Jak urządzić kącik czytelniczy w domu?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Przestrzeń do relaksu i spędzania chwil z ulubioną książką to obowiązkowe miejsce dla miłośników dobrej lektury. Czego nie powinno zabraknąć w przytulnym kąciku?

Wybierz komfortowe miejsce 

Pozornie może się wydawać, że do posiadania kącika czytelniczego trzeba mieć dom lub co najmniej duże, przestronne  mieszkanie. To założenie nie jest prawdą. Kącik czytelniczy można urządzić nawet w niewielkiej kawalerce. Istotnym aspektem wyboru miejsca jest przede wszystkim wygoda. Należy poszukać miejsca, w którym nie jest zbyt głośno i można spędzić czas samotnie. Wydzieloną przestrzeń wystarczy oddzielić parawanem, który da poczucie prywatności. Dzięki temu rozwiązaniu kącik czytelniczy można urządzić w sypialni czy salonie dzielonym z innymi domownikami. Świetnie sprawdzają się również wnęki, antresole czy klimatyczne poddasze. Jeśli jest taka możliwość, to warto umieścić kącik czytelniczy blisko okna, tak by maksymalnie długo korzystać ze światła dziennego. 

Pamiętaj o praktycznych meblach 

Skoro wybór miejsca jest już dokonany, to kolejnym krokiem urządzania kącika czytelniczego jest jego wyposażenie. Jeśli w pomieszczaniu jest wystarczająco dużo miejsca, to przydatnym zakupem będzie regał na książki. Dzięki temu całą literacka kolekcja będzie znajdować się pod ręką, w gotowości do czytania. Półka na książki powinna być wykonana z naturalnego drewna. Tworzywo to nie odkształca się pod ciężarem i jest bardzo trwałe. Jeśli budżet nie pozwala na tak drogi zakup, warto zainwestować w regały wykonane z metalu czy fornirowanej płyty MDF. Materiały te są o wiele tańsze i podobnie wytrzymałe co drewno. Najlepiej szukać ich u sprawdzonych producentów, między innymi na stronie https://metal-concept.pl/pl/c/Regaly/30. W kąciku czytelniczym nie może zabraknąć wygodnego siedzenia. Tutaj wachlarz możliwości jest szeroki, w zależności od przestrzeni,  indywidualnych potrzeb i aranżacji wnętrza. Fotel, wygodne krzesło, puf, wyścielony parapet, a  nawet hamak mogą urozmaicić wygląd przestrzeni i stworzyć wygodne miejsce do lektury. Nie można również zapomnieć o stoliku, na którym można odłożyć najważniejsze rzeczy. Praktyczny stolik z półkami czy koszykiem może także zastąpić regał, w mieszkaniu o ograniczonej przestrzeni. 

Zadbaj o detale 

Ostatnim elementem, o którym często zapomina się w kontekście urządzania kącika czytelniczego, są dekoracje oraz tekstylia. To właśnie te dodatki sprawiają, że kącik jest przytulny i estetyczny. Staje się nie tylko kolejną częścią domu, ale także jego ozdobą. Dekoracje, dywan, poduszki, koc, rośliny czy świece zapachowe pomogą nadać temu miejscu wyjątkowego klimatu i sprawiają, że będzie to strefa pełnego relaksu. Co więcej, ich regularne odświeżanie pozwala na  tworzenie autorskich, sezonowych dekoracji, oddających panujący aktualnie klimat i aurę. 

Fot.: Alexandra Fuller/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zalety i wady domu z kominkiem
/
Zalety i wady domu z kominkiem
Posiadanie kominka to dodatkowe ciepło i niezwykle przytulny oraz niepowtarzalny klimat, ale także czasochłonne zajęcie i wysokie koszta utrzymania. Poznaj wszystkie zalety i wady tego rozwiązania.
Dlaczego akcesoria meblowe są równie ważne co meble?
/
Dlaczego akcesoria meblowe są równie ważne co meble?
Wybór mebli to duże wyzwanie. Trzeba dostosować je do stylu wnętrza, potrzeb domowników, ale również metrażu pomieszczenia. Jak się jednak okazuje, na zakupowych listach, wśród priorytetów często brakuje dokładnego doboru takich elementów, jak akcesoria meblowe.
Przepis na domowe pączki
/
Przepis na domowe pączki
Któż z nas nie wspomina pysznych i pachnących, domowych pączków u babci jedzonych w Tłusty Czwartek? Zamiast stać w gigantycznej kolejce do cukierni zrób je sam w domu! Z tym przepisem na pewno się udadzą!