Jak osuszyć wykop?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W niektórych przypadkach podczas prac ziemnych oraz fundamentowania w wykopie może pojawić się woda. Jakie są przyczyny zalanych fundamentów? A co ważniejsze – jak poradzić sobie z tym problemem? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w tym artykule!

Niespodziewana woda w wykopie fundamentowym może zdecydowanie utrudnić prowadzenie budowy, a nawet zatrzymać ją na długi czas. Jak uniknąć takiej sytuacji oraz jak szybko i sprawnie osuszyć wykop? Podpowiadamy!

Zalane fundamenty – przyczyny

Przyczyn zalanych wykopów fundamentowych może być wiele, jednak jednym z najczęstszych są obfite deszcze. To właśnie po burzach lub mocnych opadach zazwyczaj dochodzi do zalania. 

Jeśli grunt jest piaszczysty, to woda powoli w niego wsiąknie, jednak efektem tego mogą być osuwające się ściany wykopów. W jeszcze gorszej sytuacji są działki, na których występują grunty nieprzepuszczalne, na przykład iły czy gliny. Wtedy woda może zalegać bardzo długo, a rezultacie uniemożliwić prowadzenie prac budowlanych.

Metody osuszania wykopu

Jak więc poradzić sobie z tym niemałym problemem zalegającej wody? Masz dwa rozwiązania: motopompę oraz igłofiltry. Czym charakteryzują się oba z nich?

Motopompy

W sytuacji, w której na Twojej działce zalega woda, możesz zdecydować się na wykorzystanie motopompy. Aby skorzystać z tego urządzenia, możesz albo wezwać straż pożarną, albo zdecydować się na wynajęcie motopompy.

Warto pamiętać, że występują różne rodzaje motopomp. Najczęściej spotykane są dwa – motopompy przeznaczone do wypompowywania wody czystej i brudnej lub motopompy do gęstszej cieczy, czyli tak zwane motopompy szlamowe. Do urządzenia podłącza się węże strażackie, a przed samym uruchomieniem trzeba je zalać wodą. Pamiętaj przy tym, że podczas wypompowywania wody z użyciem motopompy trzeba koniecznie znaleźć miejsce, w które woda z wykopu zostanie bezpiecznie odprowadzona.

Igłofiltry

Innym urządzeniem, które pomoże Ci poradzić sobie z zalegającą wodą, są igłofiltry. Świetnie sprawdzają się one w sytuacji, kiedy podczas wykonywania wykopów pojawi się w nich woda gruntowa – kiedy odpompujesz taką wodę przy użyciu pompy, w jej miejsce pojawi się nowa. 

W skład instalacji z igłofiltrami wchodzi zespół ssących kolektorów rurowych, które rozciągnięte są dookoła wykopu. Z tych właśnie kolektorów w odstępach co mniej więcej 100 centymetrów są wyprowadzone igłofiltry odsysające wodę. To innowacyjne rozwiązanie jest z całą pewnością najskuteczniejsze w radzeniu sobie z zalegającą wodą gruntową. 

Fot.: Scott Blake/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Rybki akwariowe dla początkujących. Od czego zacząć?
/
Rybki akwariowe dla początkujących. Od czego zacząć?
Posiadanie akwarium z rybkami to spory obowiązek, ale również ogromna przyjemność. Zastanawiasz się nad założeniem swojego małego wodnego świata, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź nasz poradnik!
Planszówki. Sposoby na zimowe wieczory dla całej rodziny
/
Planszówki. Sposoby na zimowe wieczory dla całej rodziny
Znamy sposoby na zimowe wieczory dla całej rodziny - gry planszowe!
Jak wybrać odpowiednie urządzenia do przechowywania i podgrzewania potraw w gastronomii?
/
Jak wybrać odpowiednie urządzenia do przechowywania i podgrzewania potraw w gastronomii?
Odkryj, jak dobrać optymalne urządzenia do przechowywania i podgrzewania potraw w sektorze gastronomii. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę i jakie rozwiązania mogą zapewnić najlepszą efektywność.