Jak zagospodarować teren przy domu?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Urządzanie i dekorowanie ogrodu jest niezwykle kreatywnym zajęciem, a dla osób, które lubią prace ogrodowe i “grzebanie w ziemi”, jest także bardzo przyjemne. Dobrze przemyślana i zorganizowana aranżacja terenu przy domu sprawia, że ogród jest łatwy w uprawie i wygląda efektownie. Nie trzeba wcale być architektem krajobrazu, by urządzić swój ogród w ciekawy i praktyczny sposób. Poznaj nasze inspiracje do zagospodarowania przestrzeni wokół domu.   

Zaniedbany ogród? Zacznij od zera!   

Jeśli Twój ogród jest bardzo zaniedbany i zarośnięty, doprowadzenie go do porządku będzie wymagało bardzo dużo czasu i ciężkiej pracy. Czasem dużo lepiej jest po prostu zrównać teren i zacząć od zera. Usługi mulczerem pozwalają pozbyć się gęstych zarośli chwastów, samosiejek i krzewów, które wymknęły się spod kontroli. Po takim procesie największe tereny chaszczy zostaną zlikwidowane, a ręczne poprawki zajmą co najwyżej dwa dni, nie dwa tygodnie. Mulczer radzi sobie z naprawdę gęstymi zaroślami, a nawet drzewkami do 10 cm wysokości. Koszenie tym urządzeniem niszczy także korzenie roślin w gruncie, dzięki czemu gleba jest od razu przygotowana do dalszych prac. Takie zaoranie terenu często okazuje się być dużo bardziej efektywne, niż pojedyncze, ręczne odchwaszczanie przestrzeni. Koszenie mulczerem to oszczędność czasu i energii, dzięki czemu możesz wykorzystać je na aranżowanie ogrodu od nowa.   

Ogród rekreacyjny i warzywnik   

Dla osób, które kochają pracować w ogrodzie, rabaty z kwiatami oraz ogródek warzywny to konieczność przy domu. Warto rozdzielić część uprawną ogrodu od przestrzeni do rekreacji. Wygląda to dużo bardziej atrakcyjnie i estetycznie, a do tego jest bardziej praktyczne, ponieważ nawozy i środki ochrony roślin nie przenikają pomiędzy tymi przestrzeniami, dzięki czemu zwierzęta i dzieci nadal mogą bawić się na trawniku.  

Sadzonki warzyw, takich jak pomidory, ogórki, papryka czy cukinia potrzebują dość dużo miejsca, gdyż pną się do góry lub płożą po ziemi i zajmują przestrzeń. Wydziel równe grządki i przydziel je do odpowiednich roślin tak, by zapewnić im najlepsze warunki wzrostu. Obok siebie sadź warzywa, które mają podobne wymagania pod względem stanowiska, podlewania i nawożenia – w ten sposób zaoszczędzisz sobie dużo pracy.   

W sekcji rekreacyjnej posadź i wysiej kwiaty i krzewy ozdobne. Możesz na przykład stworzyć rabaty piętrowe, złożone z roślin różnej wysokości. Stworzy to bardzo ciekawy i nietypowy efekt, a do tego zapełni dużą przestrzeń, dzięki czemu nie będziesz mieć problemu z zagospodarowaniem całego terenu.   

Dekoracyjna kostka brukowa   

Innym bardzo łatwym, a przy okazji efektownym patentem na udekorowanie ogrodu jest wyłożenie ścieżek kostką brukową. Kolorowe kostki pozwalają na ułożenie ciekawych konstelacji, wzorów, a nawet napisów. Ułożony na ścieżkach w ogrodzie bruk tworzy bardzo czystą i elegancko wykończoną aranżację. Jeśli zależy Ci na bardziej organicznym wyglądzie ogrodu, na ścieżkach możesz wysypać kamienie ogrodowe Legionowo. Piękne, drobne kamienie i żwirki mogą dać niesamowity efekt nie tylko na ścieżkach, lecz także w rabatach i na skalniakach pomiędzy roślinami. Taki akcent sprawi, że ogród będzie sprawiał wrażenie bardzo skrzętnie i starannie wykończonego.   

Zdjęcie główne: pexels.com/Kampus Production

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Meble i dodatki do kuchni w stylu prowansalskim
/
Meble i dodatki do kuchni w stylu prowansalskim
Marzysz o ciepłej i przytulnej kuchni w stylu prowansalskim, która stanie się sercem domu, z dużym stołem i pięknym oświetleniem? Zobacz czym się kierować podczas wyboru mebli i dodatków.
Najlepsze kiełkownice dla amatorów świeżych kiełków
/
Najlepsze kiełkownice dla amatorów świeżych kiełków
Kiełkownice bardzo ułatwiają domową uprawę kiełków.
Jak wybrać idealne opakowania do przechowywania żywności dla twojej restauracji?
/
Jak wybrać idealne opakowania do przechowywania żywności dla twojej restauracji?
Dowiedz się, jak skutecznie wybierać opakowania do przechowywania żywności, aby zapewnić jej długotrwałą świeżość i atrakcyjność – klucz do sukcesu twojej restauracji.