6G – standard, który może zrewolucjonizować świat

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Choć na ten moment jesteśmy świadkami wdrażania standardu 5G, który stopniowo będzie zastępował 4G-LTE, trwają już prace nad kolejną, szóstą generacją sieci. Kto pracuje nad 6G i kiedy możemy spodziewać się jego wdrożenia? Co ma ją odróżniać od starszych standardów? W tym artykule postaraliśmy się zebrać najwięcej najciekawszych, aktualnych doniesień.

6G – czyli…?

Załóżmy, że szukasz telefonu i przeglądasz aktualny ranking wybranej marki, np. Realme na stronie https://komorkomat.pl/5-najlepszych-smartfonow-realme/. Wśród sprzedawanych obecnie modeli wyróżniają się te, które oznaczono 5G. Są urządzeniami gotowymi do pracy w najnowocześniejszym standardzie piątej generacji sieci komórkowych. Tak naprawdę 5G w 2021 r. znajduje się jeszcze w powijakach i dopiero w kolejnych latach zobaczymy jej pełen rozkwit i potencjał. A tymczasem w mediach branżowych pojawiają się artykuły o standardzie 6G.

Wyjaśnijmy: sieci 6G na ten moment nie ma – za to faktem są prace nad nią. To w zasadzie logiczne, że w trakcie wdrażania rewolucyjnego standardu największe ośrodki działają już nad kolejnymi technologiami. Wśród mglistych ogłoszeń czy pojedynczych wypowiedzi na temat poszczególnych koncepcji wyłania się obraz sieci, która zmieni świat, jaki znamy.

Kto pracuje nad 6G?

Z dostępnych informacji wiemy, że nad siecią 6G pracują:

  • Chińczycy, którzy powołali już dwa zespoły badawcze (rządowy oraz akademicko-biznesowy),
  • Amerykanie, m.in. w ramach grupy badawczej ComSenTer na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara,
  • Finowie w ramach programu badawczego tworzonego przez m.in. Nokię oraz Uniwersytet Oulu,
  • Niemcy już teraz inwestujący w badania setki milionów euro,
  • niektóre koncerny, jak Apple, LG, Samsung czy Huawei.

Bardzo prawdopodobne, że nad 6G pracują też inne rządy czy globalne koncerny, ale jeszcze nie poinformowały o tym fakcie opinii publicznej. Doniesienia w tej sprawie mogą pojawić się nawet w perspektywie najbliższych miesięcy, a na pewno – kilku lat.

6G – kiedy nowy standard sieci komórkowej?

Trudno dokładnie oszacować wprowadzenie na rynek sieci 6G, skoro trwa właśnie implementowanie i ulepszanie piątej generacji. Eksperci szacują, że nastąpi to około 2030 roku, jednak w świecie technologii do wszelkich rewolucji należy podchodzić z odpowiednią rezerwą. Dynamika zmian może nas jeszcze zaskoczyć i jest uzależniona od ogromnej liczby czynników (technologicznych, ekonomicznych czy politycznych).

Dlaczego 6G zmieni nasz świat?

Sieć 5G przynosi rewolucję w zakresie prędkości Internetu oraz przepustowości sieci. Tymczasem 6G ma wykroczyć poza aktualne wyobrażenia na temat możliwości technologicznych. Internet 100 razy szybszy od tego, który oferuje się w ramach 5G? Brzmi abstrakcyjnie, ale stwarza pole do rozwoju niespotykanych rozwiązań technologicznych, np.:

  • leczenia na odległość,
  • ultraprecyzyjnej lokalizacji,
  • bezdotykowej obsługi urządzeń,
  • widzenia w ciemności,
  • stosowania urządzeń wykorzystujących mechanizmy sztucznej inteligencji, chmury czy wirtualnej rzeczywistości na niespotykaną wcześniej skalę.

Podsumowanie

Na razie wiemy przede wszystkim, że prace nad 6G trwają i nabierają charakter międzynarodowego wyścigu technologicznego. Kto go wygra, zyska znacznie więcej niż tylko możliwość sprzedaży ciekawych usług i urządzeń. Wygląda na to, że 6G zmieni wiele dziedzin naszego życia i zredefiniuje pojęcie komunikacji. Jeżeli interesują Cię zagadnienia nowych technologii, zaglądaj do wpisów blogowych na komorkomat.pl.

Fot. unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak efektywnie wykorzystać przestrzeń w kontenerach mieszkalnych?
/
Jak efektywnie wykorzystać przestrzeń w kontenerach mieszkalnych?
Odkryj praktyczne metody na maksymalizację użyteczności i komfortu w kontenerach mieszkalnych bez rezygnacji ze stylu i funkcjonalności.
Jak zadbać o jakość powietrza w domu?
/
Jak zadbać o jakość powietrza w domu?
Dowiedz się, jak skutecznie zadbać o wysoką jakość powietrza w Twoim domu!
Jak zadaszyć taras?
/
Jak zadaszyć taras?
Dowiedz się, jak prawidłowo zbudować zadaszenie tarasu oraz jakie materiały do tego wybrać.