Malowanie drzwi wewnętrznych – co trzeba wiedzieć?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Gdy planujemy remont i zmianę koloru w pokoju, warto również pomyśleć nad renowacją drzwi wewnętrznych. Jeżeli są one sprawne i nie masz zamiaru wymieniać ich na nowe, wystarczy, że odświeżysz je farbą. Jeżeli nie masz pomysłu, jak się za takie prace zabrać, w tym artykule poznasz najważniejsze informacje dotyczące malowania drzwi wewnętrznych.

Wybór farby

Najważniejszy jest zarówno wybór koloru, na jaki drzwi będą przemalowane, jak i rodzaj danej farby. Najodpowiedniejszymi będą te, które służą do powierzchni drewnianych i lakierowanych – akrylowe, które mocniej kryją daną płaszczyznę, bądź alkidowe, które są dużo trwalsze. Przy takim wyborze należy również pamiętać, by wybrana farba chroniła nasze drzwi przed uszkodzeniami i czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowym atutem będzie, jeśli nie będzie ona miała zbyt mocnego zapachu.

Organizacja

Zanim jednak zabierzemy się za malowanie, należy zadbać o dobrą organizację. Po pierwsze musimy sprawdzić, czy oprócz farby mamy wszystkie niezbędne narzędzia. Są to między innymi: mały pędzel, który przyda się do malowania trudniej dostępnych miejsc w naszych drzwiach, wałek do malowania większej powierzchni, narzędzia do demontażu klamek czy folia, którą należy przykryć stojące wokół meble, w celu ochrony przed m.in. kurzem. Folia ta może być również użyta do postawienia na niej drzwi, gdy podczas malowania zechcemy je wyjąć z zawiasów. 

Warto również pamiętać o taśmie, która ochroni ościeżnicę podczas renowacji. Jeżeli któregoś z wyżej wymienionych przedmiotów nie posiadasz, należy udać się na zakupy. Lepiej to sprawdzić wcześniej, ponieważ gdy zauważymy, że czegoś nam brakuje po zaczęciu prac nad renowacją, przysporzy nam to dodatkowych kłopotów.

Jak zacząć

Na początku rozkładamy folię, by nie zakurzyć reszty mebli. Następnie według uznania, albo malujemy je, nie wyciągając ich z zawiasów (wtedy zabezpieczamy ościeżnicę specjalną taśmą), albo wyciągamy je i kładziemy w miejsce, gdzie jest rozłożona folia. Kolejnym krokiem jest rozkręcenie klamek z obu stron. Następnie zabieramy się za starcie starej farby, najlepiej papierem ściernym, by całą powierzchnię odpowiednio zmatowić. Później przecieramy drzwi mokrą szmatką, by pozbyć się nagromadzonego kurzu. Kiedy drzwi z obu stron wyschną, zaczynamy malowanie.

Malowanie

Każdy rodzaj drzwi jest inny i każdy ma innego rodzaju wzory, wcięcia czy zakamarki. Dlatego zawsze należy mieć ze sobą mały pędzel, którym pomalujemy najmniejsze detale. Duże powierzchnie natomiast, malujemy specjalnym wałkiem. Farbę w ten sposób nakładamy z obu stron.

Kolejnym krokiem jest odczekanie do wyschnięcia drzwi, by móc powierzchnię zeszlifować jeszcze raz. Ponowne wykonanie tej czynności służy usunięciu różnorodnych nierówności. Gdy to zrobimy, po raz drugi przecieramy drzwi wilgotną szmatką, by pozbyć się z nich nadmiaru kurzu, a następnie malujemy drugą warstwą farby. Dzięki podwójnemu malowaniu mamy pewność, że nasz mebel jest zupełnie pokryty, a tym samym dużo lepiej wygląda.

Zdj. główne: Belinda Fewings/unsplahs.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak drony mogą ułatwić prace w ogrodzie?
/
Jak drony mogą ułatwić prace w ogrodzie?
Odkryj nieskończone możliwości, jakie drony mogą zaoferować w pracach ogrodniczych. Usprawnij swoją pracę i ciesz się większą efektywnością dzięki nowoczesnym technologiom.
Stylizacja włosów szczotką krok po kroku
/
Stylizacja włosów szczotką krok po kroku
Potrzebujesz tylko ulubionych kosmetyków, okrągłej szczotki i suszarki, by stworzyć efektowną fryzurę jak z salonu. Jak to zrobić? Podpowiadamy!
Klasyka i nowoczesność – jak połączyć to, urządzając kuchnię?
/
Klasyka i nowoczesność – jak połączyć to, urządzając kuchnię?
Myślisz o zastosowaniu eklektycznego wystroju w kuchni? Sprawdź nasze inspiracje na oryginalne rozwiązania aranżacyjne.