Czym jest dom kanadyjski?

Czym jest dom kanadyjski?
Dom
/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Obiekty drewniane należą obecnie w Polsce do zdecydowanej mniejszości, biorąc pod uwagę budynki mieszkalne. Z roku na rok ich popularność jednak dość mocno wzrasta. Domy oparte na drewnianej konstrukcji określa się mianem kanadyjskich. Czym dokładnie jest taka nieruchomość i jak powstaje? Sprawdź, być może jest to rozwiązanie stworzone właśnie dla Ciebie.

Czym są popularne na zachodzie domy kanadyjskie?

Kanadyjki, bo tak też zwykło się określać ten typ domów, bazują na konstrukcji wykonanej wyłącznie z drewna. Służy ona za stelaż, do którego następnie montuje się poszczególne ściany. Jedynym etapem mokrym podczas budowy tego typu domu, jest ten związany z wykonaniem płyty fundamentowej, będącej oparciem dla całej nieruchomości. Dzięki temu, że pozostałe prace mają charakter suchy, można wykonać je nie w bardzo krótkim czasie, ale także niezależnie od pory roku. 

Osoby, które zdecydują się na postawienie budynku powinny wiedzieć, jak dokładnie powstaje dom kanadyjski. Pierwszy etap prac dotyczy formalności, jakie trzeba dopilnować, aby uzyskać odpowiednie pozwolenia na budowę. Ważne jest doprowadzenie wszelkich przyłączy czy wykonanie płyty fundamentowej.

Budowa domu kanadyjskiego krok po kroku

Będąc na etapie gotowej płyty fundamentowej, możliwe jest rozpoczęcie prac właściwych. Stawia się wówczas kotwy — czyli poziomo ustawione belki, do których montowana będzie konstrukcja. Kolejnym krokiem jest budowanie ścian zewnętrznych, stawianych na kotwach, które już uwzględniają otwory na okna oraz drzwi. Mając wykończoną konstrukcję zewnętrzną przystępuje się do stawiania ścian w środku obiektu oraz do wykończenia dachu. Kolejne prace związane są z:

  •  osadzaniem okien,
  • montażem drzwi zewnętrznych,
  • układaniem instalacji. 

Na koniec wykańcza się wszystkie ściany wewnątrz obiektu i kładzie na nie płyty regipsowe. 

Popularność domów kanadyjskich w Polsce

Na początku lat 90. – w Polsce była moda na stawianie domów kanadyjskich. Wynikało to między innymi z bardzo korzystnych cen drewna, które pozwalały przy stosunkowo niewielkim budżecie postawić i wykończyć dom w błyskawicznym tempie. Jednak brak odpowiedniego doświadczenia oraz wątpliwej jakości materiały stosowane przez firmy budowlane, szybko zweryfikowały rynek i sporo osób zrezygnowało z kanadyjek. Przyjęło się wówczas, że dom kanadyjski jest niepraktyczny i nie daje takich korzyści jak dom murowany. Obecnie od kilku lat można jednak ponownie zauważyć powracającą modę na domki z drewna.

Ubezpieczenia domu kanadyjskiego – postaw na bezpieczeństwo

Kwestia ubezpieczenia domu kanadyjskiego bywa nieco skomplikowana. Powinieneś mieć świadomość, że dla towarzystwa ubezpieczeniowego budynek drewniany jest konstrukcją palną – znacznie bardziej narażoną na ryzyko niż obiekty murowane. Dlatego często polisa bywa w tym przypadku wyższa. Obecnie stosuje się jednak szereg zabiegów, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Jeżeli dom powstaje w nowej technologii, nie ma tak dużego ryzyka, jak kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. 

Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedniego ubezpieczyciela i ile będzie kosztowała Cię polisa? W podjęciu właściwej decyzji z pewnością pomoże Ci kalkulator ubezpieczenia domu w serwisie rankomat. Znajdziesz tam wszelkie niezbędne informacje o kosztach ubezpieczenia, jak również zakresach ochrony w ramach konkretnych polis. Pomoże Ci to w dopasowaniu idealnej oferty dla domu kanadyjskiego, która spełni Twoje wszelkie oczekiwania.

Zdjęcie główne: Sieuwert Otterloo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kiedy sadzić maliny?
/
Kiedy sadzić maliny?
Chcesz uprawiać maliny w swoim ogrodzie? Dowiedz się, kiedy warto je sadzić i gdzie warto kupić dobre sadzonki!
Jakie cechy należy brać pod uwagę przy wyborze zlewozmywaka do kuchni?
/
Jakie cechy należy brać pod uwagę przy wyborze zlewozmywaka do kuchni?
Rozważasz instalację zlewozmywaka granitowego w swojej kuchni? Dowiedz się, jak dokonać najlepszego wyboru, biorąc pod uwagę styl, funkcjonalność i trwałość.
Jak specjalistyczne nawozy wpływają na zdrowie i urodę roślin cytrusowych, palm i drzewek oliwnych
/
Jak specjalistyczne nawozy wpływają na zdrowie i urodę roślin cytrusowych, palm i drzewek oliwnych
Odkryj, jak specjalistyczne nawozy mogą przekształcić zdrowie i urodę Twoich roślin cytrusowych, palm i drzewek oliwnych. Dowiedz się, jakie korzyści niosą one dla Twojego ogrodu.