5 prostych trików na wiosenne porządki w domu

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiosenne porządki nie muszą być dla nas udręką. Wystarczy kilka sprytnych trików, aby sprawić, że staną się one dla nas mniej problematyczne.

  1. Zacznij od wyrzucania niepotrzebnych rzeczy

Najbardziej problematyczne są zawsze elementy, które nam zawadzają w naszym pokoju, czy biurze. Nie tylko zaburzają cały wygląd pomieszczenia, ale również bardzo utrudniają sprzątanie. Pewnie każdy z nas próbował sprzątać w miejscu zaraz po przeprowadzce, gdzie pełno było pudeł i niepotrzebnych elementów opakowań. Na pewno w takim miejscu sprzątanie jest bardzo utrudnione. Warto więc na początku pozbyć się niepotrzebnych nam elementów i śmieci, a dopiero później rozpocząć odkurzanie, czy zmywanie podłóg. Warto robić to na bieżąco, jednak z czasem gromadzimy wiele rzeczy, które nie do końca są nam potrzebne. Dobrze jest również przejrzeć niektóre nasze kosmetyki lub ubrania. Może okazać się, że posiadamy kosmetyki, którym kończy się data ważności albo trzymamy puste opakowania. Takie sprawdzenie „naszych stanów magazynowych” może bardzo pomóc w późniejszym planowaniu zakupów.

uprasowane i poskładane ubrania
Photo by Ute Grabowsky/Photothek via Getty Images
  1. Najpierw zetrzyj kurze, a potem podłogi

By nie wykonywać jednej pracy dwa razy, najlepiej rozpocząć sprzątanie od starcia kurzu, a dopiero później należy zetrzeć podłogę. Podobnie powinno wyglądać sprzątanie kuchni. Kiedy na blacie ścieramy resztki jedzenia, mogą one spaść na podłogę. Warto więc odkurzanie i zmywanie podłóg zostawić na koniec. Kurze ścierajmy namoczoną w wodzie i płynie do naczyń ściereczką. Można również używać ściereczek z mikrofibry, która bardzo dobrze przyciąga kurz i pozostawia czystą powierzchnię.

  1. Po sprzątaniu staraj się odkładać wszystko na swoje miejsce

To dość trudny do wyrobienia nawyk, ale po sprzątaniu pozostawiaj jak najwięcej wolnego miejsca na biurku lub na blacie kuchennym. W ten sposób sprawisz, że kolejne sprzątanie będzie trwało krótką chwilę.

wycieranie naczyń ściereczką
Photo by Thomas Trutschel/Photothek via Getty Images
  1. Podziel sprzątanie na etapy

Aby porządki nie były męczące, można sprzątanie rozłożyć na etapy. Również regularne wykonywanie pewnych czynności, np. codzienne przecieranie toalety, czy też umywalki sprawi, że cotygodniowe sprzątanie czy sezonowe generalne porządki będą dla nas tylko formalnością i pójdzie nam znacznie szybciej.

  1. Sprzątaj pomieszczeniami

Jeśli mamy spory bałagan często popełniamy ten błąd, że nie kończymy porządków w jednym pomieszczeniu, a zaczynamy robić go w innym. Wtedy powstaje chaos, a żaden pokój nie jest posprzątany do końca. Najlepiej jest sprzątać do końca w jednym pomieszczeniu, a później przechodzić do kolejnych pomieszczeń, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że w każdym miejscu jest już dostatecznie czysto.

Jak sortować nasze rzeczy?

W porządkach na wiosnę bardzo ważne jest sortowanie wszystkich rzeczy. Warto przygotować sobie pudełka na ubrania czy dokumenty, które muszą z nami zostać oraz worki na już niepotrzebne przedmioty. Im mniej pozostawimy, tym późniejsze porządki będą dla nas znacznie łatwiejsze. Przede wszystkim warto przeglądać dokumenty na bieżąco oraz sortować je do odpowiednich teczek. Podobnie z ubraniami – na wiosnę można schować nieużywane przez nas grube swetry. Dzięki temu na pewno będzie nam znacznie łatwiej sprzątać, nie tylko przed świętami, ale również przy okazji cotygodniowych porządków. Na pewno sprawdzą się również segregatory oraz specjalne torby próżniowe na ubrania. Pozwolą na zaoszczędzenie miejsca oraz łatwiejsze przechowywanie już nieużywanych kurtek, czy pościeli w dogodny dla nas sposób. Sortowanie ubrań do pudełek oraz organizerów na pewno pomoże nam łatwiej utrzymać porządek. Dzięki temu na pewno szybciej uzyskamy porządek w naszym domu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kiedy w tym roku wypada Dzień Mamy?
/
Kiedy w tym roku wypada Dzień Mamy?
Upewnij się, kiedy w tym roku wypada Dzień Matki, żebyś pamiętał o życzeniach dla swojej mamy!
Pyszny dodatek do potraw z grilla. Sos tzatziki – przepis
/
Pyszny dodatek do potraw z grilla. Sos tzatziki – przepis
Jeden do wielu dań, czyli niezwykle aromatyczny sos tzatziki w najlepszym wydaniu.
Rybki akwariowe dla początkujących. Od czego zacząć?
/
Rybki akwariowe dla początkujących. Od czego zacząć?
Posiadanie akwarium z rybkami to spory obowiązek, ale również ogromna przyjemność. Zastanawiasz się nad założeniem swojego małego wodnego świata, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź nasz poradnik!