Przeprowadzka na wieś – ile to kosztuje?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Według badań społecznych przeprowadzonych w celu sprawdzenia, gdzie najchętniej osiedlają się nasi rodacy, wynika, że w ostatnich latach to wieś jest na pierwszym miejscu. Dlaczego? Mieszkańcom dużych miast brakuje kontaktu z naturą, prywatności i przestrzeni. Jaki jest koszt przeprowadzki na wieś?

Moje marzenie – domek za miastem

Wybór domku za miastem wymaga nie tylko poszukiwań internetowych, ale również wycieczki po okolicznych mniejszych miejscowościach i wsiach. Najlepiej już na początku określić, jaki kierunek chcemy obrać, na czym nam zależy i jaki mamy na to budżet. Miejscowości bez dostępu do zbiornika wodnego będą z pewnością zdecydowanie tańsze. Tyczy się to również odległości od dużego miasta – im dalej, tym taniej.

Wielkość wsi ma znaczenie

Najmniejsze wsie mają swój niepowtarzalny klimat, wszyscy wszystkich znają, dlatego przyjezdnym może być trudniej się zaaklimatyzować. Jednak właśnie w takich miejscach znaleźć można opuszczone działki ze starymi domkami na sprzedaż. Często ich cena nie jest zbyt wysoka, w zależności od wielkości działki wynosić może 20–30 tys. zł. Trzeba się wówczas przygotować, że dom będzie w ruinie, a jego gruntowny remont może generować ogromne wydatki. Zdecydowanie lepiej będzie kupić domek w przyzwoitym stanie. Jego koszt to około 70–80 tys. zł.

W większych wsiach, zwłaszcza tych znajdujących się bliżej dużego miasta znaleźć można bardziej nowoczesne domy na sprzedaż. Do tego z reguły znajdują się w nich sklepy i inne punkty usługowe. Takie udogodnienia są bardzo ważne, zwłaszcza dla osób, które pochodzą z dużych miasta i muszą dopiero zaaklimatyzować się na wsi. Bliskość miasta sprawia, że dojazdy do znajomych, rodziny, czy nawet pracy nie będą uciążliwe. Jednak w tym przypadku cena znacząco wzrasta. Trzeba liczyć, że koszt takiej inwestycji to 100–120 tys. zł, w przypadku mniejszego domku w gorszym stanie i 200–280 tys. zł za dom praktycznie gotowy do zamieszkania.

Co trzeba sprawdzić przed zakupem domu na wsi?

Wiejskie domki na sprzedaż często wymagają remontu. Czasem na pierwszy rzut oka nie można ocenić zakresu prac budowlanych. Warto zatem przed zakupem odwiedzić dom w towarzystwie specjalisty od remontów. Będzie on w stanie określić:

  • jakie instalacje wymagają wymiany,
  • czy w mieszkaniu nie znajduje się pleśń,
  • w jakim stanie jest dach,
  • czy system wentylacyjny działa prawidłowo,
  • w jakim stanie są rury kanalizacyjne,
  • czy konieczna będzie wymiana posadzki,
  • sprawdzi szczelność okien i drzwi,
  • oszacuje przybliżoną cenę remontu.

Takie wsparcie ułatwi nam decyzję o zakupie domu na wsi oraz pozwoli negocjować cenę z właścicielem nieruchomości.

Dobrze jest również sprawdzić najbliższą okolicę, czy niedaleko domu nie znajduje się ferma dla zwierząt hodowlanych, która może wydzielać uciążliwe zapachy. Niebezpieczne mogą być też gniazda owadów np. szerszeni czy os.

Niezbędne formalności przy zakupie domu

Gdy wybierzemy odpowiednie miejsce, należy zająć się wszystkimi niezbędnymi formalnościami związanymi z zakupem nieruchomości. Jeśli korzystać będziemy ze środków własnych, sprawa jest dosyć prosta – wystarczy umówić się z notariuszem. Sprawa komplikuje się, gdy środki pochodzić będą z kredytu hipotecznego. Wówczas należy mieć wkład własny, który wynosi 10% kwoty kredytu i przygotować komplet dokumentów. Najlepiej skorzystać ze wsparcia doświadczonego pośrednika, który pomoże nam przejść drogę do wymarzonego domu.

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Popularne metody parzenia kawy
/
Popularne metody parzenia kawy
Jesteś miłośnikiem kawy? Przedstawiamy najbardziej popularne sposoby jej przygotowania.
Problemy ze snem. Jak sobie z nimi poradzić?
/
Problemy ze snem. Jak sobie z nimi poradzić?
Problemy ze snem miewa już co drugi Polak! Bezsenność stała się chorobą cywilizacyjną i jest najczęstszą przyczyną zdrowotnych dolegliwości. Dowiedz się, jak poradzić sobie z bezsennością
Aloes – zdrowotne właściwości i zastosowanie
/
Aloes – zdrowotne właściwości i zastosowanie
Aloes to piękna roślina, która zachwyca także swoim wnętrzem. To właśnie w miąższu kryją się bowiem niezwykłe właściwości zdrowotne aloesu, który wykorzystuje się także w przemyśle kosmetycznym. Co warto wiedzieć o aloesie? Sprawdź!