrony roślin przed szkodnikami, wykorzystując naturalne metody. Dowiedz się, jak skutecznie zadbać o swój ogród bez chemii i zabezpieczyć rośliny przed szkodnikami ekologicznymi metodami.