Co daje regularne nawożenie roślin?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Na czym polega nawożenie roślin? Jakie są rodzaje nawozów i o czym należy pamiętać przy pielęgnacji ulubionych kwiatów? Jeśli zadajesz sobie te pytania, poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.

Dlaczego nawożenie roślin doniczkowych jest ważne?

Rośliny same wytwarzają substancje pokarmowe w procesie fotosyntezy, ale dla lepszego rozwoju potrzebują również związki mineralne zawierające potrzebne do życia roślinom pierwiastki. W naturalnych warunkach te związki występują w glebie, ale ponieważ w doniczce jest ich niewiele, należy uzupełnić ją nawozami. 

Rośliny potrzebują w największych ilościach pierwiastków biogennych, a dokładniej: fosforu, azotu i potasu. W dużym uproszczeniu azot jest odpowiedzialny za lepszy rozwój liści, fosfor wpływa na prawidłowy wzrost korzeni, a potas odpowiada za ogólną kondycję całej rośliny, w tym wytwarzanie kwiatów i owoców. Rośliny mogą wymagać w mniejszych ilościach również mikroelementów, takich jak np. magnez, wapń, miedź, żelazo, molibden, mangan, cynk, siarka i inne. Wymienione pierwiastki pełnią ważną funkcję w wielu procesach fizjologicznych. Nawozy zapewniają większą wydajność i szybszy wzrost rośliny. Zwykle nawozy są mieszanką substancji odżywczych w rozmaitych proporcjach. Do roślin doniczkowych rekomendowane są najczęściej nawozy bogate w azot lub potas. 

Rodzaje nawozów

Istnieje wiele klasyfikacji nawozów. Można podzielić je ze względu na pochodzenie i wyróżnić nawozy mineralne oraz organiczne. Klasyfikacja może opierać się również na udziale głównych pierwiastków w składzie, formie fizycznej preparatu czy sposobie jego stosowania. Wybierając nawóz, warto zastanowić się, czy ma on mieć działanie doglebowe, donasienne czy dolistne. Rośliny pobierają wszystkie substancje odżywcze wraz z wodą, ale można stosować nawozy zarówno w postaci roztworów wodnych, jak i w formie suchej, które najpierw rozpuszczają się w wilgotnej glebie, a dopiero potem są przyswajane przez roślinę. W sklepach ogrodniczych dostępne są nawozy w postaci silnie stężonego koncentratu, który należy rozcieńczyć przed użyciem, a także w formie proszku, tabletek, drobnego granulatu czy pałeczek, które stopniowo uwalniają do gleby składniki odżywcze. 

Kiedy i jak nawozić rośliny?

Przy pielęgnacji rośliny warto zastosować się do wskazówek dotyczących konkretnego gatunku. Na ogół rośliny najbardziej potrzebują nawozu w okresie intensywnego wzrostu, najczęściej od wiosny do jesieni (wyjątek stanowią m.in. gatunki kwitnące zimą). Zimą, z powodu niższych temperatur i gorszego oświetlenia, rośliny mogą wymagać mniejszej ilości wody i mniej substancji odżywczych. 

Uprawa zawodowa

Po nawozy najczęściej sięgają osoby, które zajmują się zawodową uprawą roślin. Rolnicy korzystają zwykle z klasycznych nawozów mineralnych lub nawozów organicznych, pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, które są rekomendowane przede wszystkim do upraw ekologicznych. Większość gleb w Polsce wymaga intensywnego nawożenia, dlatego dużą popularnością cieszą się również wszelkiego rodzaju użyźniacze glebowe i kwasy humusowe, które wspomagają naturalne procesy glebotwórcze oraz stabilizują odczyn gleby.

Zdjęcie główne: pexels.com/cottonbro

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Pyszna i prosta szarlotka z kruszonką – przepis
/
Pyszna i prosta szarlotka z kruszonką – przepis
Nie ma nic lepszego niż zapach świeżo upieczonego ciasta w domu. Zobacz, jak wykonać najsmaczniejszą szarlotkę - szybko i prosto!
Jak skutecznie zwalczać szkodniki domowe przy użyciu nowoczesnych technologii?
/
Jak skutecznie zwalczać szkodniki domowe przy użyciu nowoczesnych technologii?
Odkryj sprawdzone sposoby efektywnego zwalczania szkodników w domu za pomocą najnowszych technologii. Poradnie skierowane są do osób szukających ekologicznych i bezpiecznych solucji na usuwanie niechcianych intruzów z domowych pomieszczeń.
Tworzenie przytulnej strefy relaksu w zaciszu wiejskiego ogrodu
/
Tworzenie przytulnej strefy relaksu w zaciszu wiejskiego ogrodu
Odkryj jak stworzyć swoją oazę spokoju w zaciszu wiejskiego ogrodu. Porady i inspiracje na przytulne zakątki do relaksu i wytchnienia na łonie natury.