Jak uprawiać i pielęgnować hoje?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Rośliny w domu nadają mu charakteru. Możesz się jednak do nich zrazić, gdy na początek wybierzesz pod opiekę trudny w utrzymaniu kwiat. Warto więc postawić na proste rośliny, takie jak hoje. Zobacz, jak odpowiednio o nie dbać. 

Stanowisko dla hoi 

Roślina, którą jest hoja, najlepiej będzie się czuła, gdy postawisz ją na jasnym stanowisku. Pamiętaj jednak, że nie możesz wystawiać jej na intensywnie promieniowanie słoneczne. Zapewnić jej musisz miejsce ze światłem rozproszonym. Umieścić ją możesz w oknie po stronie wschodniej, zachodniej lub północnej. Jednak, gdy chcesz postawić ją w pokoju, który wychodzi na południe, postaw hoję na kominie lub szafce, która oddalona jest od okna. Optymalna temperatura dla niej do 18-23 stopnie. Zwróć również uwagę na to, że roślina ta nie lubi przeciągów.

Podłoże dla hoi 

W uprawie hoi najważniejszą kwestią jest odpowiedni dobór podłoża. Zwykła, popularna ziemia ogrodowa do uprawy roślin doniczkowych będzie złym wyborem dla tego gatunku, ponieważ jest zbyt bogata w składniki pokarmowe. Hoja w naturze rośnie na różnych podłożach jak drzewa, kora, brzegi rzek czy podłoża skaliste. Są one lekkie, przepuszczalne, a co najważniejsze dosyć ubogie w składniki pokarmowe. Dlatego dla swojej hoi również musisz wybierać takie podłoża. Ponadto w jego składzie powinno być niewiele azotu, a więcej wapnia.

Podlewanie i nawożenie 

Hoję podlewaj regularnie, jednak umiarkowanie. Roślina ta nie lubi zalewania, jednak częste przesuszanie także jej nie służy. W czasie upałów podlewaj się obficiej. Rozcieńczonym nawozem możesz zasilić ją w okresie wiosenno-letnim raz na 3-4 tygodnie. Pamiętaj jednak o tym, że hoja nie lubi nadmiaru składników pokarmowych, dlatego nie możesz z nimi przesadzić. Zimą i jesienią przechodzi ona okres spoczynku, dlatego w tym czasie nie nawóz jej wcale.

Przesadzanie i rozmnażanie hoi

Hoja to gatunek, który nie przepada za przesadzaniem, dlatego nie ma potrzeby, abyś przekładał ją do nowego podłoża częściej niż co 5-7 lat. Nowa doniczka powinna być zaledwie minimalnie większa od poprzedniej, ponieważ roślina czuje się najlepiej w przyciasnych pojemnikach. 

Jej rozmnażanie w warunkach domowych nie jest niczym trudnym. Musisz przygotować sadzonki pędowe o długości 10-15 cm, które mają co najmniej dwa liście. Ukorzeniać możesz jej w słoiku z wodą, lub od razu wsadzić do doniczki.

Przycinanie hoi

Przycinać można pędy hoi. Jeśli prowadzisz roślinę przy metalowej podporze, formowanie jej jest bardzo pomocne. Zwróć jednak uwagę na to, że cięć dokonywać możesz wiosną lub jesienią, a  wykonywać je powinieneś nad liściem.

Jeśli szukasz hoi do swojego domu, zajrzyj na stronę https://www.florapoint.pl/kategoria-produktu/rosliny/domowe/rodzaje-roslin/hoye/, gdzie znajdziesz jej wielki wybór. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Agnese Lunecka

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wybór umywalki łazienkowej – na co zwrócić uwagę?
/
Wybór umywalki łazienkowej – na co zwrócić uwagę?
Projektujesz łazienkę w nowym domu, a może planujesz remont? Co musisz mieć na uwadze przy wyborze odpowiedniej umywalki?
Zabawy z dziećmi. Jak zrobić ciastolinę w domu?
/
Zabawy z dziećmi. Jak zrobić ciastolinę w domu?
Niedziela niehandlowa. Twoje dziecko chce się bawić ciastoliną. Brzmi znajomo? Od teraz to nie problem. Zrobisz ją sama w domu.
Dlaczego warto rozważyć posiadanie betonowego szamba?
/
Dlaczego warto rozważyć posiadanie betonowego szamba?
Posiadanie betonowego szamba jest jednym z najpopularniejszych sposobów na składowanie i odprowadzanie ścieków w domach jednorodzinnych i na terenach przemysłowych. Istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć posiadanie betonowego szamba. W tym artykule omówimy niektóre z tych powodów.