Jak przygotować pokój na przyjście dziecka?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Pojawienie się na świecie maluszka jest wielkim wydarzeniem. Wiąże się ono z ogromną ekscytacją, lecz także ze stresem, który przyszłym rodzicom spędza sen z powiek. Wszak zanim do domu przyjdzie mama z noworodkiem, należy odpowiednio przygotować dla niego pokój. Co powinno znajdować się w pomieszczeniu dla dziecka, a w co nie warto inwestować? Podpowiadamy!   

Czy niemowlak musi mieć swój pokój?  

U starszych dzieci poczucie własności i prywatności jest coraz silniejsze, dlatego powinny one mieć zorganizowaną przestrzeń dla siebie. Noworodki i niemowlaki nie mają jeszcze dużej potrzeby posiadania rzeczy na własność, a poczucie prywatności praktycznie nie istnieje, więc ich przestrzeń może znajdować się na przykład w sypialni rodziców. Taki kącik dla malucha ułatwia kwestię nocnego karmienia, przewijania, zapewnia większe bezpieczeństwo, ponieważ rodzic zawsze może mieć dziecko na oku. Jeśli zdecydujesz się na to, by niemowlę od najwcześniejszych etapów życia spało w swoim pokoju, niezbędny będzie zakup elektronicznej niani, by zawsze móc kontrolować, co dzieje się u malucha. Oddzielny pokój dziecka w okresie niemowlęcym oznacza też, że rodzice mniej czasu spędzą w swojej sypialni, a więcej w pokoiku brzdąca, ponieważ próby ponownego uśpienia dziecka mogą trwać naprawdę długo.  

Czego nie może zabraknąć w pokoju niemowlaka?  

Maluch do szóstego miesiąca życia je wyłącznie mleko mamy lub modyfikowane. Wiąże się to z koniecznością częstego karmienia. W pokoju dziecięcym nie może więc zabraknąć miejsca do karmienia. Wygodny fotel i poduszka do karmienia, na przykład od panpierog.pl to absolutny niezbędnik w każdym kącie dla malucha. Jeśli dziecko pije mleko modyfikowane, warto też mieć pod ręką stację do wygodnego przygotowania butelki z posiłkiem. Wysoka i niedostępna dla dziecka szafka, na której stanie czajnik elektryczny, filtr do wody oraz puszka z mlekiem znacząco ułatwią karmienie, zwłaszcza w nocy. Poza tym w pokoju niezbędne jest oczywiście łóżeczko dostosowane do wieku i potrzeb dziecka, a także przewijak, który pozwoli na wygodne i bezpieczne przebieranie pieluszek malucha. 

Co jest zbędne w pokoju dla malucha?   

Wszelkiego rodzaju ozdoby, dodatki i zabawki do łóżeczka niemowlaka to zbędny wydatek. Takie maleństwo nie tylko nie będzie bawić się zabawkami w miejscu do spania, lecz także nie powinno tego robić, ponieważ strefa odpoczynku powinna być jasno wyznaczona. Pościel do łóżeczka, zabawki, kocyki, poduszka i inne akcesoria w łóżeczku stwarzają także poważne niebezpieczeństwo dla śpiącego niemowlaka. W dziecięcym łóżeczku czy dostawce potrzebny jest wyłącznie materac oraz maluch ubrany w specjalny śpiworek do spania. Wszelkiego rodzaju baldachimy czy ozdobne falbanki na boki łóżeczka to także zupełnie zbędna dekoracja, która może negatywnie wpływać na rozwój dziecka, ponieważ takie dodatki blokują bodźce, mające docierać do niemowlaka i stymulować jego mózg. Zamknięcie przestrzeni wokół łóżeczka baldachimem sprawi, że bodźce wzrokowe będą zupełnie zablokowane, a dźwiękowe zostaną stłumione i zniekształcone. 

Urządzanie przestrzeni dla malucha, nieważne czy jest to tylko kącik wydzielony w sypialni rodziców, czy cały pokój, nie jest wcale aż tak skomplikowane, jak może się wydawać. Dziecko na początkowych etapach życia ma naprawdę niewielkie wymagania, dotyczące jego warunków mieszkaniowych. Wystarczy wygodne łóżeczko, miłość rodziców i mnóstwo mleka, czas na dodatki przyjdzie później. 

Sven Brandsma/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak stworzyć idealne miejsce dla bylin w naszym ogrodzie?
/
Jak stworzyć idealne miejsce dla bylin w naszym ogrodzie?
Dowiedz się, jak projekty i prace przygotowawcze mogą przyczynić się do stworzenia idealnego miejsca dla bylin w Twoim ogrodzie, a także jakie są najlepsze rośliny do takich miejsc.
Zdrowe przekąski. Pomysły na to co jeść między posiłkami?
/
Zdrowe przekąski. Pomysły na to co jeść między posiłkami?
Lubisz sięgać po przekąski między posiłkami? Postaw na produkty, które będą zdrowe i wartościowe dla organizmu. Sprawdź, co warto chrupać na co dzień.
Rolki damskie. Podpowiadamy, jakie wybrać
/
Rolki damskie. Podpowiadamy, jakie wybrać
Jednym ze sposobów na aktywnie spędzony letni czas są rolki! Zobacz, na co zwracać uwagę przy ich zakupie.