Miasto a wieś różnice, ranking popularności

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Polacy coraz częściej jako miejsce zamieszkania wybierają wieś! Najnowsze badania GUS i CBOS pokazują, że od kilku lat tereny wiejskie cieszą się coraz większą popularnością.

Według ostatnich danych GUS w 2019 roku saldo migracji dla wsi wyniosło ponad 29 tysięcy, co oznacza, że znacznie więcej osób przeprowadza się na wieś, niż ją opuszcza. Miasta natomiast już od dłuższego czasu mają ujemne saldo migracji – coraz więcej osób decyduje się je opuścić. 

>> Przeczytaj także: Slow Life. Tempo życia na wsi

Dane raportu CBOS pokazują z kolei, że rośnie liczba osób, które deklarują, że wolałyby mieszkać na wsi. Ponad 40% Polaków jako miejsce zamieszkania najchętniej wybrałoby wieś, podczas gdy zaledwie 16% wskazuje na chęć zamieszkania w dużych miastach; 21% ankietowanych wybrałaby dla siebie małe miasto, a 18% – miasto średniej wielkości. Co więcej, z raportu CBOS wynika, że mieszkańcy wsi są bardziej zadowoleni ze swojego miejsca zamieszkania – aż 73% nie chciałoby go zmieniać. Chęć przeprowadzki na wieś deklaruje także coraz więcej osób młodych i z wyższym wykształceniem. Głównym atutem wskazywanym przez badanych jest kontakt z naturą i zdrowe środowisko.

GUS przewiduje, że do 2035 roku emigracja z miast do terenów podmiejskich i wsi będzie coraz bardziej widoczna

droga na wsi
Photo by Obraz Free-Photos, from: Pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak i gdzie szukać unikatowych ozdób wnętrza?
/
Jak i gdzie szukać unikatowych ozdób wnętrza?
Popularne sklepy meblowe i dekoratorskie mają często w ofercie piękne artykuły. Ich wadą jest jednak to, że są produkowane w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy, przez co kupić może je dosłownie każdy. Zobacz, gdzie szukać unikatowych dekoracji.
Jak wybrać idealny pokrowiec na swoje meble? Poradnik krok po kroku
/
Jak wybrać idealny pokrowiec na swoje meble? Poradnik krok po kroku
Poznaj, jak dobrze dobrane pokrowce na meble mogą zabezpieczyć Twoje ulubione wyposażenie i ożywić przestrzeń. Dowiedz się więcej z naszego krok po kroku poradnika i wybieraj mądrze.
Domowy chleb – przepis
/
Domowy chleb – przepis
Marzy Ci się domowy chleb? Oto nasz przepis, który jest prosty i niezawodny!