Rolki damskie. Podpowiadamy, jakie wybrać

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nadchodzi lato, a wraz z nim wakacje, które dla wielu są czasem pełnym relaksu oraz aktywności fizycznych. Jedną z popularniejszych i przyjemniejszych aktywności jest jazda na rolkach. Zapewni Ci ogromną dawkę endorfin i poprawi Twoją kondycję. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze pierwszych rolek!

Umiejętności

Najważniejszą kwestią przy wyborze rolek jest to, czy jesteśmy ich początkującymi użytkownikami. Jeśli tak, przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na kółka, które są przecież najważniejszym elementem sprzętu. Oprócz tego ogromne znaczenie przy zakupie rolek ma też ich rozmiar, rodzaj płozów, łożyska i hamulec. 

Rodzaje kółek

Wybór naszych pierwszych rolek musi być przemyślany. Warto zwrócić tu szczególną uwagę na to, że kółka mają największy wpływ na prędkość, jakość i wygodę całej jazdy. Najlepiej, gdyby zapewniały dobrą przyczepność do podłoża i nie ścierały się zbyt szybko. Według doświadczonych rolkarzy gwarancją na to jest materiał, czyli poliuretan. 

Dla początkujących poleca się kółka małe i miękkie. Przede wszystkim dlatego, że zapewniają stabilną i wolną jazdę, dodatkowo amortyzując ruch. Opanowanie podstaw w jeździe pozwala na dalszą zmianę i zakup nowych, bardziej profesjonalnych rolek. 

Sprzęty przeznaczone dla zaawansowanych rolkarzy charakteryzują się dużymi i twardymi kółkami. Dzięki temu zawodnicy poruszają się znacznie szybciej. Analizując modele rolek, należy uwzględnić trasy, jakie chcemy pokonywać i czy będziemy wykorzystywać rolki wyłącznie w celach rekreacyjnych, czy myślimy o bardziej profesjonalnej jeździe. 

Dopasowanie i anatomia stopy

Brak odpowiedniego usztywnienia stawu skokowego przy gwałtownym manewrze może spowodować kontuzję. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru rolek. Zarówno wolne przestrzenie, jak i brak możliwości poruszenia stopą, może być powodem do rezygnacji z konkretnego modelu rolek. Powinnyśmy czuć się komfortowo i wygodnie, dlatego estetyka, która również wpływa na nasz wybór, powinna grać tu drugoplanową rolę. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby przymierzyć dany model tuż przed zakupem. 

Nabycie przez Internet tego typu artykułów sportowych wiąże się z pewnym ryzykiem. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze? Warto wybrać się do sklepu stacjonarnego.

Rodzaj łożyska i płozów

Łożyska kontrolują pracę kółek. Ich określony typ wpływa na prędkość, jaką możemy osiągnąć podczas jazdy. Dzielimy je na metalowe oraz ceramiczne, pokrywane smarem lub żelem silikonowym. Wszystko zależy od ceny i modelu rolek, które wybierzemy.

Płozy są odpowiedzialne przede wszystkim za amortyzację. W zależności od wagi oraz intensywności korzystania z rolek mogą być wykonane zarówno z aluminium, jak i z tworzyw sztucznych. 

Hamulec

Zaawansowani rolkarze często rezygnują z mechanicznie przymocowanego hamulca. Dlaczego? Ich opanowane, wyuczone oraz skoordynowane ruchy pozwalają na zatrzymanie się, korzystając jedynie z praw fizyki. Początkujący użytkownicy rolek powinni jednak zabezpieczyć się sprzętem wyposażonym w hamulce, najlepiej z wolnościerającego się materiału.

Zdj. główne: Reagan M./unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zbieranie grzybów – poradnik grzybiarza
/
Zbieranie grzybów – poradnik grzybiarza
Przeczytaj, jak się przygotować do grzybobrania!
Elementy, które nadadzą domowi unikalnego charakteru
/
Elementy, które nadadzą domowi unikalnego charakteru
Aranżacja wnętrza powinna oddawać nasz gust oraz sprawiać, że czujemy się w naszym domu dobrze. Dowiedz się więc, co możesz zrobić, aby Twój dom zyskał unikatowy klimat.
Czym kierować się w wyborze kominka?
/
Czym kierować się w wyborze kominka?
Wybór kominka jest kluczowym elementem dla komfortu i stylu wnętrza. Nasz artykuł podpowie Ci na co zwrócić uwagę przy selekcji idealnego kominka.