Kiedy sadzić warzywa w ogródku – kalendarz

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy, kto ma swój ogród czy działkę, wie, że smak warzyw i owoców zebranych własnoręcznie zupełnie nie przypomina tych, które możemy dostać w sklepie. Co zrobić, kiedy dopiero zaczynamy swoją przygodę z zabawą w ogrodnika i nie wiemy do końca, co i kiedy posadzić i posiać?

Kiedy sadzić warzywa?

Dobrze jest stosować się do kilku prostych wskazówek: 

  • Jeśli chcesz mieć pewność, że sadzonkom nie zaszkodzą wiosenne przymrozki, najbezpieczniej jest posadzić pierwsze warzywa na początku lub w połowie maja, konieczne jednak będzie monitorowanie prognoz pogody i ewentualne zabezpieczenie upraw. Dokładne informacje o terminach można znaleźć na opakowaniach nasion lub w kalendarzach ogrodników. 
  • Niektóre warzywa takie jak: pomidory, papryka, seler czy por najwygodniej jest zacząć hodować od zakupu rozsady, czyli podrośniętych sadzonek i to właśnie rozsadę umieszczamy na warzywniku. 
  • Kiedy siejemy warzywa do gruntu, to najlepszymi do tego miesiącami są marzec, kwiecień i maj (choć ten jest już ostatecznością). I dokładnie te miesiące są odpowiednie w przypadku marchwi, grochu, pietruszki korzeniowej czy kopru. Dynię najlepiej zasiać w maju, zaś fasolkę szparagową i rukolę siejemy od maja do lipca. Rzodkiewkę wysiewamy od lutego aż do września, a najlepszą porą na sałatę są kwiecień, maj i czerwiec.
  • Zanim zaczniesz siać i sadzić warzywa, warto pomyśleć o ich rozplanowaniu. Niestety nie wszystkie rośliny czują się dobrze w sąsiedztwie innych, np. marchew bardzo dobrze czuje się w otoczeniu cebuli i szczypiorku, zaś groch nie lubi towarzystwa pomidorów.

W trakcie tworzenia warzywnika najlepiej wszystko zaplanować i przemyśleć, jak i kiedy posadzić i posiać konkretne warzywa. Wtedy z pewnością będziemy cieszyć się obfitymi i smacznymi plonami naszej pracy.

>> Zobacz też: Marzec w ogrodzie. Sprawdź, jakie prace należy wykonać

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy warto zainwestować w małą szklarnię dla domowego ogródka?
/
Czy warto zainwestować w małą szklarnię dla domowego ogródka?
Odkryj korzyści płynące z inwestowania w małą szklarnię dla twojego domowego ogródka i zacznij uprawiać swoje ulubione rośliny przez cały rok.
Jak oświetlić łazienkę?
/
Jak oświetlić łazienkę?
Oświetlenie wnętrza ma ogromny wpływ na wygląd całego wystroju. Łazienka, choć jest małym pomieszczeniem, wcale nie jest łatwa do oświetlenia. Zobacz, jakie lampy warto wybierać podczas urządzania łazienki.
Jak wybrać odpowiedni filtr do wody na kran dla twojego domu?
/
Jak wybrać odpowiedni filtr do wody na kran dla twojego domu?
Dowiedz się, jak wybór odpowiedniego filtra do wody na kran wpływa na jakość wody w twoim domu i jakie kryteria należy wziąć pod uwagę, aby zapewnić sobie zdrową i bezpieczną wodę do picia.