Sposoby na czyszczenie piekarnika

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Niejednokrotnie zastanawiałaś się, jak wyczyścić piekarnik? Dla wielu jest to niezbyt przyjemna czynność, która potrafi sprawić wiele problemów. Oto kilka pomysłów na poradzenie sobie z niechcianym brudem.

Każda pani domu powinna wiedzieć, że kluczem do sukcesu jest regularność. Po każdym użytkowaniu piekarnika osadza się brud i tłuszcz. Dbając o jego wnętrze systematycznie mamy większe szanse na zachowanie czystości. Istnieje wiele tradycyjnych domowych sposobów, jak i tych nowatorskich, które ułatwią Ci to zadanie.

Domowe sposoby na brudny piekarnik

Soda jest najpopularniejszym środkiem czyszczącym używanym w naszych domach do wielu rodzajów zabrudzeń. Wiedziały o tym nasze babcie – lata mijają i ten uniwersalny środek nadal radzi sobie doskonale. Jest kilka przepisów na zastosowanie sody. 

Aby zadziałała na nasz piekarnik, należy zmieszać ją z wodą i płynem do naczyń. Potrzebujemy: pół szklanki wody, 1/4 szklanki sody oczyszczonej i odrobiny płynu do mycia naczyń. Taką mieszankę rozprowadzamy po wnętrzu piekarnika i pozostawiamy na kilkanaście minut tak, aby zalegający tłuszcz mógł się rozpuścić. Po tym czasie piekarnik trzeba dokładnie umyć.

Inny sposób na wykorzystanie sody oczyszczonej polega na zmieszaniu jej z solą kamienną i gorącą wodą. Trochę gorącej wody mieszamy z 2 łyżkami soli i szklanką sody oczyszczonej. I tu postępujemy dokładnie tak, jak w poprzedniej metodzie.

Soda dobrze zadziała również z octem. Tworzymy z nich gęstą papkę, którą zostawiamy na jakieś 20 minut na zabrudzeniach. Wszystkie podane sposoby z sodą oczyszczoną można powtórzyć kilkakrotnie.

Kolejnym domowym pomysłem na zwalczenie zaschniętego tłuszczu i spalenizny po potrawach jest wykorzystanie termoobiegu. Do wnętrza piekarnika wkładamy żaroodporne naczynie wypełnione do połowy wodą i sokiem z cytryny lub octem. Piekarnik z termoobiegiem trzeba ustawić na 180 stopni na pół godziny. Pozwoli to na zmiękczenie zaschniętego brudu. Następnie należy wyszorować wnętrze ciepłą wodą z dodatkiem płynu.

Specjalne programy czyszczące

Pyroliza, bo o niej mowa, to specjalny program, który szybko nagrzewa wnętrze urządzenia do bardzo wysokiej temperatury, ok. 500°C. Tym samym zamienia wszystkie zabrudzenia i zaschnięte resztki jedzenia w popiół, który łatwo jest usunąć.

Producenci zadbali o bezpieczeństwo, bo piekarniki posiadające pyrolizę wyposażone są w mechanizm blokady drzwiczek. Pyrolityczne czyszczenie piekarnika jest ogromnym ułatwieniem, bo nie wymaga od nas dużego nakładu pracy. 

Funkcja czyszczenia za pomocą pary również bywa dostępna w piekarniku. Do tego programu piekarniki posiadają specjalny pojemnik napełniany wodą. Pod wpływem tworzącej się pary zanieczyszczenia rozmiękają. Wtedy wystarczy usunąć je szmatką.

Trzecią opcją występującą w piekarnikach są panele katalityczne. To specjalne wkłady znajdujące się zwykle na bocznych, wewnętrznych ściankach piekarnika. Pozwalają na wyłapywanie zabrudzeń na bieżąco, bo podczas pieczenia. Tym samym nie jest potrzebna tak wysoka temperatura, jak przy pirolizie. 

Wkłady katalityczne zamieniają brud w popiół, który łatwo usunąć za pomocą ścierki. Trzeba je jednak wymieniać, bo ulegają zużyciu. Częstotliwość wymiany paneli katalitycznych zależy od częstotliwości użytkowania piekarnika. Może być to nawet do kilkunastu miesięcy. 

Specjalne środki czyszczące – czy warto?

W sklepach jest ich cała masa. Jednak czy warto wydać pieniądze na gotowy produkt, który ma pomóc uporać się z brudnym piekarnikiem? Takie środki mogą dobrze poradzić sobie z przypaleniami. Wystarczy, że zostawisz go na zabrudzeniach przez kilka minut. Przy ich stosowaniu należy uważać na skórę i oczy, bo są to niestety środki żrące.

Zdj. główne: Taylor Grote/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać najlepszy automatyczny odkurzacz do utrzymania czystości w twoim basenie?
/
Jak wybrać najlepszy automatyczny odkurzacz do utrzymania czystości w twoim basenie?
Odkryj sposoby na utrzymanie czystości w basenie za pomocą automatycznego odkurzacza. Poznaj kluczowe czynniki do wyboru idealnego urządzenia dla Twojego basenu.
5 rodzajów kwiatów, które ozdobią Twój ogród
/
5 rodzajów kwiatów, które ozdobią Twój ogród
Marzysz o pięknie prezentującym się ogrodzie? Przeczytaj, w jakie nasiona warto zainwestować, by uzyskać imponującą kolekcję kwiatów na działce lub w ogrodzie.
Sposoby na czyszczenie kostki brukowej
/
Sposoby na czyszczenie kostki brukowej
Wiosna to idealny moment na odświeżenie ścieżek ogrodowych i podjazdu. Po zimie kostka wymaga oczyszczenia. Sprawdź jak szybko i skutecznie pozbyć się mchu i osadów z kostki brukowej!