Serwetki na szydełku krok po kroku

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Szydełkowanie to świetny sposób na odstresowanie, a także jest piękna praca twórcza. Podpowiadamy czego potrzebujesz do rozpoczęcia przygody z szydełkowaniem. Przekonaj się, jak wydziergać serwetki krok po kroku. 

Jak zacząć szydełkować?

Do rozpoczęcia przygody z szydełkowanie potrzebujesz włóczki, szydełka, nożyczek i znaczników (do zaznaczania kolejnych rzędów). Wszystko to znajdziemy w każdej pasmanterii. Szydełko należy dobrać w zależności od tego, jaki rozmiar serwetki chcemy wydziergać. Generalnie grubsza włóczka, tym grubsze powinno być szydełko. Najczęściej na opakowaniu koordonka umieszczona jest sugestia producenta jakiej wielkości szydełko dopasować do danej włóczki. 

Instrukcja krok po kroku

 1. Zrób magic ring – to znaczy, dwa palce opleć kordonkiem wokół ich szerokości. Włóż szydełko i złap na szydełko drugą niteczkę. Należy ją wyciągnąć i przekręcić na kształt pętli.
 2. Wyciągnij jeden palec i zrób jedno oczko łańcuszka.
 3. Możesz zmniejszyć kółeczko, by wygodnie się szydełkowało pierwszy rząd.
 4. Zrób jeszcze jedno oczko łańcuszka, a następnie narzut. Trzeba wbić się do środka kółeczka i wykonać dwa słupki łączone górą. Pierwszy etap polega właśnie na tym, by robić słupki łączone górą. Należy pamiętać, żeby robić stale narzut i wchodzić do kółeczka. Kiedy uda się zrobić 3 pętelki, należy je połączyć w całość.
 5. Warto pociągać kordonkiem, by móc wygodniej szydełkować. Pomiędzy słupkami połączonymi górą należy wykonać dwa oczka łańcuszka i znów narzut. Następnie dodaj kolejne trzy słupki łączone górą. Powtarzaj czynność do momentu, gdy będziesz mieć cztery niteczki na szydełku, przerób je w jedną całość poprzez ostrożne przeciągnięcie szydełka przez wszystkie cztery niteczki.
 6. Powtarzaj czynność do momentu powstania ośmiu „płatków” w środku serwety pamiętając, by oddzielać je dwoma oczkami łańcuszka.
 7. Za ostatnim płatkiem zrób kolejne dwa oczka i połącz rząd w zbiorcze oczko pierwszego płatka. Połącz całość oczkiem ścisłym. Odwróć robótkę i zaciągnij końcówkę „przeszkadzającą” uważając, by nie powstała dziurka. Nitkę należy schować w tylną część słupków po to, by nie przeszkadzała w trakcie dalszej pracy. Później należy ją odciąć.
 8. Rozpocznij drugi rząd od pięciu kolejnych oczek – po narzucie zrób słupek z 3 kolejnych oczek i wbij się w oczko zbiorcze jednego płatka. Właśnie w ten sposób będzie wyglądał ten rząd. Na każdym płatku powinien znaleźć się jeden słupek.
 9. Na ostatnim płatku odlicz 3 oczka od góry na słupku. Wbij się tam szydełkiem i zrób oczko ścisłe. Od razu rozpocznij trzeci rząd, od trzech oczek łańcuszka – w ten sam sposób będziesz zaczynać ostatni rząd.
 10. Ważne, żeby zrobić odstęp z trzech oczek łańcuszka między motywami i powtarzać: dwa słupki + dwa oczka + 2 słupki + odstęp (3 oczka).
 11. Następnie należy połączyć ostatnie z pierwszym oczkiem – tam trzeba wbić szydełko i zrobić oczko ścisłe.
 12. Ostatni rząd zacznij identycznie, jak trzeci. Pamiętaj o odstępach takich, jak w przypadku trzeciego rzędu – odstęp będzie jednak wyglądał w tym przypadku następująco: dwa słupki + narzut + odstęp (1 oczko)
 13. Na końcu połącz całość tak samo, jak poprzednio, czyli oczkiem ścisłym. Schowaj nitkę.

Źródło: www.aniaradzi.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zadaszyć taras?
/
Jak zadaszyć taras?
Dowiedz się, jak prawidłowo zbudować zadaszenie tarasu oraz jakie materiały do tego wybrać.
Wiosna w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?
/
Wiosna w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?
Zdradzamy, jak uporządkować przestrzeń ogrodową na okres wiosenno–letni.
Poradnik użytkownika – jak prawidłowo pielęgnować i utrzymać blat akrylowy w idealnym stanie
/
Poradnik użytkownika – jak prawidłowo pielęgnować i utrzymać blat akrylowy w idealnym stanie
Odkryj praktyczne metody utrzymania blatu akrylowego w nieskazitelnym stanie. Dowiedz się, jak z pełną starannością dbać o swoją powierzchnię, aby długo cieszyła Cię swoim wyglądem.