Kiedy sadzić warzywa w ogródku – kalendarz

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy, kto ma swój ogród czy działkę, wie, że smak warzyw i owoców zebranych własnoręcznie zupełnie nie przypomina tych, które możemy dostać w sklepie. Co zrobić, kiedy dopiero zaczynamy swoją przygodę z zabawą w ogrodnika i nie wiemy do końca, co i kiedy posadzić i posiać?

Kiedy sadzić warzywa?

Dobrze jest stosować się do kilku prostych wskazówek: 

  • Jeśli chcesz mieć pewność, że sadzonkom nie zaszkodzą wiosenne przymrozki, najbezpieczniej jest posadzić pierwsze warzywa na początku lub w połowie maja, konieczne jednak będzie monitorowanie prognoz pogody i ewentualne zabezpieczenie upraw. Dokładne informacje o terminach można znaleźć na opakowaniach nasion lub w kalendarzach ogrodników. 
  • Niektóre warzywa takie jak: pomidory, papryka, seler czy por najwygodniej jest zacząć hodować od zakupu rozsady, czyli podrośniętych sadzonek i to właśnie rozsadę umieszczamy na warzywniku. 
  • Kiedy siejemy warzywa do gruntu, to najlepszymi do tego miesiącami są marzec, kwiecień i maj (choć ten jest już ostatecznością). I dokładnie te miesiące są odpowiednie w przypadku marchwi, grochu, pietruszki korzeniowej czy kopru. Dynię najlepiej zasiać w maju, zaś fasolkę szparagową i rukolę siejemy od maja do lipca. Rzodkiewkę wysiewamy od lutego aż do września, a najlepszą porą na sałatę są kwiecień, maj i czerwiec.
  • Zanim zaczniesz siać i sadzić warzywa, warto pomyśleć o ich rozplanowaniu. Niestety nie wszystkie rośliny czują się dobrze w sąsiedztwie innych, np. marchew bardzo dobrze czuje się w otoczeniu cebuli i szczypiorku, zaś groch nie lubi towarzystwa pomidorów.

W trakcie tworzenia warzywnika najlepiej wszystko zaplanować i przemyśleć, jak i kiedy posadzić i posiać konkretne warzywa. Wtedy z pewnością będziemy cieszyć się obfitymi i smacznymi plonami naszej pracy.

>> Zobacz też: Marzec w ogrodzie. Sprawdź, jakie prace należy wykonać

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czym jest umowa rezerwacyjna?
/
Czym jest umowa rezerwacyjna?
Udało Ci się w końcu trafić na odpowiednie lokum w atrakcyjnej lokalizacji, ale potrzebujesz czasu na załatwienie formalności? W takiej sytuacji warto rozważyć podpisanie umowy rezerwacyjnej. Na czym to polega? Wyjaśniamy!
Zadaszenie aluminiowe – w jaki sposób wybrać odpowiednie rozwiązanie dla swojego domu
/
Zadaszenie aluminiowe – w jaki sposób wybrać odpowiednie rozwiązanie dla swojego domu
Odkryj klucz do wyboru idealnego zadaszenia aluminiowego dla twojego domu. Dowiedz się o zaletach, różnych rodzajach i poradach dotyczących utrzymania, aby twój wybór był jak najbardziej świadomy.
5 prostych trików na wiosenne porządki w domu
/
5 prostych trików na wiosenne porządki w domu
Wiosenne porządki to dobry sposób na wyrzucenie zbędnych rzeczy. Podpowiadamy 5 prostych trików na efektywne sprzątanie w domu!