Choć na ten moment jesteśmy świadkami wdrażania standardu 5G, który stopniowo będzie zastępował 4G-LTE, trwają już prace nad kolejną, szóstą generacją sieci. Kto pracuje nad 6G i kiedy możemy spodziewać się jego wdrożenia? Co ma ją odróżniać od starszych standardów? W tym artykule postaraliśmy się zebrać najwięcej najciekawszych, aktualnych doniesień.
Załóżmy, że szukasz telefonu i przeglądasz aktualny ranking wybranej marki, np. Realme na stronie https://komorkomat.pl/5-najlepszych-smartfonow-realme/. Wśród sprzedawanych obecnie modeli wyróżniają się te, które oznaczono 5G. Są urządzeniami gotowymi do pracy w najnowocześniejszym standardzie piątej generacji sieci komórkowych. Tak naprawdę 5G w 2021 r. znajduje się jeszcze w powijakach i dopiero w kolejnych latach zobaczymy jej pełen rozkwit i potencjał. A tymczasem w mediach branżowych pojawiają się artykuły o standardzie 6G.
Wyjaśnijmy: sieci 6G na ten moment nie ma – za to faktem są prace nad nią. To w zasadzie logiczne, że w trakcie wdrażania rewolucyjnego standardu największe ośrodki działają już nad kolejnymi technologiami. Wśród mglistych ogłoszeń czy pojedynczych wypowiedzi na temat poszczególnych koncepcji wyłania się obraz sieci, która zmieni świat, jaki znamy.
Z dostępnych informacji wiemy, że nad siecią 6G pracują:
Bardzo prawdopodobne, że nad 6G pracują też inne rządy czy globalne koncerny, ale jeszcze nie poinformowały o tym fakcie opinii publicznej. Doniesienia w tej sprawie mogą pojawić się nawet w perspektywie najbliższych miesięcy, a na pewno – kilku lat.
Trudno dokładnie oszacować wprowadzenie na rynek sieci 6G, skoro trwa właśnie implementowanie i ulepszanie piątej generacji. Eksperci szacują, że nastąpi to około 2030 roku, jednak w świecie technologii do wszelkich rewolucji należy podchodzić z odpowiednią rezerwą. Dynamika zmian może nas jeszcze zaskoczyć i jest uzależniona od ogromnej liczby czynników (technologicznych, ekonomicznych czy politycznych).
Sieć 5G przynosi rewolucję w zakresie prędkości Internetu oraz przepustowości sieci. Tymczasem 6G ma wykroczyć poza aktualne wyobrażenia na temat możliwości technologicznych. Internet 100 razy szybszy od tego, który oferuje się w ramach 5G? Brzmi abstrakcyjnie, ale stwarza pole do rozwoju niespotykanych rozwiązań technologicznych, np.:
Na razie wiemy przede wszystkim, że prace nad 6G trwają i nabierają charakter międzynarodowego wyścigu technologicznego. Kto go wygra, zyska znacznie więcej niż tylko możliwość sprzedaży ciekawych usług i urządzeń. Wygląda na to, że 6G zmieni wiele dziedzin naszego życia i zredefiniuje pojęcie komunikacji. Jeżeli interesują Cię zagadnienia nowych technologii, zaglądaj do wpisów blogowych na komorkomat.pl.
Fot. unsplash.com