Sprawdzone sposoby na mrówki w ogrodzie

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Piękny i zadbany ogród jest marzeniem każdego, kto posiada dom. Dobór właściwej roślinności tak, aby drzewa i kwiaty nie przeszkadzały sobie, wymaga wiedzy i dużego nakładu pracy. Jednak co, jeśli w naszym ogrodzie pojawią się nieproszeni goście? Jakie zagrożenia stwarzają mrówki i jak z nimi walczyć?

Mrówki? W moim ogrodzie?

Pojawienie się w ogrodzie mrówek jest sporym problemem. Mogłoby się wydawać, że te owady nie są szkodnikami – nic bardziej mylnego. Insekty z grupy mrówkowatych żyją w licznych grupach, w miejscach zwanych gniazdami. Zazwyczaj są to duże kopce, które kryją w sobie skomplikowane struktury tuneli.

Na wstępie warto rozpocząć od kilku słów o mrówkach. Są to insekty, które odżywają się nie tylko pokarmem roślinnym, ale również zwierzęcym. Najbardziej pożądane są produkty bogate w białko i cukry. Niewielki odsetek mrówek to drapieżniki, które w 1/3 odżywiają się upolowanymi owadami.

Porozumiewanie się tych owadów odbywa się przy użyciu zmysłów dotyku, zapachu feromonów znacznikowych, dźwięku oraz wzroku. Ten ostatni wykorzystywany jest jedynie w dzień.

Dlaczego mrówki są szkodliwe?

  1. Po pierwsze, są odpowiedzialne za przesuszanie ziemi – gleba w miejscu, gdzie pojawiły się mrówki, nie jest żyzna. Nie ma więc szans, że w okolicy mrowiska urośnie trawa lub inne rośliny.
  2. Mrówki niszczą także samą roślinność – nie tylko podgryzają liście, ale budowa gniazda łączy się również z uszkadzaniem bulw i korzeni roślin, w których mrówki drążą otwory.
  3. Owady te niekiedy budują swoje gniazda w drewnianych elementach budynków np. w altanie. Uszkadza to strukturę drewna i może prowadzić nawet do zawalenia się konstrukcji.
  4. Kolejną kwestią jest jedzenie, które mrówki przy każdej sposobności podkradają i zanieczyszczają.
     
  5. Mrówki są także sprawcami pogarszania się stanu zdrowia roślin. Jednym z głównych źródeł pokarmu insektów jest rosa miodowa. Za jej produkcję odpowiedzialne są mszyce, które są szkodnikami, niszczącymi liście wielu roślin ogrodowych. Mrówki opiekują się mszycami, aby pozyskać od nich swój przysmak.
  1. Zagrożone są także same pąki i kwiaty – mrówki w poszukiwaniu nektaru nie cofną się przed niczym, niszcząc przy tym ozdobną roślinność.
  2. Mrówki zagrażają również trawie, której wyhodowanie i pielęgnacja zajmuje sporo czasu. Podczas suszy owady obgryzają młode pędy wierzchołkowe, co prowadzi do zatrzymania procesu wzrastania roślin.

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?

Pozbycie się mrówek z terenu naszego ogródka nie jest proste. Wojnę należy rozpocząć od znalezienia źródła problemu, czyli gniazda. W sklepie ogrodniczym trzeba uprzednio zaopatrzyć się w środek do zwalczania mrówek i zalać nim gniazdo oraz teren z nim sąsiadujący.

Drugą opcja jest użycie wrzątku, jednak ten sposón nie zawsze jest skuteczny. Co do preparatów przeciw mrówkom, do wyboru jest cała gama przeróżnych środków. Szczególnie polecane są takie produkty, jak Mrówkiller, KAPO, Mrówkofon, ANT-STOP. Chemikalia powodują śmierć owadów, które już nie wracają w dane miejsce.

Co jednak, jeśli ogród zaatakują mrówki zwane gmachówkami?

W tym przypadku zniszczyć trzeba również inne gniazda znajdujące się w okolicy, bowiem owady z tego podgatunku wymieniają się między sobą robotnicami i łatwo mogą odbudować kolonie w miejscu zniszczonego gniazda.

Zdarzyć się może i tak, że gniazda będą trudne w namierzeniu, wówczas należy wystawić przynęty z dodatkiem środka owadobójczego. Najlepiej, aby były to słodkie przysmaki. Tzw. zbieraczki poszukują pokarmu, a znaleziska zanoszą do gniazda. Pozwoli to uporać się skutecznie z całą kolonią, jednak nieco wolniej. Najskuteczniejsze będą takie trutki jak: Lafarex K czy Faratox. Preparaty te zawierają metopren, który wpływa na rozwój larw.

Skuteczne też okazują się produkty z boraksem lub kwasem borowym takie jak Ekosan AK, Antifar czy Mizar.

Truciznę do walki z mrówkami można również wykonać samodzielnie, wystarczy wymieszać wodę, cukier i boraks w proporcjach 18:7:1. Ważne, aby zachować dokładnie takie proporcje, ponieważ zbyt duża ilość trucizny odstrasza mrówki od przynęty.

Co ciekawe, stosowanie preparatów ze związkami boru praktykowane jest od lat, mimo to owady nie uodporniły się na jego działanie.

Pamiętajmy jednak, że mimo wszystko mrówki są pożyteczne – zabijają większość szkodliwych owadów. Dlatego, jeśli nie są uciążliwe, warto żyć z nimi w symbiozie i ewentualnie zabezpieczyć teren wokół budynku np. zakleić otwory, przez które owady mogą dostać się do wnętrza, lub spryskać ściany domu mlekiem wapiennym.

Zdj. główne: hybridnighthawk/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Rosół z kury. Przepis na prawdziwy polski rosół
/
Rosół z kury. Przepis na prawdziwy polski rosół
Chcesz przygotować tradycyjny, polski rosół, ale nie wiesz, od czego zacząć? Poznaj prosty przepis na tę popularną zupę!
Narzędzia, których nie może zabraknąć w każdym gospodarstwie domowym
/
Narzędzia, których nie może zabraknąć w każdym gospodarstwie domowym
Niezależnie od rodzaju prac, jakie wykonujesz w gospodarstwie domowym, istnieje kilka narzędzi, które są nieodzowne.
Ekologiczne artykuły dla gastronomii i domu z unikatowych materiałów przyjaznych naturze. Odkryj produkty, które są łatwe w utylizacji
/
Ekologiczne artykuły dla gastronomii i domu z unikatowych materiałów przyjaznych naturze. Odkryj produkty, które są łatwe w utylizacji
Przedstawiamy Ci ekologiczne artykuły, które z powodzeniem wykorzystasz w swoim biznesie!