Szafa do pokoju dziecięcego

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Aranżacja pokoju dziecięcego to nie lada wyzwanie – w końcu musi ona dopasowywać się do Twojej pociechy wraz z jej rozwojem. Jak dobrać szafę do pokoju dziecięcego, by mieściła wszystkie akcesoria, zabawki i ubrania? 

Pokój dziecięcy to pomieszczenie, które niejednokrotnie przysparza podczas remontu i aranżacji najwięcej problemów. Planując wystrój tego wnętrza, warto myśleć przyszłościowo i urządzić je tak, by nie trzeba było ponownie aranżować go, gdy dziecko wyrośnie z pieluszek. Dobra szafa do pokoju dziecięcego pomieści wszystkie ubrania, akcesoria dla niemowląt, a w przyszłości także akcesoria biurowe do szkoły. 

Dobierz szafę do wnętrza 

Szafa powinna być pojemna, ale nie może zajmować większości wolnej przestrzeni w pokoju. Zwłaszcza że pokój dziecięcy zwykle nie jest tym największym w domu lub mieszkaniu – każdy rodzic wychodzi z założenia, że niemowlakowi nie jest potrzebna olbrzymia przestrzeń. Jednak co za parę lat? 

Przy wyborze szafy istotny jest kształt pokoju oraz jego wielkość. Możesz wybrać szafę wolnostojącą, narożną albo wnękową. Ta ostatnia jednak musi być bardzo dobrze przemyślana, gdyż jej ewentualny demontaż wiąże się z remontem pokoju, a co za tym idzie – dodatkowymi kosztami. 

Najważniejsze jest wnętrze. Chociaż estetyka również jest istotna, to wnętrze powinno być zagospodarowane tak, by zmieścić jak najwięcej przedmiotów o różnej specyfice – zabawki, ubrania, przybory szkolne. Dobrze by było ono zróżnicowane. W środku szafy powinny znajdować się półki, drążki oraz pojemniki. 

Zaplanuj całość wystroju 

Szafa do pokoju dziecięcego powinna być także dopasowana estetycznie do całości aranżacji. Warto stawiać na minimalistyczne odcienie bieli i szarości lub pastelowe kolory (takie jak baby blue czy pudrowy róż). Pierwsza zasada mówi, że szafa do pokoju dziecięcego powinna rosnąć razem z dzieckiem – najlepiej, jeśli towarzyszyć mu będzie aż do wieku nastoletniego. Nie warto więc decydować się na motywy z ulubionych bajek naszej pociechy, gdyż może z nich szybko wyrosnąć. Jedynym wyjątkiem są naklejki, które łatwo będzie usunąć w późniejszym czasie. 

Dobrze również wiedzieć, co powinna pomieścić szafa. Jeśli w pokoju dziecięcym jest biurko, które posiada dużą ilość półek i szuflad, wiadomo, że przybory szkolne chowane będą właśnie tam. Jednak jeśli Twoje dziecko uczy się przy minimalistycznym biurku bez dodatkowej przestrzeni do przechowywania m.in. zeszytów, będą one musiały pomieścić się w szafie. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim! 

W pokoju dziecięcym liczy się głównie bezpieczeństwo. To tam Twoje dziecko stawiać będzie pierwsze, chwiejne kroki, a później biegać i bawić się. Z tego względu należy na wstępie zadbać o wykluczenie wszelkich ryzykownych czynników.

Szafy wolnostojące przymocuj mocno do ściany. W końcu kilkuletnie dzieci uwielbiają wspinać się na meble, a bez odpowiedniego zabezpieczenia może się to skończyć tragedią. Warto także zadbać o dodatkowe zabezpieczenia – okleić ostre rogi szafy, a w pierwszych latach życia dziecka zadbać także o specjalne blokady szuflad. Nie zapomnij także upewnić się, że farby wykorzystane do pomalowania mebli nie zawierają szkodliwych substancji, takich jak np. formaldehydy. 

Zdjęcie główne: Paige Cody/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać właściwe dodatki do mebli w stylu skandynawskim?
/
Jak wybrać właściwe dodatki do mebli w stylu skandynawskim?
Zdobądź pomocne wskazówki, które pomogą Ci dobrać właściwe dodatki do mebli, aby twoje wnętrze szalało skandynawskim stylem.
Jak wybrać idealną pościel dla komfortowego snu?
/
Jak wybrać idealną pościel dla komfortowego snu?
Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią pościel do swojego łóżka, aby zapewnić sobie komfortowy sen. Poznaj różne materiały, wzory i kolory, które możesz wybrać.
Jak uszyć pokrowiec na meble ogrodowe?
/
Jak uszyć pokrowiec na meble ogrodowe?
Pokrowce na meble ogrodowe będą doskonałą ochroną dla zestawu wypoczynkowego. Sprawdzą się nie tylko zimą, ale też w sezonie wiosenno-letnim w razie niesprzyjającej pogody. Zobacz, jak je uszyć.