Jak zaplanować budowę ogrodu?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Ogrodnictwo to wspaniałe i relaksujące hobby. Przeczytaj, jak założyć własny ogród i w co warto go wyposażyć. 

Zbudowanie przydomowego ogrodu wymaga odpowiedniego przygotowania oraz planowania. Przed rzuceniem się w wir robót warto określić budżet, jaki zamierzasz przeznaczyć na budowę i aranżację ogrodu, aby zachować kontrolę nad kosztami. Przykładowo wybudowanie tradycyjnej sauny stacjonarnej zwykle jest kosztowne, ale na etapie projektu możesz rozważyć alternatywę, jaką jest funkcjonalna sauna ogrodowa beczka.

Zagospodarowanie ogrodu

Przy tworzeniu projektu własnej zielonej przestrzeni możesz skorzystać z usług architekta krajobrazu lub wykonać plan samodzielnie. Plan ogrodu powinien uwzględniać czynniki, takie jak: rzeźba terenu, strefy nasłonecznienia i zacienienia, położenie ogrodzenia oraz wielkość tarasu. Przy doborze roślin, które umieścisz w swoim ogrodzie, poświęć trochę czasu na lekturę dotyczącą preferowanych wymagań środowiskowych. Współczesne ogrody pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale stanowią przede wszystkim miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu. Rośliny powinny być przystosowane do siedliska, aby mogły rosnąć bez dużej ingerencji ze strony mieszkańców – pozwoli to zaoszczędzić czas, który należy poświęcić na ich pielęgnacji oraz obniżyć koszty podlewania. Kolejnym etapem budowy ogrodu jest przekopanie i wyrównanie gleby, aby móc posadzić w niej rośliny.

Altana ogrodowa

Wybierając przydomową altanę, zadbaj o to, aby pasowała do elewacji budynku. Ogród i posiadłość powinny tworzyć razem spójną całość. Projektanci ogrodów zalecają również dobór stylu altany do charakteru ogrodu. Warto pamiętać o tym, że np. altana w stylu prowansalskim nie sprawdzi się w ogrodzie stylizowanym na japoński. 

Grill ogrodowy 

Miejsce na grilla najlepiej uwzględnić na etapie projektu altany bądź pawilonu ogrodowego, co pozwala na niezależność od warunków pogodowych. Warto pamiętać o tym, że grill w ogrodzie należy ustawić w bezpiecznym miejscu, które będzie się znajdowało z dala od łatwopalnych materiałów i roślin ogrodowych. Nie powinno się stawiać grilla w miejscu dostępnym dla dzieci. Miłośnicy wspólnego ucztowania na świeżym powietrzu znajdą wiele przyjemności, sięgając po praktyczne akcesoria grillowe weber.

Meble ogrodowe 

W ogrodzie warto zaaranżować także przytulny kąt wypoczynkowy, który pomieści całą rodzinę. Sprawdzi się idealnie w okresie wakacyjnym, a także w sezonie grillowym. Niezmiennym hitem, jeśli chodzi o meble ogrodowe, są wiszące, bujane fotele oraz huśtawki ogrodowe z zadaszeniem. Jeśli lubisz urządzać grilla i spędzać czas w ogrodzie, zainwestuj również w klasyczny zestaw składanych, drewnianych mebli, w których skład wejdą m.in. stół, krzesła i rozkładany parasol ogrodowy. W chłodne wiosenne wieczory świetnie sprawdzą się też bezpieczne i nowoczesne paleniska ogrodowe.

Zdj. główne: Aniston Grace/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak dbać o ogrodowe rośliny i atrakcje?
/
Jak dbać o ogrodowe rośliny i atrakcje?
Piękny ogród to prawdziwa wizytówka każdego domu. Podpowiadamy więc, jak możesz zadbać o wszystkie jego dekoracje oraz atrakcje, aby zawsze wyglądał wspaniale i efektownie.
W jaki sposób wygląda produkcja słodyczy?
/
W jaki sposób wygląda produkcja słodyczy?
Preferencje konsumentów się zmieniają, ale wydaje się, że zawsze podstawą tego rodzaju wyrobów jest czekolada.
Jak przygotować pokój na przyjście dziecka?
/
Jak przygotować pokój na przyjście dziecka?
Jak przygotować i urządzić pokój dla nowonarodzonego dziecka? Zobacz, co musisz kupić, a co jest zupełnie niepotrzebne.