Kiedy sadzić warzywa w ogródku – kalendarz

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy, kto ma swój ogród czy działkę, wie, że smak warzyw i owoców zebranych własnoręcznie zupełnie nie przypomina tych, które możemy dostać w sklepie. Co zrobić, kiedy dopiero zaczynamy swoją przygodę z zabawą w ogrodnika i nie wiemy do końca, co i kiedy posadzić i posiać?

Kiedy sadzić warzywa?

Dobrze jest stosować się do kilku prostych wskazówek: 

  • Jeśli chcesz mieć pewność, że sadzonkom nie zaszkodzą wiosenne przymrozki, najbezpieczniej jest posadzić pierwsze warzywa na początku lub w połowie maja, konieczne jednak będzie monitorowanie prognoz pogody i ewentualne zabezpieczenie upraw. Dokładne informacje o terminach można znaleźć na opakowaniach nasion lub w kalendarzach ogrodników. 
  • Niektóre warzywa takie jak: pomidory, papryka, seler czy por najwygodniej jest zacząć hodować od zakupu rozsady, czyli podrośniętych sadzonek i to właśnie rozsadę umieszczamy na warzywniku. 
  • Kiedy siejemy warzywa do gruntu, to najlepszymi do tego miesiącami są marzec, kwiecień i maj (choć ten jest już ostatecznością). I dokładnie te miesiące są odpowiednie w przypadku marchwi, grochu, pietruszki korzeniowej czy kopru. Dynię najlepiej zasiać w maju, zaś fasolkę szparagową i rukolę siejemy od maja do lipca. Rzodkiewkę wysiewamy od lutego aż do września, a najlepszą porą na sałatę są kwiecień, maj i czerwiec.
  • Zanim zaczniesz siać i sadzić warzywa, warto pomyśleć o ich rozplanowaniu. Niestety nie wszystkie rośliny czują się dobrze w sąsiedztwie innych, np. marchew bardzo dobrze czuje się w otoczeniu cebuli i szczypiorku, zaś groch nie lubi towarzystwa pomidorów.

W trakcie tworzenia warzywnika najlepiej wszystko zaplanować i przemyśleć, jak i kiedy posadzić i posiać konkretne warzywa. Wtedy z pewnością będziemy cieszyć się obfitymi i smacznymi plonami naszej pracy.

>> Zobacz też: Marzec w ogrodzie. Sprawdź, jakie prace należy wykonać

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Przechowywanie przetworów. Organizacja spiżarni
/
Przechowywanie przetworów. Organizacja spiżarni
Masz różne przetwory w słoikach i szklanych butelkach? Podpowiadamy sprawdzone sposoby na najlepsze zorganizowanie spiżarni.
Dlaczego warto zamontować w oknie rolety?
/
Dlaczego warto zamontować w oknie rolety?
Dowiedz się, jak wybrać idealne rolety dla Twojego mieszkania i poznaj wszystkie zalety tego rozwiązania.
Sushi – co trzeba o nim wiedzieć?
/
Sushi – co trzeba o nim wiedzieć?
Sushi to jedna z najpopularniejszych potraw, która zdominowała rynek gastronomiczny w ostatnich latach.