Czym jest umowa rezerwacyjna?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zakup mieszkania to poważna inwestycja, która musi być dobrze przemyślana. Na rynku pierwotnym i wtórnym nie brakuje ofert nieruchomości, jednak znalezienie idealnego miejsca do życia wcale nie jest takie proste. Udało Ci się w końcu trafić na odpowiednie lokum w atrakcyjnej lokalizacji, ale potrzebujesz czasu na załatwienie formalności? W takiej sytuacji warto rozważyć podpisanie umowy rezerwacyjnej. Na czym to polega? Wyjaśniamy!

Co to jest umowa rezerwacyjna?

Ceny nieruchomości ciągle rosną, a mimo to wciąż istnieje ogromne zapotrzebowanie na mieszkania. Deweloperzy inwestują więc w kolejne projekty, budując nowoczesne osiedla w atrakcyjnych lokalizacjach. Stale rosnące ceny nieruchomości wcale nie przyczyniły się do spadku sprzedaży mieszkań z rynku pierwotnego, a lokale są wykupowane jeszcze na etapie powstawania inwestycji. W przypadku takich popularnych inwestycji, często podpisuje się umowę rezerwacyjną. Zawierana jest między sprzedawcą, a potencjalnym nabywcą nieruchomości, który jest zainteresowany kupnem. Dokument jest formą gwarancji, że lokal przez ustalony czas nie zostanie sprzedany komuś innemu. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule na stronie  https://finanse.rankomat.pl/poradniki/czym-jest-umowa-rezerwacyjna-i-kiedy-warto-ja-podpisac/. Umowa rezerwacyjna jest powszechną praktyką w przypadku nieruchomości deweloperskich, ale znajdzie też zastosowanie przy mieszkaniach z rynku wtórnego.

Co powinna zawierać umowa rezerwacyjna?

Przepisy prawa nie regulują kwestii umów rezerwacyjnych, jednak możliwość ich zawarcia wynika z zasad swobody umów w art. 353 Kodeksu Cywilnego. Oznacza to, że dokument może zostać sporządzony w dowolnej formie i zawierać zapisy ustalone indywidualnie przez obie strony. Zazwyczaj w umowie rezerwacyjnej znajdują się takie informacje, jak:

  • data i miejsce podpisania,
  • dane osobowe obu stron,
  • opis nieruchomości,
  • okres trwania rezerwacji,
  • wysokość i rodzaj opłaty rezerwacyjnej,
  • konsekwencje niewywiązania się z umowy,
  • własnoręczne podpisy.

Przed podpisaniem dokumentu warto zwrócić uwagę, czy w ramach opłaty rezerwacyjnej jest pobierana zaliczka czy zadatek. Mogą one zostać zaliczone na poczęć ceny nieruchomości, jeśli dojdzie do transakcji. Gdy umowa rezerwacyjna nie dojdzie do skutku, strona, która nie wywiązała się z jej zapisów może żądać wypłaty dwukrotności zadatku. Zaliczka natomiast jest w całości zwracana, nawet w przypadku wycofania się z umowy.

Kiedy warto podpisać umowę rezerwacyjną?

Umowę rezerwacyjną warto podpisać w sytuacji, gdy jesteś poważnie zainteresowany zakupem konkretnej nieruchomości, ale nie wiesz czy uda Ci się dostać kredyt hipoteczny. Na stronie https://finanse.rankomat.pl/ samodzielnie obliczysz swoją zdolność kredytową i porównasz oferty od różnych banków. W ten sposób sprawdzisz, która opcja finansowania jest dla Ciebie najkorzystniejsza, zamiast osobno analizować propozycje kredytów dostępnych na rynku. Dzięki temu znacznie skrócisz czas potrzebny na załatwienie formalności i zmieścisz się w terminie ustalonym w umowie rezerwacyjnej. 

Fot. pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealny piec wolnostojący do twojego domu – praktyczne porady
/
Jak wybrać idealny piec wolnostojący do twojego domu – praktyczne porady
Praktyczny poradnik dla każdego, kto chce dokonać mądrego wyboru idealnego pieca wolnostojącego do swojego domu. Poznaj różne typy, funkcje oraz kryteria wyboru!
Jak wybrać idealne uchwyty do twojego domu – poradnik
/
Jak wybrać idealne uchwyty do twojego domu – poradnik
Odkryj, jak idealnie dopasować uchwyty do stylu twojego domu, aby tworzyć spójną i harmonijną przestrzeń. Dowiedz się też, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze uchwytów.
Czym obsadzić pergolę? Rośliny pnące wieloletnie
/
Czym obsadzić pergolę? Rośliny pnące wieloletnie
Marzysz o bieganiu boso po trawie i błogiej ciszy? Poznaj zalety mieszkania na wsi!