Caravaning 2021. Hobby nie tylko na emeryturze

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Caravaning jest formą turystyki polegającą na podróżowaniu autem z przyczepą lub kamperem, czyli samochodem kempingowym. Celem caravaningu jest wypoczynek oraz zwiedzanie. 

Niekiedy można usłyszeć, że jest to hobby dla osób na emeryturze, jednak prawda jest taka, że caravaning można uprawiać w każdym wieku, jeżeli tylko posiada się odpowiednio dużą ilość wolnego czasu.

Koszt podróżowania kamperem

Jedną z wielu zalet wakacji spędzonych w kamperze jest to, że są znacznie tańsze niż pobyt w hotelu. Jednak aby tak było, musisz posiadać własnego kampera i zrezygnować z niektórych wygód. Jeżeli będziesz z niego korzystać kilka razy w roku, warto rozważyć taki zakup. 

Nowy kamper to wydatek minimum 100 tys. zł, używany kupisz już za 30 tys. zł. W obu przypadkach trzeba pamiętać o wydatkach związanych z utrzymaniem kampera, takich jak: ubezpieczenie, przeglądy i naprawy. 

>> Zobacz też: Klimatyzator do kampera. Czy warto zakupić?

Jeżeli na wakacje jeździsz tylko raz w roku lub będą to Twoje pierwsze takie wakacje i nie wiesz, czy ta forma wyjazdu jest dla Ciebie, lepszym rozwiązaniem będzie, jeśli samochód wypożyczysz. To koszt około 15 tys. zł na mniej więcej 2 tygodniowe wakacje. Do tej kwoty należy jeszcze doliczyć kaucję, opłatę serwisową oraz opłatę za wypożyczenie dodatkowego wyposażenia. 

Bez względu na to czy posiadasz swój pojazd, czy będziesz musiał go wypożyczyć, w kosztach podróżowania nie zapomnij uwzględnić ceny paliwa, noclegów na kempingach oraz kosztów związanych z wyżywieniem. Jak widzisz, jeżeli nie posiadasz własnego kampera, koszt nie jest najmniejszy i trzeba sporo zainwestować. Jeżeli posiadasz już swojego kampera, takie wakacje będą stosunkowo tanie pod wieloma względami.

Parkowanie kamperem 

Wielu ludzi jest przekonanych, że kamperem lub samochodem z przyczepą kempingową można zaparkować wszędzie i bez opłacania postoju. W kilku krajach Europy faktycznie takie biwakowanie na dziko jest dozwolone, najbardziej tolerancyjna w tej kwestii jest Norwegia. Jednak w większości krajów należy zatrzymywać się w miejscach do tego przeznaczonych, po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Nieprzestrzeganie i niestosowanie się do obowiązujących przepisów może skończyć się mandatem.

przyczepa kempingowa
Photo by: Peter Titmuss/Education Images/Universal Images Group via Getty Images

Infrastruktura na kempingach 

Czasy, kiedy kempingi oferowały brudne sanitariaty, brak papieru toaletowego, słabej jakości prysznice i zimną wodę, minęły. Warto jednak być ostrożnym, bo jeszcze niestety zdarzają się takie miejsca.

Nowe ośrodki kempingowe oraz parkingi dla samochodów zazwyczaj posiadają pełne sanitariaty, z czystymi i pachnącymi świeżością łazienkami. Można w nich skorzystać nawet z suszarki do włosów. Dla rodzin z dziećmi większość kempingów oferuje duże pokoje kąpielowe i miejsce do zabaw. Bez problemu można wypożyczyć też rower, wyposażony w siodełko dla malucha.

Caravaning nie tylko dla emerytów

Caravaning wymaga od podróżujących więcej wolnego czasu, dlatego za główną grupę interesującą się tą formą wypoczynku uważani są emeryci. Jednak jest to też idealny sposób podróżowania dla rodzin z małymi dziećmi. Wszystkie potrzebne rzeczy, które ciężko jest upchnąć w kilka walizek, możemy swobodnie przenieść do kampera. Ale warto pamiętać, że choć bagaż może być naprawdę duży, nie należy przekraczać dopuszczalnego limitu ładowności, bo można przysporzyć sobie kłopotów.

Niewątpliwą zaletą jest skorzystanie w dowolnym momencie z postoju na karmienie lub zmianę pieluchy. Osoby z alergią pokarmową również docenią to, że w podróż będą mogły zabrać ze sobą odpowiednie produkty i we własnym zakresie ugotować coś, co nie przyczyni się do kłopotów zdrowotnych.

Podsumowanie

Podróż kamperem daje całkowitą niezależność. Możesz w dowolnej chwili zmienić cel podróży, być dla siebie jednocześnie przewodnikiem i turystą. Nie musisz martwić się o bagaż, alergię pokarmową i miejsce, w którym nakarmisz niemowlaka. Bez problemu zabierzesz najpotrzebniejsze rzeczy, ale również takie „na wszelki wypadek”. Możesz czerpać też radość z rodzinnego podróżowania i wcale nie musisz być na emeryturze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Hurtownia sztucznej biżuterii Amberhurt.pl
/
Hurtownia sztucznej biżuterii Amberhurt.pl
Zapraszamy do lektury poniższego materiału, w którym przybliżamy portfolio marki AmbertHurt.
Pielęgnacja tłustej cery latem – czy właściwie dbasz o skórę twarzy?
/
Pielęgnacja tłustej cery latem – czy właściwie dbasz o skórę twarzy?
Przygotuj swoją cerę na wysokie temperatury. Wystarczy kilka kroków każdego dnia, by cieszyć się gładką, zdrowo wyglądającą skórą twarzy.
Akcesoria do scrapbookingu i decoupage – na które warto zwrócić uwagę?
/
Akcesoria do scrapbookingu i decoupage – na które warto zwrócić uwagę?
Zarówno scrapbooking jak i decoupage to techniki pozwalające na tworzenie niezwykłych prac artystycznych- nie tylko na papierze, ale i w przypadku decoupage także na innych powierzchniach, takich jak drewno.