Kiedy w tym roku wypada Dzień Mamy?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Data tego święta jest powszechnie znana, ale i tak co roku warto się upewnić, kiedy dokładnie obchodzimy Dzień Mamy, żeby pamiętać o życzeniach i prezentach.

Dzień Mamy

Co roku 26 maja każda mama w Polsce obchodzi swoje święto. Wszystkie dzieci, te młodsze i te starsze na tę okazję przygotowują swoim ukochanym rodzicielkom upominki. Młodsze malują laurki i recytują wiersze, a starsze inwestują w kwiaty, biżuterię i inne podarki. Nie wszędzie jednak Dzień Mamy obchodzi się 26 maja, w Norwegii na przykład to święto celebruje się w drugą niedzielę lutego, w Wielkiej Brytanii, Irlandii czy Nigerii z kolei w czwartą niedzielę postu.  

Kiedy zaczęto obchodzić Dzień Mamy?

To piękne święto w Polsce zaczęto obchodzić w 1914 roku, w wielu innych krajach Europy celebrowanie Dnia Mamy zapoczątkowano jednak po II wojnie światowej. Dzień Mamy ma jednak swoje korzenie jeszcze w starożytnej Grecji i Rzymie. W tamtych czasach czczono matki boginie, które symbolizowały płodność i urodzaj. Celebrowanie Dnia Mamy w takiej formie jak ma to miejsce dziś, zawdzięczamy jednak Stanom Zjednoczonym. A wszystko to dzięki amerykance Annie Jarvis, która w 1907 roku postanowiła na cześć swojej zmarłej mamy zorganizować nabożeństwo. Jarvis święto to rozpowszechniła, a w 1914 prezydent USA Woodrow Wilson je ustanowił.

Zobacz też: JAK ZAPAKOWAĆ UBRANIE NA PREZENT?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zastosowanie elektrod EKG kończynowych wielokrotnego użytku w praktyce medycznej
/
Zastosowanie elektrod EKG kończynowych wielokrotnego użytku w praktyce medycznej
Dowiedz się, jak wielokrotnego użytku elektrody EKG kończynowe transformują praktykę medyczną, zwiększając wydajność diagnostyczną i bezpieczeństwo pacjentów.
Czym obsadzić pergolę? Rośliny pnące wieloletnie
/
Czym obsadzić pergolę? Rośliny pnące wieloletnie
Marzysz o bieganiu boso po trawie i błogiej ciszy? Poznaj zalety mieszkania na wsi!
Rolki damskie. Podpowiadamy, jakie wybrać
/
Rolki damskie. Podpowiadamy, jakie wybrać
Jednym ze sposobów na aktywnie spędzony letni czas są rolki! Zobacz, na co zwracać uwagę przy ich zakupie.