Trawa pampasowa. Pielęgnacja i zastosowanie

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Trawa pampasowa to niewątpliwie wyjątkowa ozdoba ogrodu. Jednak aby przetrwała długi czas w naszym klimacie, niezbędna jest jej odpowiednia pielęgnacja.

Bylina ta należy do najbardziej okazałych i najczęściej wybieranych traw ozdobnych. 

Trawa pampasowa – wdzięczna ozdoba ogrodu

Estetycznie urządzony ogród jest miły dla oka, zwłaszcza podczas letniego wypoczynku. Wśród przeróżnych gatunków kwiatów, które można wykorzystać do aranżacji ogrodu, możliwości mamy naprawdę wiele. Począwszy od pełnych elegancji hortensji, delikatnych pelargonii po wyraziste słoneczniki.

Tak samo jest z wyborem traw, będących wyróżniającym się uzupełnieniem ogrodu. Popularnym gatunkiem bylin jest oczywiście trawa pampasowa, która jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Jednak nasz klimat jest dla niej wyzwaniem, dlatego z rośliną tą należy postępować w odpowiedni sposób, jeśli chcemy cieszyć się nią aż do zimy.

Co należy podkreślić, to fakt, że trawa pampasowa jest jedną z najbardziej wytrzymałych bylin. Dobrze pielęgnowana, potrafi wytrzymać nawet zimowe temperatury. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać odpowiednie warunki umożliwiające jej odpowiedni rozwój.

Trawa pampasowa – co należy wiedzieć?

Podstawą jest oczywiście wybór odpowiedniego miejsca, w którym trawa zostanie posadzona. Warunkami, które powinny być zapewnione do jej rozwoju, są na pewno:

  • ciepło,
  • nasłonecznienie,
  • ochrona od wiatru,
  • odpowiednia gleba.

Szczególnie gleba ma tutaj znaczenie. Trawy pampasowe uwielbiają żyzne gleby bogate w próchnicę, a także składniki odżywcze oraz lekko kwaśne. Takie podłoże umożliwi im prawidłowy wzrost. Więc jeśli chcemy zapewnić odpowiednie warunki trawie, a nasza gleba nie do końca jest odpowiednia, ważne jest, aby odpowiednio ją nawozić. Szacuje się, że najlepiej jest to robić w okresie wiosenno–letnim, jeszcze przed rozpoczęciem okresu kwitnienia.

Jeśli chcemy zachować trawę pampasową również na okres zimowy, trzeba pamiętać, że zimować powinna w suchej glebie. Tym bardziej, że niska temperatura i wilgoć mogą przyczyniać się do wyniszczenia korzeni rośliny, które zaczną po prostu gnić. Nawet niewielkie obniżenie temperatury jest dla trawy pampasowej ogromnym zagrożeniem. 

Pielęgnacja trawy pampasowej

Trawa pampasowa do odpowiedniego rozwoju potrzebuje przede wszystkim wody – szczególnie podczas etapu wzrostu i kwitnienia. Dlatego podstawą odpowiedniej pielęgnacji byliny jest podlewanie.

Kolejny krok to oczyszczanie chwastów, które nie oszczędzają nawet trawy pampasowej. W przypadku wielu kwiatów czy mniejszych traw nie jest to uciążliwe, jednak w wypadku tejże byliny usuwanie chwastów jest zadaniem bardzo trudnym. Spowodowane jest to tym, że trawa pampasowa jest dość kępiasta i gęsta, toteż najlepiej regularnie dbać o wyrywanie chwastów, kiedy tylko zostaną zauważone.

Co więcej, z racji ostrych liści, podczas usuwania chwastów należy mieć założone rękawice ochronne i odpowiednie ubranie, aby ustrzec się przed skaleczeniem.

Mówiąc o samym sadzeniu trawy pampasowej, trzeba przyznać, że jest to dość wdzięczna roślina, ponieważ można ją sadzić w dowolnym momencie. Można to robić nie tylko w sezonie, ale też poza sezonem kwitnienia, a nawet zimą. Jednak wielu ekspertów ogrodnictwa zaleca, aby sadzić ją w okresie wiosennym, czyli zaraz po ustąpieniu przymrozków.

Jak widać, trawa pampasowa to świetna ozdoba, która doda klimatu każdemu ogrodowi. Jest dekoracją nie tylko wyróżniającą się, ale też świetnie komponującą się z wszelkiego rodzaju roślinami i kwiatami. Dlatego, jeśli myślimy o urozmaiceniu przydomowego ogrodu, warto wziąć pod uwagę właśnie mało wymagającą, a niezwykle urokliwą trawę pampasową.

Zdj. główne: Yehor Milohrodskyi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealną kostkę do aranżacji ogrodu?
/
Jak wybrać idealną kostkę do aranżacji ogrodu?
Odkryj, jak dobrze i efektywnie wybrać kostkę brukową dla swojego ogrodu. Poznaj różne rodzaje kostki, ich zalety i zastosowania oraz jak dopasować je do stylu i wymagań Twojego ogrodu.
Jak pielęgnować drewnianą podłogę?
/
Jak pielęgnować drewnianą podłogę?
Marzy Ci się podłoga z naturalnego drewna, ale obawiasz się, że szybko straci na blasku? Oto kilka rad jak o nią zadbać.
Jak skutecznie zwalczyć szkodniki? Przegląd najnowszych metod i porad ekspertów
/
Jak skutecznie zwalczyć szkodniki? Przegląd najnowszych metod i porad ekspertów
Poznaj najskuteczniejsze metody walki ze szkodnikami, dzięki informacjom od wiodących ekspertów. Zmien swoje podejście do dezynsekcji i naucz się jak skutecznie dbać o swój dom i ogród.