Huśtawki ogrodowe – jak wybrać odpowiedni model?

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Huśtawka ogrodowa to niezwykle popularny wariant, jeśli pod uwagę weźmiemy nie tylko standardowe wyposażenie przydomowej przestrzeni. Huśtawki ogrodowe sprawdzają się równie dobrze w ramach zabawy czy odprężenia. Jeśli chcesz, by ten element zielonego terenu przy domu służył w pełnym komforcie przez kolejne sezony, dobrze zastanów się nad wyborem konkretnego modelu. Okazuje się, że producenci oferują nam naprawdę mnóstwo rozmaitych rozwiązań. 

Huśtawka ogrodowa – jaką wybrać?

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb domowników. Zupełnie inne huśtawki ogrodowe będą służyć jedynie do wypoczynku, inne stanowić będą element podstawowego wyposażenia praktycznych mebli na tarasie. Ze szczególną uwagą powinna być też wybierana huśtawka ogrodowa dla dzieci

Liczy się najlepsza jakość wyrobu, materiał, z jakiego wykonane jest siedzisko, ale również podstawy huśtawki. To one muszą być optymalnie stabilne, a pod tym względem najlepiej sprawdzi się huśtawka ogrodowa metalowa, dodatkowo zabezpieczona przed korozją. 

No właśnie, odporność i trwałość to kolejne czynniki, jakie należy uwzględnić, wybierając huśtawki ogrodowe. Te powinny być wodoodporne, ale też wytrzymałe na ciężar, odporne na działanie silnych promieni słonecznych, ale również niskich temperatur – nie zawsze istnieje przecież możliwość schowania takiego sprzętu na zimę. 

Każda huśtawka musi być bezpieczna i to nie tylko patrząc te przeznaczone do użytku przez najmłodszych. Przemyśl, jakie zastosowanie będzie miała Twoja huśtawka ogrodowa. Gdzie ją ustawisz, bo jeśli na pełnym słońcu, może dobrą opcją będzie huśtawka ogrodowa drewniana z daszkiem? Będziesz z niej korzystać samodzielnie, a może wraz z innymi domownikami? Musisz wiedzieć, że dostępne są te jednoosobowe, jak huśtawka ogrodowa kokon, która nie zajmie dużo miejsca i sprawdzi się nawet na balkonie, ale sporą popularnością cieszy się też huśtawka ogrodowa 2-osobowa albo nawet na znacznie większą liczbę użytkowników. Na tych największych huśtawkach z powodzeniem się położysz, dzięki czemu może służyć jednocześnie jako hamak. 

kobieta na huśtawce ogrodowej
Photo by jcomp from Freepik.com

Huśtawki ogrodowe dla dzieci 

Nie ma wątpliwości, że huśtanie się to jedna z największych rozrywek każdego dziecka i chętnie wykorzystywana zabawa na każdym placu zabaw. Z powodzeniem taki przydomowy kącik możesz stworzyć maluchowi we własnym ogrodzie. Weź pod uwagę wiek dziecka i jego bezpieczeństwo. Świetnie sprawdza się huśtawka ogrodowa bocianie gniazdo, z której mogą korzystać nawet te najmłodsze dzieci w pozycji leżącej, oczywiście pod czujną opieką osób dorosłych. Nieco starsze dzieci chętnie pobawią się na huśtawce z oparciem i dodatkowym zapięciem, a przedszkolaki czy dzieci w wieku wczesnoszkolnym będą miały ogromną frajdę, bujając się na huśtawce na łańcuchach, nawet bez oparcia. Pamiętaj tylko, by zamontować huśtawkę na odpowiedniej przestrzeni, jej wykorzystywanie może zająć sporo miejsca. 

Bez względu na rodzaj wybranej huśtawki w ogrodzie, ta musi być w pełni bezpieczna. Huśtawka nie może zawierać małych, wystających ani ostrych elementów. Powinna być wykonana z najlepszej jakości materiałów – najlepiej z naturalnego, dobrze zabezpieczonego drewna albo certyfikowanego plastiku. Taki element ogrodowej aranżacji przestrzeni dla dzieci powinien być regularnie serwisowany, a ewentualne usterki muszą być natychmiast naprawiane. 

kobieta huśtająca dziecko
Photo by senivpetro from Freepik.com

Huśtawki ogrodowe w wybranym stylu

Bez względu na sposób przeznaczenia huśtawki i jej użytkowania, ten element ogrodu powinien być dobrze dobrany, by pasował do całej aranżacji. Co więcej, okazuje się, że huśtawka ogrodowa może być wręcz głównym dekorem, który nadaje konkretny, wyjątkowy charakter zielonego terenu. 

Dzisiaj hitem są romantyczne, sielskie huśtawki boho, idealne do wypoczynku, ale sprawdzające się też jako dekoracja. Najlepiej, by była to huśtawka ogrodowa drewniana u podstaw z elementami ażurowymi, plecionymi albo z koronki. Taka sama sprawdzi się do ogrodów w stylu retro czy prowansalskim. 

Huśtawki dobrze sprawdzają się też w aranżacjach w stylu klasycznym, ponieważ ożywiają przestrzeń i nadają jej wyjątkowego, nienudnego charakteru. Idealnie wpisują się też w klimat minimalistyczny, ten skandynawski, a nawet loftowy. Nowoczesna huśtawka ogrodowa będzie pasować zaś do zakątków glamour i tych modernistycznych. 

Pamiętajmy jednak, by huśtawka ogrodowa nie tylko pięknie się prezentowała, ale była jednocześnie w pełni użyteczna. Takie siedzisko sprawdza się przecież nie tylko z celu relaksacji na świeżym powietrzu, ale posłuży także jako miejsce do siedzenia w przypadku imprezy z większą liczbą gości czy jako zabawka dla grupy aktywnych dzieci. 

dziewczynka na huśtawce
Photo by pressfoto from Freepik.com

Właśnie teraz jest najlepszy czas na wybór konkretnego modelu huśtawki ogrodowej. Już niedługo zaczną się pierwsze prace, których celem będzie przygotowanie ogrodu do sezonu letniego. Warto, by podstawowe akcesoria i elementy wyposażenia przydomowej przestrzeni czekały już gotowe na montaż. Wiosna nadchodzi przecież wielkimi krokami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zabudowa tarasu krok po kroku
/
Zabudowa tarasu krok po kroku
Sezon biesiadowania w ogrodzie rozpocznie się lada moment. Chcesz zabudować taras? Przeczytaj, jak to zrobić.
L-teanina: Korzyści dla zdrowia i relaksu
/
L-teanina: Korzyści dla zdrowia i relaksu
L-teanina jest naturalnym aminokwasem, który występuje głównie w herbacie zielonej.
Przeprowadzka na wieś – ile to kosztuje?
/
Przeprowadzka na wieś – ile to kosztuje?
Marzy Ci się dom na wsi? Oto co musisz wiedzieć przed zakupem takiej nieruchomości!