Spływ kajakowy. Wybierz się na spływ po Roztoczu

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Spływ kajakowy po najpiękniejszych rzekach Roztocza to doskonała atrakcja dla fanów tego typu aktywności. Wielu turystów zastanawia się, jakie trasy są najbardziej malownicze i urokliwe? Sprawdźmy!

Jaki spływ kajakowy po Roztoczu. Praktyczne wskazówki

Zanim zdecydujemy się na spływ kajakowy daną trasą, należy upewnić się, czy jej poziom trudności odpowiada naszym umiejętnościom i kondycji. Część osób zupełnie nie wie, na jakich zasadach kwalifikuje się trasy kajakowe. Na podobnych, co szlaki górskie. 

Możemy wybrać daną trasę, kierując się:

  • skalą atrakcyjności szlaku kajakowego – warto podkreślić, że jest ona dość subiektywna. Na podstawie liczby gwiazdek (1-3) ocenia „malowniczość” danej trasy. Tak więc najbardziej urokliwe odcinki rzek Roztocza otrzymują 3 gwiazdki;
  • skalą uciążliwości szlaku kajakowego – w tym przypadku ocena trasy opiera się na tym, jak często kajakarz musi podjąć dodatkowy wysiłek, aby pokonać jakąś przeszkodę (np. przeciskać się pod kładką, pniem, przepychać kajak przez zarośnięte koryto), aby móc płynąć dalej. Ta kategoryzacja jest oznaczana symbolami od  U1 do U6, gdzie najmniej uciążliwe szlaki są oznaczane U1;
  • skalą trudności szlaku kajakowego – w przypadku rzek nizinnych występujących na Roztoczu, skala ta dzieli trasy na bardzo łatwe (ZWA), łatwe (ZWB) i nieco trudne (ZWC). 

Najpopularniejsze rzeki Roztocza – te trasy kajakowe najczęściej wybierają turyści

Najchętniej wybieranymi rzekami jest Wieprz i Tanew. Jeśli chodzi o pierwszą rzękę – większość spływów rozpoczyna się w miejscowości o nazwie Obrocz, z której spływamy do Zwierzyńca (Zalew Rudka) – to łagodny, ok. 7 km odcinek, który bez problemów w 2 h pokonają początkujący kajakarze. Zaletą trasy są malownicze widoki, płytkie koryto, leniwy nurt i liczne meandry. 

Jeśli chcemy kontynuować spływ, możemy przenieść kajaki przez śluzę obok elektrowni i płynąć dalej ze Zwierzyńca do Bagna (dystans na tym odcinku wynosi 5 km, jego pokonanie zajmie nam około 1,5 h). Następnie w miejscowości Bagno możemy przenieść kajak przez starą śluzę i mijając wioskę Turzyniec, dopłynąć do „Mostu Pstrągowego” w Żurawnicy (ten odcinek również ma 5 km i jego przepłynięcie zajmuje 1,5 h). Kolejny, krótszy etap z Żurawnicy do wsi Brody obejmuje rozległą dolinę (teren Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego). Początkowo płyniemy bardzo powoli, z czasem koryto się zwęża i nurt przyspiesza. Najwytrwalsi kajakarze, którym nie brakuje sił, mogą kontynuować przygodę, dopływając do mostu w Szczebrzeszynie (przy młynie), a następnie mostu drogowego, kończąc w ten sposób spływ (5 km odcinek). Warto wspomnieć, że cała trasa z Obroczy do Szczebrzeszyna jest dobrze oznakowana (zauważymy zielone i czerwone tabliczki przy kolejnych etapach, miejscach przenosek i miejscach niebezpiecznych), można przepłynąć ją w około 7 godzin lub podzielić na dowolne, krótsze odcinki.

Kolejną, zachwycającą rzeką Roztocza, która oferuje kajakarzom dłuższe trasy, niż Wieprz jest Tanew (o łącznej długości ponad 90 km). Szczególnie polecaną trasą jest 18 km spływ z miejscowości Osuchy do wsi Pisklaki, jej pokonanie zajmie około 4-5 h. Początkowo rzeka jest wąska i kręta, ale od miejscowości Olchowiec robi się spokojniejsza i szersza, a my możemy bez pośpiechu podziwiać piękno roztoczańskiej krainy.

>> Zobacz też: Weekend w Paryżu. 3 dni na zwiedzanie miasta

Na koniec ważna wskazówka: przed udziałem w spływie kajakowym warto upewnić się, że dana wypożyczalnia oferuje wygodne i stabilne kajaki wysokiej jakości oraz zapewnia uczestnikom kamizelki asekuracyjne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Aranżacja miejsca do grillowania w ogrodzie — poradnik
/
Aranżacja miejsca do grillowania w ogrodzie — poradnik
Podpowiadamy, jak możesz urządzić przestrzeń do grillowania w swoim ogrodzie.
Czy domowe sposoby na zdrową cerę naprawdę działają?
/
Czy domowe sposoby na zdrową cerę naprawdę działają?
Poznaj skuteczność domowych sposobów na zadbaną cerę. Czy naturalne metody mogą konkurować z kosmetykami? Przekonaj się, analizując razem z nami fakty i mity!
Meble i dodatki do kuchni w stylu prowansalskim
/
Meble i dodatki do kuchni w stylu prowansalskim
Marzysz o ciepłej i przytulnej kuchni w stylu prowansalskim, która stanie się sercem domu, z dużym stołem i pięknym oświetleniem? Zobacz czym się kierować podczas wyboru mebli i dodatków.