Domy drewniane. Wady i zalety budowy domów z drewna

Domy drewniane. Wady i zalety budowy domów z drewna
Dom
/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Budowa drewnianych domów jest coraz bardziej popularnym trendem. Takie domy robią wrażenie pod kątem wizualnym, ale mają też swoje wady. Zobacz plusy i minusy budowy domów z drewna.

Zalety budowy domu drewnianego

Taniej i szybciej

Najważniejszą zaletą budowy domów z drewna jest ich cena. Wybudowanie takiego domu wiąże się z mniejszymi kosztami niż postawienie go z pomocą tradycyjnej technologii. Drewniany budynek jest także budowany szybciej niż murowany. Konstrukcja domów z drewna jest lżejsza od murowanych, a to wpływa na fundamenty, które przez to, że są węższe, są także tańsze.

Kolejnym plusem jest zmniejszenie kosztów wyposażenia wnętrz. Drewno samo w sobie jest pięknym materiałem, dlatego wszelkie tapety czy tynki są zbędne w przypadku domów budowanych z jego użyciem. Co ważne, domy drewniane są ekologiczne i dużo bardziej przyjazne dla środowiska. To istotna kwestia zwłaszcza teraz, kiedy dla coraz większej ilości osób dbanie o naturę jest tak ważne.

Domy drewniane, zwłaszcza szkieletowe, łatwo jest przebudowywać i wprowadzać wszelkiego rodzaju modernizacje. W przypadku murowanych budynków często wymaga to kucia ścian.

Dobry materiał kluczem do sukcesu

Żeby dom drewniany wytrzymał lata, potrzebne są materiały budowlane dobrej jakości. Każda belka drewniana, która będzie służyła do postawienia wymarzonego domu, powinna być jak najbardziej odporna na zmienne warunki pogodowe.

Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest grubość ścian. Przy budowie drewnianych domów szkieletowych wymagane są ściany o grubości mniejszej niż te w domach murowanych. Mimo to, przenikanie ciepła jest na bardzo wysokim poziomie. W domach drewnianych panuje specyficzny mikroklimat, który jest bardzo korzystny dla mieszkańców.

Zaletą domów drewnianych jest także to, że można je budować o każdej porze roku. W tej technologii nie trzeba brać też pod uwagę okresu oczekiwania na utrwalenie niektórych elementów składowych.

Wady budowy domu drewnianego

Pierwszym utrudnieniem, jakie spotkamy na drodze, chcąc budować dom z drewna, jest znalezienie odpowiedniej firmy, która się tym zajmie. Mimo że zainteresowanie budową drewnianych domów z roku na rok wzrasta, to na rynku dostępnych jest stosunkowo niewiele firm, które posiadają odpowiednie doświadczenie i budulec.

Każdy dom, niezależnie od tego czy drewniany czy murowany, może nie przetrwać próby czasu. Dlatego przy budowie powinny być zachowane wszystkie niezbędne normy i odpowiednie rozwiązania technologiczne. Dlatego też tak istotny jest wybór firmy, która budować będzie dom z drewna i to, aby posiadała ona niezbędną do tego wiedzę.

Kolejną wadą, która jest dość często wskazywana, jest to, że drewniane domy łatwo nagrzewają się i ochładzają. W porównaniu z cegłą, drewno rzeczywiście nie zapewnia takiego ciepła zimą i chłodu latem, jednak przy zapewnieniu odpowiedniego ogrzewania ta wada staje się nieodczuwalna.

Często można spotkać się także z opinią, że domy budowane z drewna łatwo chłoną wilgoć, przez co szybko gniją. To myślenie jest jednak błędne, ponieważ przy odpowiednim zabezpieczeniu drewna i jego prawidłowej eksploatacji nie ma mowy o takich skutkach. Dlatego też ważne jest, żeby wybierać odpowiednie materiały budowlane, tak jak te z IdeaGarden.

Wadą domów drewnianych jest z pewnością mniejsza odporność na ogień, ponieważ używane w budowie domów murowanych materiały konstrukcyjne są niepalne.

Budownictwo ciągle się rozwija, oferując coraz to szersze możliwości budowania domu. Drewno posiada urok, który przyciąga coraz większą ilość zwolenników, którzy chcą posiadać dom wykonany właśnie z tego wyjątkowego materiału.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak urządzić funkcjonalny przedpokój?
/
Jak urządzić funkcjonalny przedpokój?
Przed Tobą urządzanie wymarzonego gniazdka? A może szykuje się generalny remont? Bez względu na okoliczności sprawdź, jak urządzić funkcjonalny oraz estetyczny przedpokój!
Zadaszenie z poliwęglanu i kratka trawnikowa, dlaczego warto w nie zainwestować?
/
Zadaszenie z poliwęglanu i kratka trawnikowa, dlaczego warto w nie zainwestować?
Zadaszenie tarasu to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą korzystać z przestrzeni zewnętrznej niezależnie od pogody. Tarasy zadaszone nie tylko chronią przed deszczem, ale również przed słońcem, co jest szczególnie ważne w gorące dni.
Jak urządzić biuro w stylu skandynawskim?
/
Jak urządzić biuro w stylu skandynawskim?
Styl skandynawski to jeden z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich ostatnich lat.