Kompostowanie w domu. Od czego zacząć?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sam fakt, że myślisz o możliwości kompostowania w domu, jest świetnym proekologicznym posunięciem. Wokół posiadania kompostownika w mieszkaniu urosło wiele mitów, które mogą budzić w niektórych osobach niechęć, a w efekcie rezygnację z kompostowania. Tak naprawdę to bezproblematyczne zajęcie, które wymaga przestrzegania kilku prostych zasad. Od czego zacząć kompostowanie w domu? 

Dlaczego warto mieć kompostownik?

Pierwszym krokiem do kompostowania jest zmiana sposobu myślenia o tej czynności. Nie jest to zajęcie zarezerwowane dla sadowników czy rolników, którzy uprawiają na większą skalę. Rośliny, kwiaty i zioła, które masz na balkonie i parapecie, również potrzebują nawożenia! Dzięki kompostowaniu pozbywasz się odpadów, za których wywóz musisz płacić, a dodatkowo zyskujesz najbardziej naturalny nawóz. Posiadanie domowego kompostownika jest wspaniałą lekcją ekologii dla najmłodszego pokolenia. 

Jaki pojemnik wybrać na kompostownik?

W zależności od Twoich potrzeb kompostownik może mieć różny rozmiar. Nie ma potrzeby kupowania osobnego pojemnika w celu kompostowania, bowiem każde wiaderko i pojemnik z przykrywką doskonale spełni swoje zadanie. Możesz zacząć od zaraz! Kompostownik zakupiony w sklepie może mieć lepszy design od zwykłego wiadra i być wyposażony w filtr węglowy.

torby z odpadami
Photo by Dapur Melodi form Pixabay.com

Czy kompostownik brzydko pachnie? 

Dobrze prowadzony kompostownik nie może brzydko pachnieć, gromadzić wokół siebie muszek i zwierząt ani pleśnieć! Żeby utrzymać go w higienie, trzeba przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim zadbaj o to co trafia do pojemnika. 

Co wrzucać do kompostownika? 

 • roślinne odpady kuchenne w tym warzywa,
 • zwiędłe kwiaty – liście, łodygi, płatki,
 • warzywne obierki, 
 • ogryzki owoców,
 • pestki,
 • skorupki jaj,
 • fusy po kawie i herbacie.

>> Zobacz też: Zakupy zero waste. Kupowanie środków czystości bez opakowań

Czego nie wrzucać do kompostownika? 

 • obierki z cytrusów,
 • pieczywo,
 • mięso, kości, chrząstki,
 • nabiał.

Co więcej, nie zapomnij o przemieszaniu zawartości od czasu do czasu. Kompostownik musi mieć dopływ powietrza. Woda, która zbierze się w pojemniku, powinna mieć szansę na odparowanie lub zebranie się w specjalnym zbiorniku na dole kompostownika. Zadbaj też o odpowiednią temperaturę. Kompostownik trzymany na balkonie – zimą możesz zabezpieczyć styropianem. W przypadku srogich mrozów możesz przenieść kompostownik do piwnicy. Z uwagi na okres grzewczy w mieszkaniach i wysoką temperaturę w pomieszczeniach, nie jest dobrym pomysłem trzymanie kompostownika w domu. Zbyt wysoka temperatura może powodować nieprzyjemny zapach. 

Czy warto używać dodatkowych preparatów do kompostownika?

Nie jest to konieczne, ale niektórzy decydują się na zewnętrzne wspomaganie kompostu. Możesz wybrać preparat, będący mieszanką grzybów i bakterii, które wspomagają proces fermentacji. Inną opcją jest wprowadzenie do kompostownika dżdżownic kalifornijskich, których obecność podnosi wartość kompostu. Nie musisz obawiać się, że robaki opuszczą pojemnik z kompostem. Dla nich klimat wewnątrz jest idealny i jeśli tylko zapewnisz im odpowiednią ilość składników odżywczych i temperaturę to będą wzorowo spełniały swoje zadanie. 

Domowe kompostowanie to czynność, do której w innych krajach nie trzeba nikogo przekonywać. W Skandynawii wiele gospodarstw domowych praktykuje kompostowanie i dzięki temu mieszkańcy tego regionu są w ścisłej czołówce tych, którzy o środowisko i planetę dbają najlepiej. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak w przemyślany sposób dopasować lustro do wnętrza urządzonego w stylu vintage?
/
Jak w przemyślany sposób dopasować lustro do wnętrza urządzonego w stylu vintage?
Odkryj tajniki idealnego dopasowania lustra do stylu vintage we wnętrzach. Poznaj ważne kryteria wyboru, inspirujące okoliczności i praktyczne wskazówki.
Narzędzia, których nie może zabraknąć w każdym gospodarstwie domowym
/
Narzędzia, których nie może zabraknąć w każdym gospodarstwie domowym
Niezależnie od rodzaju prac, jakie wykonujesz w gospodarstwie domowym, istnieje kilka narzędzi, które są nieodzowne.
Legowisko dla psa krok po kroku
/
Legowisko dla psa krok po kroku
Twój pupil nie ma jeszcze własnego specjalnego miejsca do wypoczynku? Wygodne legowisko dla psa możesz przygotować samodzielnie! Zobacz, jak to zrobić.