Schody dla psa – jak je wykonać samemu?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nie ma znaczenia czy schodki przygotowywane są z myślą o szczeniaku, czy o dorosłym psie małych rozmiarów, powinny być one stabilne i dobrze wykonane. Zrobienie takiego mebla może być przyjemne i sprawić dużo satysfakcji. Oto kilka praktycznych wskazówek.

Podest dla psa – jak go wykonać?

Dzięki schodom dla psa nasz pupil uniknie niepotrzebnych urazów, a do tego dostanie się dokładnie tam, gdzie chce, czyli np. na kanapę. 

Co trzeba przygotować?

 • ołówek,
 • klej do drewna,
 • miarkę lub linijkę,
 • ekierkę,
 • piłę tarczową,
 • młotek,
 • gwoździe (najlepiej po 2,5 i 3,5 cm).

Najbardziej uniwersalne będą deski o takich wartościach:

 • deska górna wspierająca o wymiarach – 2,5 cm grubości x 64 cm długości x 10 cm wysokości;
 • dolna deska wspierająca o wymiarach – 2,5 cm x 64 cm x 43,8 cm;
 • 12 sklejek o wymiarach – 2,5 cm x 3,8 cm x 14 cm;
 • poziome stopnie o wymiarach – 2,5 cm x 30 cm x 20 cm (3 deski);
 • front schodów o wymiarach – 2,5 cm x 30 cm x 14 cm (3 deski);
 • ścianki boczne o wymiarach 1,3 cm x 61 cm x 43,8 cm (2 deski).

Jak wykonać schodki dla psa – krok po kroku

 1. Zaczynamy od przygotowania ścianek bocznych schodów. Deskę boczną o odpowiednich rozmiarach połóż na równej powierzchni. Wybierz jeden róg, który będzie dolnym frontem. Na tym boku odmierz 15-centymetrowy odcinek i zaznacz go.
 2. Zajmijmy się teraz lewym dolnym rogiem, który znajduje się 15 cm poniżej zaznaczonego wcześniej punktu. Teraz należy wyznaczyć przekątną do przeciwległego boku. Od prawego, górnego rogu odmierz 20 cm i zaznacz ten punkt. Przy użyciu linijki połącz dwa zaznaczone punkty.
 3. Tak przygotowaną deskę przenieś na stabilny stół i przymocuj zaciskami do drewna. Piłą tarczową tnij po jednej stronie zaznaczonej linii. Proces ten powtórzyć należy z drugą deską, która będzie tworzyć przeciwległą ścianę boczną schodów.
 4. Następnie wykonamy montaż podpórek pod stopnie schodków. Potrzebne będą sklejki oraz klej do drewna. Zacznij od lewego, dolnego rogu ścianki bocznej, odmierz od jego krawędzi 1,9 cm. Następnie przyklej w tym miejscu sklejkę.
 5. Kolejną sklejkę przyklejaj prostopadle do górnej krawędzi pierwszej. W miejscu, w którym kończy się sklejka, należy zaznaczyć punkt. Przyda się on do przyklejenia równoległej sklejki. Trzeba przykleić je w taki sposób, aby sklejki nie wystawały poza powierzchnię deski. Proces ten trzeba wykonać jeszcze z 3 sklejką.
 6. Między sklejkami powstaną przerwy – w tym miejscu przyklejamy 3 pozostałe sklejki, tak aby powstał wzór schodów. W prawidłowo wykonanej konstrukcji, po prawej stronie pozostanie szczelina o długości 1,9 cm. 
 7. Do sprawdzenia poziomu każdej deski przyda się ekierka. Przy użyciu gwoździ o długości 2,5 cm przybijamy sklejki do ścianki bocznej schodów. Oczywiście proces należy powtórzyć również przy drugiej ścianie bocznej.
 8. Przechodzimy do ostatniego etapu – przybijania stopni. Na początku bierzemy deskę, która będzie stanowić front schodów i przyklejamy do sklejki. Krok ten powtórz tak, aby powstały pełne stopnie. Kolejno deski należy przymocować do sklejek na drugiej ścianie bocznej.
 9. Deski poziomie, które będą pełnić funkcję stopni, należy przymocować do pionowych frontów.
 10. Na koniec montujemy deskę wspierającą tył konstrukcji. Elementy te należy przymocować przy użyciu gwoździ o długości 3,2 cm.

Schodki można również zabezpieczyć od dołu filcem, aby łatwiej się przesuwały i nie rysowały podłogi.

Przeczytaj też: https://sielankowelove.pl/zycie-na-wsi/jakie-rasy-psow-sa-idealne-do-domow-z-ogrodem/

Zdjęcie główne: Lum3n/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni rodzaj podkładu dla różnych powierzchni ścian: poradnik
/
Jak wybrać odpowiedni rodzaj podkładu dla różnych powierzchni ścian: poradnik
Zanurz się w wiedzę ekspertów, odkrywając różne rodzaje podkładów dla ścian i dowiedz się, jak wybrać ten właściwy dla Twoich potrzeb. Przeczytaj nasz poradnik i poradź sobie z wyborem podkładu jak profesjonalista!
Meble na wymiar – co warto o nich wiedzieć?
/
Meble na wymiar – co warto o nich wiedzieć?
Meble na wymiar to synonim wysokiej jakości. Są one doceniane nie tylko za modny wygląd, ale również za niesamowitą funkcjonalność.
Ekogroszek – ekologiczny i tani opał do domu
/
Ekogroszek – ekologiczny i tani opał do domu
Ekologiczny opał to także ekonomiczny opał. Dzięki wyborze odpowiedniego węgla zadbasz nie tylko o planetę, ale także o swój portfel.