Ekogroszek – ekologiczny i tani opał do domu

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Ekogroszek ze względu na swoje właściwości jest bardziej efektywnym paliwem. Obecnie cena tego paliwa na rynku jest wyższa niż tradycyjnego węgla, jednak ze względu na wspomnianą powyżej wydajność zwykle (biorąc pod uwagę ostateczne zużycie) “ekologiczny groszek” jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym.

Jest to alternatywne, wydajniejsze i bardziej przyjazne środowisku paliwo, które jest mniej szkodliwe dla środowiska niż tradycyjny węgiel. Powstaje poprzez kruszenie, przesiewanie i przemywanie węgla, co z kolei zwiększa energię i występuje w postaci małych kamieni o wielkości od około 5 do 25 mm. Spalanie odbywa się w specjalnym niskoemisyjnym kotle retortowym. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia smogu, zjawiska atmosferycznego wywołanego mieszaniną smogu i sadzy. Jego występowanie powoduje wiele chorób człowieka, w tym: udar, zawał serca, zatorowość płucną. Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów w Europie.

Każdy, kto planuje zakup węgla powinien wiedzieć, że nie wszystkie rodzaje są dobre, a sprzedawca powinien zapewnić paliwo odpowiedniej jakości. Możesz stać się ofiarą oszustwa i otrzymać produkty, które nie spełniają standardów. Dlatego konieczne jest zrozumienie podstawowych cech ekogroszku. Planując zakup pamiętaj, że hurtową sprzedaż ekologicznego groszku powinna prowadzić renomowana firma posiadająca odpowiednie certyfikaty i opinie.  Poznaj podstawowe parametry, by uniknąć kupna trefnego paliwa.

ogień w piecu
Photo by ungvar from Freepik.com

Wilgotność

Ten parametr powinien być mniejszy niż 10%. Mokry ekogroszek będzie powodował bardziej szkodliwe emisje, dodatkowo będzie tworzył także rdzę w podajniku kotła retortowego. Ponadto rdza może tworzyć się na innych częściach pieca, które są podatne na rdzewienie. Wysoką wilgotność uzyskuje się dzięki przechowywaniu ekogroszku w trudnych warunkach (zwykle luzem na świeżym powietrzu). W rezultacie węgiel obniży swoją kaloryczność i ogólną jakość. Należy również wspomnieć, że duża ilość energii dostępnej do ogrzewania domów zostanie wykorzystana do odprowadzenia nadmiaru wody.

Zawartość siarki 

Nie można zignorować bardzo ważnego czynnika. Im niższa zawartość siarki w węglu, tym lepiej. Paliwa o zawartości pierwiastka poniżej 1% w składzie są uważane za paliwa o niskiej zawartości siarki, a paliwa o zawartości pierwiastka powyżej 1,5% za węgle o podwyższonej zawartości siarki. Podczas spalania węgla większość siarki wytwarza dwutlenek siarki, który jest toksycznym gazem spalinowym, a reszta pozostaje w popiele, co jest również szkodliwe dla środowiska. Gdy zawartość siarki jest wysoka (nie powinna przekraczać 1%), „ekologiczny groszek” nie jest już przyjazny dla środowiska. 

Spiekalność 

Innymi słowy, jest to wrażliwości ekogroszku na powstawanie spieków, co jest spowodowane przemianą węgla ze stanu stałego w postać elastyczną, a to występuje w temperaturze od około 350 do 500 stopni Celsjusza. W ten sposób powstają bryły, które noszą nazwę spieków Powodują spowolnienie spalania węgla, co z kolei powoduje, że ze spalania pozyskujemy mniej energii, a także produkujemy więcej popiołu. Spiekalność jest mierzona w indeksie RI i powinna wynosić RI = 0 do 20, przy czym RI = 0 jest najlepsze. Do RI = 10 spiekalność jest dostatecznie dobra, przy RI = 20 należy zrezygnować z zakupu takich paliw.

Popiół

Nie powinien przekraczać 8%, ale idealnie byłoby, gdyby nie przekroczył 6%. Im niższy procent, tym mniejsza zawartość popiołu, co z kolei zmniejsza częste czyszczenie pieca i komfort użytkowania.

ekogroszek
Photo by travelarium from Freepik.com

Wartość kaloryczna

To znaczy ciepło powstające podczas całkowitego spalania paliwa. Najlepsza wartość jest wyższa niż 23 MJ / kg (megadżule na kilogram). Najwyższej jakości węgiel osiąga nawet 29 MJ / kg. Im wyższa wartość opałowa, tym mniej groszku  używanego do osiągnięcia wymaganej temperatury i utrzymania ciepła.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Twórcze pomysły na organizację miejsca do nauki dla najmłodszych
/
Twórcze pomysły na organizację miejsca do nauki dla najmłodszych
Odkryj niezwykłe i pomysłowe metody na organizację przestrzeni do nauki dla Twojego dziecka. Wskazówki od ekspertów jak stworzyć efektywne miejsce do nauki dla najmłodszych.
Panel ogrodzeniowy – drewniany, metalowy, a może siatka? Sprawdź, co wybrać
/
Panel ogrodzeniowy – drewniany, metalowy, a może siatka? Sprawdź, co wybrać
Panele ogrodzeniowe spełniają wiele funkcji: wyznaczają granicę działki, zamykają przestrzeń, zapewniają większą prywatność, a w wielu przypadkach stanowią osłonę przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Na tym ich rola się nie kończy.
Jak wybrać idealne sztućce do swojej kuchni?
/
Jak wybrać idealne sztućce do swojej kuchni?
Poznaj tajniki wybierania doskonałego zestawu sztućców do swojej kuchni. Wskazówki od wyboru materiału, przez styl, do rodzaju sztućców.