Kiedy sadzić maliny?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Maliny są jednym z najpopularniejszych krzewów owocowych w polskich ogrodach. W zależności od odmiany owocują aż do pierwszych przymrozków. Kiedy sadzić maliny? Jak przygotować miejsce do sadzenia malin?

Gdzie kupić sadzonki malin?

Wiosna sadzonki malin można zakupić nawet w popularnych dyskontach. Warto jednak zakupić je w dobrych sklepach ogrodniczych, ponieważ są lepszej jakości. W sprzedaży dostępne są sadzonki z nagim korzeniem, balotowe i w pojemnikach. Cały rok można sadzić maliny z pojemników. Jesienią i wczesną wiosną można sadzić tylko maliny z nagim korzeniem.

Kiedy należy sadzić maliny?

Jak już wspomnieliśmy, maliny z nagim korzeniem można sadzić od września do początku listopada lub wczesną wiosną. Jesienią temperatura musi być powyżej 0°C, ponieważ malina musi zdążyć ukorzenić się przed zimą. Maliny sadzone wiosną będą owocowały dopiero w kolejnym roku. Posadzone na jesień będą owocowały wiosną. Krzewy warto ściółkować zaraz po posadzeniu. Dzięki temu będą miały lepsze warunki do wzrostu.

Jak przygotowywać miejsce do sadzenia malin?

Maliny najlepiej rosną na stanowisku południowo-zachodnim lub południowo-wschodnim. Wymagają lekkiej, kwaśnej gleby o stałej wilgotności. Krzewy bardzo szybko się rozrastają, dlatego potrzebują dużo miejsca. Między rzędami malin należy zachować odstęp 2,5 do 3 m. Jeśli stanowisko zostało wybrane, to należy wykopać w nim dołki o głębokości 25 cm i szerokości 60 cm. Na dno dołków trzeba wsypać nawóz wieloskładnikowy.

Jak sadzić maliny?

Sadzenie malin nie jest skomplikowane, jednak należy je przeprowadzić dokładnie. Po zakupie maliny trzeba odwinąć z foli i usunąć zniszczone lub zbyt długie korzenie. Całą bryłę należy zanurzyć w wodzie na 2-3 godzin. W międzyczasie wcześniej wykopane dołki należy uzupełnić ziemią próchniczą o pH 6,5, pozostawiając dołek o szerokości 20 cm i głębokości 10 cm.

Namoczone sadzonki należy włożyć do dołka, zasypać ziemią i ubić boki. Świeżo posadzone maliny należy obficie podlewać. Po posadzeniu krzewów trzeba je przyciąć do wysokości 30 cm nad pąkiem. Dzięki temu sadzonka dobrze się ukorzeni i wyda plony w kolejnym roku.

Jak przesadzać maliny?

Jeśli uprawiasz maliny od jakiegoś czasu i chcesz zmienić ich miejsce, to najlepiej jest je przesadzać jesienią. Ponieważ gleba jest wtedy wilgotna, a korzenie będą miały czas na regenerację. Systemy korzeniowe malin są bardzo płytkie, dlatego łatwo je wykopać i przesadzić bez uszczerbku dla rośliny. Planując przesadzanie, należy zwrócić uwagę na temperaturę – nie może być zbyt niska. Najlepiej, jeśli oscyluje w okolicy 10°C.

Zdjęcie główne: Stan Slade/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Planszówki. Sposoby na zimowe wieczory dla całej rodziny
/
Planszówki. Sposoby na zimowe wieczory dla całej rodziny
Znamy sposoby na zimowe wieczory dla całej rodziny - gry planszowe!
Sanatoria na wsi bardzo popularne wśród seniorów
/
Sanatoria na wsi bardzo popularne wśród seniorów
Wraz z upływem lat coraz więcej osób starszych decyduje się na wypoczynek i rehabilitację w sanatoryjnych ośrodkach położonych na terenach wiejskich.
Jak dobrze dobrać zestaw mebli do takiej przestrzeni w domu jak jadalnia?
/
Jak dobrze dobrać zestaw mebli do takiej przestrzeni w domu jak jadalnia?
Sprawdź jakie są tajniki idealnego doboru zestawu mebli do jadalni. Artykuł omawia kwestie kolorów, stylów i funkcjonalności, które pomogą uczynić Twoją przestrzeń jedzeniową zarówno stylową, jak i praktyczną.