Być bliżej natury. Plusy mieszkania na wsi

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób marzy o małym domku pod miastem. Dlaczego jest to jedno z najczęstszych marzeń Polaków? Zobacz, jak dużo korzyści niesie za sobą mieszkanie na wsi i sam zdecyduj, czy to wariant dla Ciebie.

Pamiętasz film “Nigdy w życiu”? Dziennikarka w średnim wieku po przejściach przenosi się na wieś. Początkowo przerażają ją długie dojazdy do miasta i brak kin, restauracji czy sklepów na wyciągnięcie ręki. Jednak po krótkiej chwili pobytu w tej malowniczej okolicy zaczyna doceniać piękne krajobrazy, śpiew ptaków i spokojniejsze życie. Brzmi magicznie? I Ty możesz znaleźć się na miejscu serialowej Judyty. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem mieszkania w mieście lub wyprowadzką do domu na wsi, przedstawimy Ci kilka argumentów, dlaczego warto skusić się na tę drugą opcję. 

drewniany dom na wsi
Photo by Barbara Jackson from Pixabay

Jakie są zalety mieszkania na wsi?

  1. Świeże powietrze

Niewątpliwie dużym plusem życia na prowincji jest dużo czystsze powietrze. Niestety Polska jest jednym z krajów o największym zanieczyszczeniu powietrza w całej Unii Europejskiej – warto więc szukać miejsc, w których to powietrze jest możliwie jak najczystsze. Jest to szczególnie ważna kwestia dla alergików. Pobyt na wsi może być ulgą dla Twojego układu oddechowego – będziesz tam mógł oddychać pełną piersią bez obaw o smog i inne zanieczyszczenia.

  1. Cisza i spokój

Na wsi czas biegnie wolniej. Jeśli masz już dość miejskiego zgiełku, to mieszkanie na wsi powinno przypaść Ci do gustu. Po całym dniu pracy będziesz mógł zregenerować siły na tarasie z dobrą książką. Masz też pewność, że żadni hałaśliwi studenci z piętra niżej nie zrobią imprezy w środku tygodnia.

  1. Kontakt z naturą 

Mieszkanie poza miastem wiąże się oczywiście z obcowaniem z przyrodą. I nie chodzi tu tylko o Twój ogród przy posesji, ale także wycieczki rowerowe, chodzenie na grzyby czy maliny. Może się też okazać, że w Twojej wiosce mieszka hodowca pszczół – to świetna okazja do pokazania dzieciom skąd bierze się miód. 

  1. Więcej przestrzeni 

We własnym domu zyskujesz dużo więcej miejsca niż w mieszkaniu i każdy ma swój kąt, w którym może schować się przed resztą świata. 

  1. Cena

Zarówno domy, jak i działki na wsi są o wiele tańsze niż w mieście. Jeśli poświęcisz trochę czasu na poszukiwania, to możesz znaleźć niedrogi dom do remontu na wsi. Duży dom z ogródkiem często wystawiany jest w cenie mieszkania w bloku. Warto to przemyśleć.

  1. Nowe perspektywy

Mieszkając na wsi, możesz rozwinąć swój własny biznes. W końcu masz na to miejsce i warunki. Możesz zarabiać na sprzedaży naturalnych produktów takich jak jajka, mleko, owoce i warzywa lub postawić na agroturystykę.

  1. Większe możliwości

W bloku do dyspozycji masz tylko balkon, gdzie zmieści się jedynie mały stolik i dwa krzesła, za to poza miastem masz do zagospodarowania cały ogród. Możesz hodować kwiaty, ekologiczne warzywa i owoce, popluskać się w basenie, zamontować huśtawkę dla dzieci albo urządzić ognisko dla znajomych. Życie na wsi umożliwia posiadanie większej liczby zwierząt. Możesz dać dom psu i kotu, a nawet trzymać kury. Dzięki temu zyskasz świeże i zdrowe jajka. Możliwości są ogromne.

  1. Poprawisz swoją kondycję 

Układanie drewna, koszenie trawy, przesadzanie roślin, grabienie liści, wyrywanie chwastów i inne prace to codzienność mieszkania na wsi. Dzięki tym czynnościom Twoje mięśnie zaczną pracować i nie będziesz potrzebować już siłowni.

  1. Zawsze masz miejsce parkingowe 

Ostatni, ale bardzo ważny punkt. Docenią go szczególnie mieszkańcy bardzo zatłoczonych osiedli lub dzielnic w centrum miasta, gdzie ciężko znaleźć wolne miejsce parkingowe lub trzeba za nie płacić niemałe pieniądze. Na wsi miejsc parkingowych na pewno nie zabraknie.

Kto odnajdzie się w domu na wsi?

Jest to życie dla osób ceniących ciszę i spokój, fanów życia zgodnego z przyrodą i gotowych na nowe wyzwania. Będzie to też doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi czy ludzi wykonujących wolne zawody, którzy nie muszą dojeżdżać codziennie do pracy w mieście. 

Zaczynasz sobie wyobrażać nowe sielskie życie, a może już wpisujesz w wyszukiwarkę “dom na wsi”? Jeśli tak, to życzymy owocnych poszukiwań.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak obniżyć rachunki za prąd?
/
Jak obniżyć rachunki za prąd?
Twoje rachunki są za duże? Zobacz, jak obniżyć rachunki z prąd.
Jakie prace wykonać wiosną w gospodarstwie rolnym?
/
Jakie prace wykonać wiosną w gospodarstwie rolnym?
Ciesz się wiosną, mając pewność, że o niczym nie zapomniałeś! Sprawdź, czym powinieneś zająć się na początku gospodarczego roku pełnego pracy i nowych wyzwań.
Jak wybrać idealne plisy do twojego domu?
/
Jak wybrać idealne plisy do twojego domu?
Odkryj kompletny przewodnik, jak dokonać idealnego wyboru plis do domu. Dowiedz się, co wpływa na komfort i estetykę, by nadać unikalny charakter swoim oknom.