Zrób to sam. Serwis rowerowy

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiosną rozpoczyna się sezon rowerowy. Jak przygotować rower? Jak przeprowadzić serwis rowerowy w domowym zaciszu?

Narzędzie niezbędne do domowego serwisu rowerowego

Aby rower służył nam bezawaryjnie wiele lat, to musi być regularnie serwisowany. Można to zrobić samodzielnie w domu. Podczas tej czynności przydadzą się szmatki, plastikowe pojemniki, do których można wkładać zdemontowane części, stojak ułatwiający pracę oraz narzędzia.

  • Klucze imbusowe i torxy – w każdym rowerze jest co najmniej kilka śrub, które trzeba odkręcić imbusami. Warto zakupić zestaw kluczy o różnych wymiarach, które będą pasowały do różnych śrubek. Do serwisowania roweru przydadzą się również torksy, czyli klucze gwiazdkowe.
  • Klucz do kasety rowerowej – do odkręcania kasety niezbędny jest specjalny klucz. Przykręcając kasetę, należy nasmarować śrubki.
  • Klucz do suportu i korby – bardzo szybko zużywają się zewnętrzne łożyska suportu. Do ich wymiany najpierw należy odkręcić kolbę. Nowoczesne kolby Shimano w standardzie Hollowtech wymagają najpierw odkręcenia nakrętki znajdującej się po lewej stronie. W przypadku starszych mechanizmów jest potrzebny inny ściągacz.
  • Klucze płasko-oczkowe to rodzaj kluczy niezbędny do wymiany klocków hamulcowych, regulacji łożysk oraz przykręcenia linek i hamulców.
  • Przymiar i skuwacz do łańcucha – niezbędne narzędzia do określenia żywotności łańcucha (ile km można na nim jeszcze bezpiecznie przejechać).
  • Śrubokręt – jest on potrzebny np.: do regulacji przerzutek.
  • Obcinacz do linek – jest przydatny podczas wymiany linek.
  • Pompka z manometrem – w domowym warsztacie nie może zabraknąć pompki z manometrem, która pomaga kontrolować ciśnienie w kołach.
  • Rowerowy mini zestaw narzędzi – zajmuje mało miejsca. Jest bardzo przydatny w trasie.

Serwis rowerowy krok po kroku

Pierwszym krokiem w samodzielnym serwisowaniu roweru jest jego umycie w specjalnym środku. Należy nanieść go na rower i pozostawić na kilka chwil, a następnie należy spłukać wodą. Podczas mycia warto zwrócić uwagę na stan zębatek, łańcucha oraz koła łańcuchowego.

W kolejnym kroku należy odtłuścić i oczyścić ramę. Podczas przeprowadzania tej czynności warto sprawdzić jej stan – czy nie ma większych uszkodzeń. Jeśli takie są, to warto skontaktować się z profesjonalnym serwisem.

W następnym kroku należy bardzo dokładnie umyć łańcuch, kasetki przednie i tylne oraz inne elementy układu napędowego. Łańcuch najlepiej włożyć do naczynia z odtłuszczaczem, pozostawiając na kilka chwil. Następnie należy go nasmarować. Do tej czynności niezbędna będzie szmatka, olej i szczotka z grubym włosiem. Podczas smarowania łańcucha należy pamiętać, aby był mokry w środku i suchy na zewnątrz. Warto kilka kropli oleju wpuścić do przerzutek i hamulców.

Sprawdzenie stanu klocków hamulcowych oraz centrowanie jest kolejną czynnością, którą należy wykonać. Powinny być wyregulowane tak, aby przy lekkim naciśnięciu hamulca można zobaczyć reakcję. Centrowanie koła, to sprawdzenia, czy kręci się ono prosto. Jeśli tak nie jest, to przy użyciu klucza do szprych należy naprawić jego działanie.

W przedostatnim kroku należy obejrzeć dokładnie wszystkie linki. Jeśli jest na nich rdza, to należy ją usunąć za pomocą specjalnych sprayów. Warto upewnić się, czy wszystkie śrubki są prawidłowo dokręcone. Stan ciśnienia w oponach należy sprawdzać nie tylko podczas serwisowania roweru, lecz co dwa tygodnie w czasie trwania sezonu.

Czy warto samodzielnie serwisować rower?

Warto samodzielnie serwisować rower, ponieważ w dłuższej perspektywie czasu jest to duża oszczędność czasu i pieniędzy. Choć początkowo należy zakupić niezbędne narzędzia do serwisowania, to ich koszt zawraca się bardzo szybko. Zwłaszcza jeśli jest kilka rowerów w domu.

Zdj. główne: Tomi Vadász/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kryteria wyboru stolika kawowego
/
Kryteria wyboru stolika kawowego
Baw się stylem i aranżuj swoje wnętrza z wyczuciem. Spraw, by każdy element pomieszczenia był idealnie dopasowany do Twojego gustu. Podpowiadamy, jak wybrać stolik kawowy do salonu w stylu skandynawskim, minimalistycznym i industrialnym.
Stół drewniany – klasyka w nowoczesnym wydaniu
/
Stół drewniany – klasyka w nowoczesnym wydaniu
Stół to jeden z głównych mebli w mieszkaniu, bez którego trudno wyobrazić sobie w pełni funkcjonalne pomieszczenie. To między innymi miejsce spotkań przy wspólnych posiłkach. Stół wykonany z drewna wciąż cieszy się dużym powodzeniem. Tym bardziej że dzięki zastosowaniu odpowiedniego designu drewniany stół znajdzie swoje zastosowanie nie tylko we wnętrzach tradycyjnych czy rustykalnych, ale i nowoczesnych.
Olejki eteryczne. Dlaczego warto ich używać?
/
Olejki eteryczne. Dlaczego warto ich używać?
Słyszałeś o mocy olejków eterycznych, ale nie do końca wiesz, do czego możesz ich używać oraz jak powinieneś je właściwie wykorzystać? Sprawdź to z nami!