Chcesz kupić dom na wsi? To musisz wcześniej sprawdzić

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zakup domu to poważna decyzja, dlatego przed podjęciem jej należy upewnić się, że wszystko przebiegnie tak, jak należy. Zobacz, co powinieneś sprawdzić, zanim kupisz wymarzony dom na wsi.

Stan prawny

To najważniejszy aspekt, który należy sprawdzić przed zakupem domu. Żeby poznać jego stan prawny, musisz sprawdzić księgę wieczystą. Aby to zrobić, należy poprosić właściciela o jej numer. Zwróć uwagę na to, że jeżeli spotkasz się z odmową, to może świadczyć o nieprawidłowościach w stanie prawnym. Dużym ułatwieniem, dzięki któremu zweryfikujesz wszystkie niezbędne kwestie, są księgi wieczyste online.

Pozwolą Ci one sprawdzić adres podany w księdze z tym, który jest w rzeczywistości. Warto też sprawdzić pole powierzchni użytkowej domu i jego przeznaczenie, a także powierzchnię pomieszczeń przynależnych, na przykład garażu.

Elektroniczne księgi wieczyste zawierają też informacje na temat tego, do kogo należy nieruchomość. Dzięki temu masz pewność, czy zawierasz umowę z odpowiednią osobą. Księgi online dają Ci też możliwość sprawdzenia obciążenia hipotecznego domu, który chcesz kupić. Pamiętaj, że decydując się na zakup nieruchomości z hipoteką, nabywasz ją razem z długami.

Plan zagospodarowania przestrzennego

Dzięki sprawdzeniu tego planu dowiesz się, czy w ciągu najbliższych lat planowane są w okolicy inwestycje, na przykład budowa autostrad, budowa centrum handlowego, szkoły czy też wycinka lasu i budowa nowych bloków. Mogą to być więc obiekty pożądane, jak i uciążliwe. Żeby uzyskać taki plan, należy wystąpić z wnioskiem do urzędu gminy właściwego dla położenia domu.

Stan zameldowania

Aby sprawdzić, kto jest zameldowany w domu, który chcesz kupić, możesz złożyć w urzędzie gminy odpowiedni wniosek. Pozyskanie takiej informacji pozwoli Ci mieć pewność, że po zakupie domu nie będziesz mieć problemów z niechcianymi lokatorami.

laptop
Photo by dusanpetkovic from Freepik.com

Inne dokumenty

Właściciel domu powinien pokazać Ci także następujące dokumenty:

·Pozwolenie na budowę

·Projekt domu – przyjrzyj się i zweryfikuj, czy stan faktyczny domu jest zgodny z projektem

· Projekt przyłączy – też sprawdź zgodność stanu rzeczywistego z planami

· Dziennik budowy

·Informacje o zmianach w projekcie

·Zaświadczenia potwierdzające uregulowanie podatków od nieruchomości i zaświadczenie o

niezaleganiu z podatkiem

· Umowy i rachunki od dostawców mediów

Ocena stanu nieruchomości

Sprawdzając stan techniczny domu, zacznij od ogólnej oceny. Sprawdź ocieplenie budynku, bo to ma wpływ na koszty ogrzania domu. Sprawdź też stan drzwi, ścian, okien i sufitów. Każde zacieki, rysy czy też pęknięcia traktuj jako potencjalnie poniesione w przyszłości koszty.

Nie zapomnij też sprawdzić stanu instalacji: elektrycznych, gazowych i wodno-kanalizacyjnych. Jeśli stan którejś z instalacji jest zły, należy ją wymienić. Masz także prawo poprosić właściciela domu o ukazanie dokumentów, które poświadczają regularne wykonywanie przeglądów, na przykład kominiarskich czy instalacji gazowej. Zwróć uwagę na to, że jeżeli ich nie posiada, może to oznaczać, że dom jest zaniedbany.

Po pierwszej wizycie w domu, na kolejną warto wybrać się z fachowcem budowlanym. Taka osoba profesjonalnie przeanalizuje plany i oceni stan techniczny domu. Będzie w stanie wskazać Ci usterki i zakres ewentualnego remontu.

Sąsiedztwo

Wydawać by się mogło, że to banalna kwestia, ale – wbrew pozorom – mająca bardzo duży wpływ na to, jak będzie Ci się mieszkać. Warto sprawdzić, czy w pobliżu domu, który planujesz kupić, nie ma hałaśliwej ulicy albo przyszkolnego placu zabaw. Wszystko zależy od tego, czy hałas będzie Ci przeszkadzał.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Trzy książki idealne na długie wieczory
/
Trzy książki idealne na długie wieczory
Co robić, gdy na dworze zimno i szaro? Chwyć za dobrą książkę i przenieś się do innego świata.
Jak skutecznie i bezpiecznie zabezpieczyć rośliny przed szkodnikami i chorobami?
/
Jak skutecznie i bezpiecznie zabezpieczyć rośliny przed szkodnikami i chorobami?
Poznaj najskuteczniejsze metody ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami, by w pełni cieszyć się zdrowym ogrodem. Bezpieczne dla środowiska i prostsze, niż myślisz!
Sztukateria – sposób na aranżację ścian w sypialni
/
Sztukateria – sposób na aranżację ścian w sypialni
Szukasz niebanalnego pomysłu na udekorowanie swojej sypialni? Być może w oko wpadnie ci… sztukateria. Sprawdź, co trzeba o niej wiedzieć!