Cukinia nadaje się do duszenia, pieczenia, smażenia, marynowania i jedzenia na surowo. Można zrobić z niej pasztet, placuszki, koktajle i ciasta.
Można też przygotować doskonałe przetwory i cieszyć się jej wybornym smakiem dłużej. Poniżej znajdziesz nasze propozycje na weki z cukinii.
Warto wspomnieć, że cukinia nazywana jest również kabaczkiem. Ma wyjątkowo łagodny smak, jest lekkostrawna, bogata w witaminy i minerały. Zawiera potas, żelazo, magnez, witaminę C, K, PP, B1 i beta-karoten. Ponadto odkwasza organizm i ma pozytywny wpływ na trawienie.
Nie tylko pięknie prezentuje się w słoiku i na talerzu, ale również doskonale smakuje. Dodatek kurkumy nadaje piękny kolor warzywom, ale również ma zbawienny wpływ na nasz organizm.
Pokrój cukinię w plastry, paprykę w paski, a cebulę w piórka. W dużej misce wymieszaj warzywa, dodaj przyprawy, przeciśnięty przez praskę czosnek, cukier oraz ocet. Wszystko zamieszaj i odstaw na kilka godzin. Po tym czasie włóż sałatkę do słoików, zakręć i pasteryzuj około 8 min. Wyjmij słoiki z garnka, odwróć do góry dnem i pozostaw do ostudzenia.
Jest to domowa alternatywa dla keczupu dostępnego w sklepach. Idealnie sprawdzi się jako dodatek do makaronów, pizzy i kanapek.
Cukinię zetrzyj na tarce o grubych oczkach, cebulę i paprykę pokrój w paski. Całość posól i odstaw na godzinę. Następnie gotuj około 25 minut aż warzywa będą miękkie. Ostudź i zmiksuj. Dodaj przyprawy, cukier, ocet i przecier pomidorowy. Całość gotuj przez 15 minut. Gorący sos włóż do słoików. Pasteryzuj około 7 min.
Słodka odsłona cukinii zaskoczy niejednego wielbiciela domowych dżemów. Będzie idealnym dodatkiem do ciast, gofrów i naleśników.
Cukinię obierz ze skórki, usuń pestki i zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Startą cukinię włóż do garnka z grubym dnem, dodaj 0,5 szklanki wody i gotuj, aż cukinia zmięknie. Następnie dodaj cukier, galaretki oraz kwasek cytrynowy i gotuj na małym ogniu przez 30 minut. Gorący dżem włóż do czystych słoików, zakręć i odstaw na 5 min do góry dnem.
Jeżeli uwielbiasz kiszone ogórki, to na pewno polubisz też kiszoną cukinię. Jest to prawdziwa bomba witaminowa, która doskonale sprawdzi się w jesienne dni. Poniżej znajdziesz łatwy w wykonaniu przepis.
Cukinię umyj, nie obieraj ze skórki, ale jeżeli jest starsza, to wykrój środek z nasionami. Następnie pokrój ją w paski pasujące długością do słoików. Na spód każdego słoika wrzuć gałązkę kopru, 2 ząbki czosnku, 2 cm korzenia chrzanu i włóż paski cukinii.
Wodę zagotuj, rozpuść w niej sól niejodowaną (na 1 litr wody 1 czubata łyżka soli) i odstaw. Kiedy woda osiągnie temperaturę pokojową, zalej słoiki z cukinią, zakręć i odstaw w chłodne miejsce.
Czy zdarza się, że nie masz czasu na stanie przy kuchni? Jeżeli tak, to przygotuj leczo do słoików. Doskonale smakuje z różnymi dodatkami – ryżem, makaronem czy kiełbasą.
Cukinię umyj i usuń gniazda nasienne, ale nie obieraj ze skórki. Paprykę oczyść z nasion i błonek, cebulę i czosnek obierz, pomidory sparz i obierz ze skórki. Czosnek i cebulę drobno posiekaj. Cukinię, paprykę oraz pomidory pokrój w drobną kostkę. Do dużego garnka wrzuć pokrojone warzywa, dodaj przyprawy, ocet, cukier i koncentrat pomidorowy. Całość gotuj do miękkości – około 30 min. Gorące leczo przełóż do wyparzonych słoików, zakręć i pasteryzuj w wodzie 10 minut.
Zdj. główne: Max Delsid/unsplash.com