Miasto a wieś różnice, ranking popularności

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Polacy coraz częściej jako miejsce zamieszkania wybierają wieś! Najnowsze badania GUS i CBOS pokazują, że od kilku lat tereny wiejskie cieszą się coraz większą popularnością.

Według ostatnich danych GUS w 2019 roku saldo migracji dla wsi wyniosło ponad 29 tysięcy, co oznacza, że znacznie więcej osób przeprowadza się na wieś, niż ją opuszcza. Miasta natomiast już od dłuższego czasu mają ujemne saldo migracji – coraz więcej osób decyduje się je opuścić. 

>> Przeczytaj także: Slow Life. Tempo życia na wsi

Dane raportu CBOS pokazują z kolei, że rośnie liczba osób, które deklarują, że wolałyby mieszkać na wsi. Ponad 40% Polaków jako miejsce zamieszkania najchętniej wybrałoby wieś, podczas gdy zaledwie 16% wskazuje na chęć zamieszkania w dużych miastach; 21% ankietowanych wybrałaby dla siebie małe miasto, a 18% – miasto średniej wielkości. Co więcej, z raportu CBOS wynika, że mieszkańcy wsi są bardziej zadowoleni ze swojego miejsca zamieszkania – aż 73% nie chciałoby go zmieniać. Chęć przeprowadzki na wieś deklaruje także coraz więcej osób młodych i z wyższym wykształceniem. Głównym atutem wskazywanym przez badanych jest kontakt z naturą i zdrowe środowisko.

GUS przewiduje, że do 2035 roku emigracja z miast do terenów podmiejskich i wsi będzie coraz bardziej widoczna

droga na wsi
Photo by Obraz Free-Photos, from: Pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Serwetki na szydełku krok po kroku
/
Serwetki na szydełku krok po kroku
Szydełkowanie to świetny sposób na odstresowanie, a także jest to piękna praca twórcza. Przekonaj się jak stworzyć serwetki na szydełku krok po kroku.
Jak wybrać idealne plisy do twojego domu?
/
Jak wybrać idealne plisy do twojego domu?
Odkryj kompletny przewodnik, jak dokonać idealnego wyboru plis do domu. Dowiedz się, co wpływa na komfort i estetykę, by nadać unikalny charakter swoim oknom.
Jak wybrać idealny motyw na ścianę: przewodnik po trendach w dekoracji wnętrz?
/
Jak wybrać idealny motyw na ścianę: przewodnik po trendach w dekoracji wnętrz?
Przewodnik po najnowszych trendach w dekoracji wnętrz. Zainspiruj się i odkryj, jak wybrać idealny motyw na ścianę, aby stworzyć unikalne i stylowe przestrzenie.