Co zrobić, gdy w ogrodzie pojawią się kleszcze?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Lato to okres wzmożonej aktywności kleszczy, które niezmiennie od lat przenoszą niebezpieczne choroby. Niestety najbardziej narażone na ich atak są domowe i wolnożyjące zwierzaki. Kiedy nadchodzą ciepłe wiosenne i letnie dni, możesz mieć pewność, że w jakimś zakątku Twojego ogrodu czają się kleszcze, dlatego konieczne jest zabezpieczenie zwierzaków przed ich inwazją. Zobacz, jakie środki możesz podjąć, żeby uchronić swoich milusińskich przed kleszczami. 

Odkleszczowe choroby zwierząt

Zarówno psy, jak i koty są mocno narażone na choroby odkleszczowe. Wszystkie z nich są niebezpieczne i mogą prowadzić do długiego, drogiego i trudnego leczenia lub nawet śmierci zwierzaka, jeśli zareagujesz na objawy zbyt późno. 

Babeszjoza to choroba, na którą najczęściej zapadają futrzaki po bliskim spotkaniu z kleszczem. Objawia się ona przede wszystkim apatią i brakiem apetytu, do tego często pojawiają się zaburzenia neurologiczne, takie jak nagła utrata równowagi czy łapanie niewidzialnej muchy (kłapanie pyskiem, podskoki, machanie łapami). W późniejszych fazach dochodzą do tego wymioty i biegunka z krwią oraz krwiomocz, duszności, kołatanie serca oraz podwyższona temperatura ciała. Babeszjoza może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, zwłaszcza dla układu nerwowego. Jednym z poważniejszych powikłań po babeszjozie, które pojawia się głównie u psów, jest padaczka idiopatyczna. 

kleszcz
Photo by Marc Pascual from Pixabay.com

Anaplazmoza ma przebieg podobny do babeszjozy, lecz do objawów należy dodać jeszcze krwotoki z nosa, kulawiznę oraz bóle mięśni. Ta choroba jest mniej niebezpieczna od swojej poprzedniczki, jednak może wywrzeć negatywny wpływ na przykład na pracę trzustki, przez co zwierzak może nabawić się cukrzycy. Może też powodować poważną i wymagającą długiej terapii anemię. Anaplazmoza może przebiegać bezobjawowo lub mieć bardzo łagodny przebieg, co nie oznacza, że nie wymaga ona interwencji weterynarza.

Erlichioza jest chorobą, która atakuje głównie psy. Jej objawy mogą pojawić się nawet do 11 dni po ukąszeniu kleszcza, dlatego po znalezieniu w skórze psiaka małego intruza nadal trzeba go obserwować. To choroba przewlekła, która może przez wiele lat przebiegać bezobjawowo. Problemem staje się dopiero, kiedy układ immunologiczny psa jest osłabiony, czyli na przykład w trakcie infekcji. Wtedy erlichioza sprawia, że choroba przebiega dużo ciężej, a o obecności erlichii opiekunowie często dowiadują się przez przypadek. Te bakterie atakują wątrobę i śledzionę, przez co metabolizm leków jest utrudniony. Właśnie dlatego erlichioza może poważnie wikłać leczenie wielu chorób. 

Jak zapobiegać chorobom odkleszczowym?

Choroby przenoszone przez kleszcze mogą być dla pupili szalenie niebezpieczne, dlatego konieczna jest profilaktyka. Inwazja pasożytów, nie tylko kleszczy, może doprowadzić do trudnych do wyleczenia chorób. Na rynku jest wiele środków i produktów, które mają odstraszać kleszcze i inne owady od zwierzaków, tak, by futrzaki były bezpieczne. Preparat na kleszcze dla kota lub psa musi być przede wszystkim skuteczny. Nieważne czy wybierasz obrożę, kropelki, spray czy tabletki, ważne, by wybrana przez Ciebie metoda profilaktyki była bezpieczna i działała. Dobrze jest taki wybór skonsultować z weterynarzem, ponieważ wiele środków przeciw pasożytom zewnętrznym może wchodzić w interakcję z przyjmowanymi przez zwierzaka lekami lub wpływać na przebieg chorób. 

Każdy opiekun zwierzęcia ma obowiązek chronić go przed cierpieniem, jakie przynoszą choroby odkleszczowe. Jeśli masz koty wychodzące, koniecznie zabezpiecz je przed kleszczami. O ile niewychodzący kot domowy nie potrzebuje takiej ochrony, dla psa to już warunek konieczny, ponieważ czworonogi kilka razy dziennie buszują w wysokich trawach i krzakach podczas spacerów. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Rolety wewnętrzne vs. zewnętrzne: Które są lepsze dla Ciebie?
/
Rolety wewnętrzne vs. zewnętrzne: Które są lepsze dla Ciebie?
Rolety wewnętrzne vs. zewnętrzne: Odkryj różnice i wybierz idealne rozwiązanie dla swojego domu. Estetyka, funkcjonalność, bezpieczeństwo - co wybierasz?
Jak wybrać idealny model zmywaka do kuchni – praktyczne porady
/
Jak wybrać idealny model zmywaka do kuchni – praktyczne porady
Zapoznaj się z praktycznymi radami, które pomogą w wyborze idealnego modelu zmywaka do Twojej kuchni. Dowiedz się więcej o różnych rodzajach, materiałach i dodatkowych funkcjach.
Łapacz snów – jak zrobić krok po kroku?
/
Łapacz snów – jak zrobić krok po kroku?
Dawniej był traktowany jako amulet, dziś służy głównie za ozdobę ścienną. Czym właściwie jest łapacz snów i jak go samodzielnie wykonać?