Zbieranie grzybów – poradnik grzybiarza

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Grzybobranie to świetny pomysł na spędzanie wakacyjnego czasu.  Jesienią grzybów jest w lesie najwięcej, ale pod koniec lata także można ich sporo zebrać. My podpowiadamy, jak zacząć i na co zwrócić uwagę, aby grzybobranie było bezpieczne!

Zanim wkroczysz do lasu

Zanim wybierzesz się do lasu, musisz pamiętać o kilku sprawach. Las to nie tylko grzyby, ale także insekty. Sezon na kleszcze w Polsce praktycznie się nie kończy, a borelioza to dosyć nieprzyjemna przypadłość. 

Aby się uchronić przed kleszczami, pamiętaj o odpowiednim ubiorze – do lasu najlepiej ubrać się w spodnie z długimi, przylegającymi nogawkami i bluzę. Warto także pamiętać o ochronie głowy i karku – możesz założyć kaptur lub czapkę. To powinno wystarczyć. 

Możesz oczywiście zainwestować w odpowiednie preparaty chemiczne do ubrań i ciała, które dodatkowo odstraszą kleszcze, komary i inne insekty – to zdecydowanie pomoże uniknąć ugryzień. Miej także na uwadze, że w każdym lesie będzie sporo chłodniej niż poza nim – dobierz więc swój strój tak, by nie było Ci zimno.

Co zabrać ze sobą?

Kiedy już wiesz, jak się ubrać, musisz się dowiedzieć, co wziąć ze sobą na grzybobranie. Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się w odpowiedni nóż – pamiętaj o tym, by ścinać nim grzyby, a nie wyrywać je z korzeniami. Dajesz tym samym szansę grzybowi na ponowne wyrośnięcie.

W co zbierać grzyby?

Skupmy się na optymistycznym scenariuszu, w którym znajdziesz mnóstwo grzybów 😉 W czymś trzeba je przecież przechować. Idealny do tego celu będzie wiklinowy koszyk. Zapewni on przewiew powietrza Twoim zbiorom. Odpuść sobie zbieranie grzybów w foliowe worki i reklamówki oraz inne plastikowe pudełka – grzyby będą w nich sinieć. 

Jakie grzyby zbierać?

Odróżnienie grzybów trujących od tych jadalnych może sprawić problem. Dlatego niedoświadczonym amatorom grzybobrań zaleca się zabranie ze sobą jakiejś pomocy merytorycznej. Najlepiej, żeby był to atlas grzybów w wersji papierowej – pamiętaj, że w lesie zazwyczaj nie ma zasięgu i możesz nie mieć możliwości sprawdzenia w internecie, czy upolowany przez Ciebie okaz jest trujący, czy nie.

Jest jednak jeden sposób (nie do końca sprawdzony, dlatego warto mieć ze sobą atlas!), który pozwoli nam określić czy dany grzyb jest trujący, czy jadalny: mówi się bowiem, że grzyby jadalne to grzyby rurkowe, czyli takie, które posiadają tak zwaną gąbkę. Grzyby trujące z kolei nazywa się blaszkowymi – i to ich niewprawni grzybiarze powinni się wystrzegać. Oczywiście najlepiej jest wszystkie wątpliwości rozwiewać, korzystając z atlasu grzybów, warto także kierować się zasadą: nie znam, nie ruszam. 

Gdzie na grzyby

Najlepiej do lasu, to pewne 😉 Musisz jednak wiedzieć, że poszczególne gatunki grzybów mają swoje „ulubione” lasy. Na przykład w lasach liściastych oraz mieszanych bez problemu znajdziesz koźlarze czy podgrzybki, w lasach iglastych natomiast najczęściej pojawiają się maślaki.

Gatunki drzew także mają wpływ na grzyby, jakie pod nimi rosną. Na przykład pod sosną, świerkiem czy bukiem znajdziesz najczęściej borowika. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić dokładnie w informatorach, czy wybrany przez Ciebie las nie jest pod ochroną – w takich miejscach jest kategoryczny zakaz zbioru grzybów i owoców. Pamiętaj także, że grzyby, które dla Ciebie mogą być trujące, dla zwierząt mogą stanowić pożywienie – nie należy ich więc niszczyć!

Przeczytaj też: https://sielankowelove.pl/pasja-i-hobby/splyw-kajakowy-wybierz-sie-na-splyw-po-roztoczu/

Zdjęcie główne: Valeria Boltneva/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Akcesoria do scrapbookingu i decoupage – na które warto zwrócić uwagę?
/
Akcesoria do scrapbookingu i decoupage – na które warto zwrócić uwagę?
Zarówno scrapbooking jak i decoupage to techniki pozwalające na tworzenie niezwykłych prac artystycznych- nie tylko na papierze, ale i w przypadku decoupage także na innych powierzchniach, takich jak drewno.
Rybki akwariowe dla początkujących. Od czego zacząć?
/
Rybki akwariowe dla początkujących. Od czego zacząć?
Posiadanie akwarium z rybkami to spory obowiązek, ale również ogromna przyjemność. Zastanawiasz się nad założeniem swojego małego wodnego świata, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź nasz poradnik!
Sofa czy narożnik – co wstawić do salonu?
/
Sofa czy narożnik – co wstawić do salonu?
Sprawdź na jakie kwestie urządzania salonu warto zwrócić uwagę!