Jak oszczędzać pieniądze?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Co zrobić, żeby zaoszczędzić więcej pieniędzy, zwłaszcza mieszkając na wsi? Jakimi sposobami warto się posłużyć? Wiadomo, że podstawą jest dobry plan wydatków. Bez planowania środki na naszym koncie często bywają przeznaczane na rzeczy, które wcale nie są potrzebne. Co jeszcze warto polecić?

Zbadanie swoich wydatków to podstawa

Najpierw należy zadbać o to, żeby poznać samego siebie. Niemal każdy ma tendencję do trwonienia pieniędzy na niepotrzebne rzeczy, ale odbywa się to w różny sposób. Warto bardziej uważne wydawanie pieniędzy podzielić na trzy etapy.

  1. Analiza wszystkich wydatków w poprzednim miesiącu.
  2. Krytyczna ocena, czy poszczególne zakupy były zasadne.
  3. Próba ułożenia listy niezbędnych rzeczy w kolejnym okresie.

Oczywiście wiadomo, że należy w takim planowaniu zarezerwować pewną pulę w budżecie na koszty, które mogą mieć miejsce, ale których obecnie nie da się przewidzieć. Można sobie w tym wszystkim pomóc własnym plannerem, aplikacją lub zrobić to tradycyjnie, wykorzystując kartkę i ołówek. 

pieniądze w ręku
Photo by Michal Jarmoluk from Pixabay.com

Pułap miesięcznych oszczędności – na wybrany cel

Dobrym podejściem może być kontrola wydatków albo dbanie o odpowiednio wysoki poziom oszczędności. Czym różnią się te dwa sposoby? Zaletą chęci oszczędzania jest wizja celu, na który zbieramy. O ile jest dla nas z jakiegoś powodu ważny, to perspektywa jego osiągnięcia kusi i sprawia, że jeszcze mocniej pilnujemy, aby poziom pieniędzy na naszym koncie nie spadał poniżej zakładanej sumy.   

Emocje to zły doradca

Nie jest dobrym pomysłem podejmowanie decyzji w pośpiechu i pod wpływem emocji. Nie na darmo wiele reklam skonstruowanych jest w taki sposób, żeby oddziaływać właśnie na nasze emocje. Nie jest trudno o zakup czegoś niepotrzebnego w promocyjnej cenie, gdy dzieli od tego tylko kilka kliknięć lub przyłożenie karty płatniczej do czytnika. Później okazuje się, że koszt usługi lub produktu wcale nie był tak rewelacyjny, ale może już być za późno.  

>> Zobacz też: Zdolności kredytowa. Sprawdź, co możesz zrobić gdy jej nie masz

Staraj się unikać kredytów

Zawsze istnieje pokusa, żeby kupować na kredyt dobra, na które dzisiaj jeszcze nie jest nas stać. Taki rodzaj zakupów powinniśmy jednak traktować wyłącznie jako ostateczność w najbardziej pilnych sprawach. Kupno ratalne lub na kredyt zawsze jest droższe, niż nabycie czegoś za gotówkę. To obciążenie budżetu domowego, którego trzeba się wystrzegać. 

Optymalizacja umów z dostawcami różnych usług

Zawsze można też spróbować oszczędzić na tym, co konsumujemy pod postacią dostarczonego nam Internetu, abonamentu za telefon czy pakietu telewizyjnego. Oferty się zmieniają, zawsze może się zdarzyć taka, która lepiej będzie pasowała do naszych potrzeb.

Wyposażenie domu w nowoczesne technologie

Stale wzrastającym kosztem, z którym muszą sobie poradzić gospodarstwa domowe w naszym kraju, jest rosnąca cena energii elektrycznej. Można starać się ograniczyć rachunki na różne sposoby. Jednym z nich, dość drogim, jest zamontowanie paneli fotowoltaicznych, które z czasem się zwrócą. Inne pomysły, to przesycenie domu nowoczesnymi technologiami: inteligentnym oświetleniem, gniazdkami w trybie smart czy działającym w podobny sposób ogrzewaniem. Zawsze można też postawić na zmniejszenie korzystania z telewizji lub komputera np. na rzecz ruchu na świeżym powietrzu.

Mądre zakupy – zwłaszcza kupowanie jedzenia

Marnowanie żywności nie jest ani etyczne, ani uzasadnione ekonomicznie. Warto więc kupować je wyłącznie z listą i przestać ulegać promocjom. Zakup produktu tylko dlatego, że kosztuje o 20% mniej niż zwykle, wcale nie musi być mądrym rozwiązaniem. To, co zostaje po posiłkach, powinniśmy się nauczyć porcjować i umieszczać w zamrażarce po to, żeby mogło nam posłużyć kolejny raz. Zawsze lepiej jest pójść do sklepu raz jeszcze po brakującą rzecz, niż ją potem wyrzucać do kosza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Grzyby suszone – przyprawa z lasu
/
Grzyby suszone – przyprawa z lasu
Grzyby suszone to wygodna forma przedłużenia trwałości leśnych darów.
Łóżka kontynentalne. Funkcjonalność i wygoda
/
Łóżka kontynentalne. Funkcjonalność i wygoda
Szukasz łóżka do swojej sypialni? Dobrym wyborem będzie łóżko kontynentalne. Charakteryzuje się eleganckim wyglądem i niebywałą wygodą.
Domowe metody na pielęgnację skóry – naturalne kosmetyki, które znajdziesz w swojej kuchni
/
Domowe metody na pielęgnację skóry – naturalne kosmetyki, które znajdziesz w swojej kuchni
Odkryj moc naturalnej pielęgnacji dzięki produktom dostępnym w Twojej kuchni. Dowiedz się, jak wykorzystać je do tworzenia domowych kosmetyków i cieszyć się zdrową, promienną skórą.