Zalety i wady domu z kominkiem

Zalety i wady domu z kominkiem
Dom
/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kominek w domu zazwyczaj kojarzy nam się z jesiennymi wieczorami, spędzonymi pod kocem z książką. Bez wątpienia nadaje on każdemu wnętrzu przytulny charakter. Czy jednak kominek ma same zalety? Sprawdźmy!

Dlaczego warto mieć w domu kominek, czyli zalety tego rozwiązania.

Kominek może być świetną ozdobą Twojego domu, a do tego jest genialnym źródłem ciepła. Jakie jeszcze zalety ma posiadanie kominka?

Kominek jako ogrzewanie uzupełniające…

Ogrzewanie kominkowe to doskonałe uzupełnienie głównego ogrzewania w Twoim domu. Doskonale sprawdza się w chłodnych okresach jesienno-zimowych i przy gwałtownych spadkach temperatur. Jest to niezwykle przyjemne rozwiązanie, kiedy w chłodny wieczór usiądziesz przy kominku z kocem i ciepłą herbatą.

…lub jako główne źródło ciepła

Kominek może także stać się głównym źródłem ciepła. Możliwe jest bowiem zamontowanie instalacji rozprowadzającej ciepło do wszystkich pomieszczeń domu. Jest to dość praktyczne rozwiązanie, lecz jeśli się na nie zdecydujesz, to musisz liczyć się ze sporymi kosztami. Pamiętaj też, że jeśli kominek ma stać się główną metodą grzewczą, to koniecznie wybierz wkład kominkowy z płaszczem wodnym. 

Klimat wnętrza

Niezaprzeczalną zaletą posiadania w domu kominka, jest klimat, jaki nada on każdemu wnętrzu. Wkład kominkowy może mieć bowiem bardzo dekoracyjny i bogaty charakter, co sprawia, że będzie on wyglądał niezwykle efektownie. Dodatkowo zapach spalanego drewna jest idealnym dodatkiem do chłodnych dni spędzonych w domu. Z kominkiem Twój dom będzie nie tylko ciepły, ale także przytulny. 

Czy kominek zawsze się sprawdzi, czyli wady posiadania go domu

Mimo że wizja posiadania kominka może wydać Ci się przyjemna, to zanim podejmiesz decyzję o zamontowaniu go w swoim domu, zastanów się nad wadami tego rozwiązania. 

Wysokie ceny instalacji

Koszty zamontowania kominka to dość spory jednorazowy wydatek, który może znacznie nadwyrężyć Twój budżet. Dodatkowo, jak już wcześniej wspomnieliśmy, ogrzewanie za pomocą tej metody, to również comiesięczne koszta. Warto wziąć to pod uwagę i zastanowić się, czy Twój budżet na to pozwala.

Wybór miejsca

Mogłoby się to wydawać banalne, ale wybór miejsca, w którym ma pojawić się kominek, wcale nie jest taki prosty. Należy je wyjątkowo dobrze przemyśleć – kominek powinien znajdować się jak najbliżej komina, mieć zapewniony swobodny dostęp powietrza, ale także znajdować się w optymalnej odległości od miejsc takich jak sofa, fotele, czy stół i krzesła. Koniecznie musisz pamiętać także o takich elementach jak przewody wentylacyjne oraz anemostaty. Te i inne potrzebne akcesoria znajdziesz na stornie Czysty Komin.

Dbanie o kominek

Wadą posiadania kominka jest również trudność w utrzymaniu go w czystości oraz konieczność wykonywania takich czynności jak cięcie i przygotowanie drewna, proces rozpalania i podtrzymywania ognia, itd. Unoszący się popiół z kominka może mieć także szkodliwy wpływ na stan podłóg oraz ścian.

Odpowiedni opał

Znalezienie odpowiedniego drewna opałowego może okazać się nie lada wyzwaniem. Pamiętaj, że im suchsze ono będzie, tym bardziej wartościowe. Kluczowe stają więc możliwości składowania drewna we właściwych warunkach. Warto też pamiętać, że najlepiej spalać w kominku drewno liściaste. Zanim więc zdecydujesz się na zamontowanie kominka, upewnij się, że posiadasz źródło taniego i wydajnego opału.

Zdjęcie główne: Rachel Claire/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Sztukateria – sposób na aranżację ścian w sypialni
/
Sztukateria – sposób na aranżację ścian w sypialni
Szukasz niebanalnego pomysłu na udekorowanie swojej sypialni? Być może w oko wpadnie ci… sztukateria. Sprawdź, co trzeba o niej wiedzieć!
Planszówki. Sposoby na zimowe wieczory dla całej rodziny
/
Planszówki. Sposoby na zimowe wieczory dla całej rodziny
Znamy sposoby na zimowe wieczory dla całej rodziny - gry planszowe!
Dekoracje do domu — sprawdź kilka ciekawych rozwiązań
/
Dekoracje do domu — sprawdź kilka ciekawych rozwiązań
Szukasz ciekawych dekoracji do swojego domu? Zobacz, jak ciekawie możesz udekorować swoje wnętrza!