Panel ogrodzeniowy – drewniany, metalowy, a może siatka? Sprawdź, co wybrać

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Panele ogrodzeniowe spełniają wiele funkcji: wyznaczają granicę działki, zamykają przestrzeń, zapewniają większą prywatność, a w wielu przypadkach stanowią osłonę przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Na tym ich rola się nie kończy. Dodatkowo powinny podkreślać styl aranżacji ogrodu i architektury budynków. Jaki panel ogrodowy wybrać, aby spełniał powyższe kryteria?

Jak dopasować ogrodzenie do rzeczywistych potrzeb?

Większość osób przy wyborze ogrodzenia szuka złotego środka pomiędzy ceną, wielofunkcyjnością a wyglądem. Z założenia ma być ono praktyczne, atrakcyjne wizualnie, a przy tym względnie tanie. W przypadku samodzielnej budowy ogrodzenia czy ścianki (np. na balkonie) zwraca się uwagę na łatwość montażu. Istotna jest także rola panelu ogrodzeniowego. Aby dokonać odpowiedniego wyboru, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

  • Czy ogrodzenie ma zasłaniać działkę całkowicie do określonej wysokości (boazeryjny panel ogrodzeniowy drewniany), czy częściowo (płot ażurowy)? W przypadku, gdy ogród ma być dobrze widoczny z ulicy, optymalnym rozwiązaniem jest siatka.
  • Czy ogrodzenie ma służyć do uprawy pnączy? Jeśli tak, warto wybrać siatkę, płotki z dużymi prześwitami lub kratownice.
  • Czy ogrodzenie ma wyłącznie funkcje praktyczne, np. rozdziela część rekreacyjną od gospodarczej? W takim przypadku wybiera się rozwiązania możliwie najtańsze lub wysokie panele, które skutecznie zasłaniają mało atrakcyjny widok.
  • Czy w ogrodzie przebywają małe dzieci? Dla bezpieczeństwa należy unikać ogrodzeń z dużymi odległościami pomiędzy żerdziami czy ostro zakończonymi, metalowymi prętami.
  • Czy ogrodzenie ma ograniczać uciążliwość znajdującej się blisko ruchliwej ulicy (najwłaściwsze będą wysokie, pełne panele ogrodzeniowe).

W praktyce panel ogrodzeniowy – każdy, nie tylko drewniany – powinien być dobrze dopasowany zarówno do ogrodu, jak i budynków. Dotyczy to materiału, kolorystyki, a także formy.

Panel ogrodzeniowy drewniany – dlaczego warto go wybrać?

Panel ogrodzeniowy drewniany jest popularny w ogrodach, na balkonach i tarasach ze względu na uniwersalność. Drewno to materiał naturalny, wizualnie ciepły. Harmonijnie wpasowuje się w prawie każdy styl aranżacji ogrodu. Zaimpregnowane drewno jest odporne na warunki atmosferyczne. Zabieg impregnowania warto ponawiać co kilka lat. Kolorystykę paneli można dopasować do innych elementów w ogrodzie. Nawet duże nagromadzenie drewnianych elementów (ogrodzenie, mała architektura) nie powoduje niekorzystnego, przytłaczającego efektu ciężkości tak jak w przypadku kamienia czy cegły.

  • W ogrodzie rustykalnym warto postawić płotek sztachetowy. Podkreśla styl, przy okazji może posłużyć do uprawy niewielkich roślin pnących, np. bluszczu pospolitego lub groszku pachnącego. Ceniony jest kolor naturalnego drewna. Płoty dobrze sprawdzają się także w ogrodach angielskich (oprócz ogrodzeń z kamienia naturalnego, cegły bądź żywopłotu).
  • W małych, często wąskich ogrodach miejskich, najlepszy jest wysoki, pełny panel ogrodzeniowy drewniany. Pozwala na odgrodzenie się od sąsiadów bądź ulicy.
  • W stylu orientalnym dobrze wygląda płot ażurowy Zen. Panele ażurowe, z poziomymi żerdziami, pasują także do ogrodów nowoczesnych.
  • Na balkonach czy tarasach odpowiednie są prześwitujące płoty panelowe lub pełne płoty lamelowe (są delikatniejsze i lżejsze od boazeryjnych).
  • Popularność zdobywają panele kompozytowe. Wprawdzie nie są wykonane z drewna (do ich produkcji używa się mączki drzewnej i polichlorku winylu), ale dobrze je imitują. Nie wymagają konserwacji. Często przytwierdza się je do siatek. Pasują zarówno do ogrodów tradycyjnych, jak i nowoczesnych.

Panel ogrodzeniowy metalowy – klasyka i nowoczesność

Dawniej ogrodzenia metalowe, np. stalowe lub żeliwne, były domeną ogrodów klasycznych. Ponadto często wyznaczały granice działek w ogrodach angielskich. Dzisiaj bardzo chętnie montuje się je w ogrodach nowoczesnych (oprócz uniwersalnego drewna, kompozytu czy gabionów). Ich zaletą jest duża wytrzymałość na niekorzystne czynniki zewnętrzne, a także na uszkodzenia mechaniczne. Mogą przetrwać dziesięciolecia. Poza tradycyjnym ogrodzeniem stawia się również na panele metalowe ozdobne, np. przedstawiające figury geometryczne lub nawiązujące kształtem do roślin. Można z nich korzystać jak ze ścianek osłonowych, np. dzielących ogród na części.

Panel ogrodzeniowy – drewniany, metalowy czy siatka?

Siatka ogrodzeniowa jest ceniona szczególnie przy grodzeniu dużych działek i upraw profesjonalnych (np. sadów, szkółek leśnych). W przydomowym ogrodzie czy na ogródkach działkowych ma również niekwestionowane zalety. Nie zasłania ogrodu (dla jednych to wada, dla innych zaleta). Warto jej użyć od strony działki, która graniczy z malowniczymi krajobrazami, np. łąką czy lasem. Montuje się ją także wówczas, gdy teren jest osłonięty żywopłotem (jako barierę przeciwko intruzom). Wysoką wytrzymałością charakteryzuje się siatka ocynkowana.

Duże znaczenie przy wyborze paneli ogrodzeniowych ma ich kolor, kształt i rozmiar (wysokość, szerokość). Materiał wykonania oraz typ panelu wciąż znajdują się na pierwszym miejscu. Ogrodzenie to duża inwestycja, dlatego trzeba wybrać mądrze.

 Fot.: materiał prasowy Klienta 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak skomponować minimalistyczne wnętrze z wykorzystaniem jasnych kolorów na przykładzie nowoczesnej kuchni
/
Jak skomponować minimalistyczne wnętrze z wykorzystaniem jasnych kolorów na przykładzie nowoczesnej kuchni
Odkryj, jak tworzyć harmonijne i praktyczne wnętrza za pomocą jasnej palety kolorów. Wprowadź luminozność i spokój do swojej kuchni, przestrzegając zasad minimalizmu.
Jak wybrać dobry narożnik do salonu: poradnik dla kupujących
/
Jak wybrać dobry narożnik do salonu: poradnik dla kupujących
Wybór idealnego narożnika do salonu nie musi być skomplikowany. Odkryj nasz poradnik dla kupujących – od rozważenia stylu i wymiarów, aż po wybór materiałów.
/
Jak wybrać idealne meble do swojego domu spośród różnorodnych ofert sklepów, jakie są dostępne na rynku?
Odkryj tajniki wyboru idealnych mebli pasujących do wnętrza Twojego domu, zrozum, jak porównać i ocenić oferty na rynku, aby podjąć najlepszą decyzję!