Jak pielęgnować drewnianą podłogę?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Drewno, chociaż nie da mu się odmówić naturalnego piękna, jest materiałem wymagającym i ma swoje potrzeby, o których nie zależy zapominać. Odpowiednia troska o drewnianą podłogę sprawi, że przez długie lata będzie cieszyć oko, jednak zaniedbana szybko przestanie wyglądać zjawiskowo. Tylko jak właściwie pielęgnować drewnianą podłogę? Odpowiadamy na to pytanie.

Jak myć drewnianą podłogę?

To istotna kwestia i warto poruszyć ją już na samym wstępie. Używając podłogi zgodnie z jej przeznaczeniem, często nie da się uniknąć zabrudzeń z zewnątrz, takich jak piach, błoto czy ziemia. Nawet jeśli parkiet nie znajduje się przy samych drzwiach wejściowych, wciąż narażony jest na rozlane napoje, ewentualną obecność czworonogów w domu albo psoty małych dzieci. Nieważne, jak bardzo dbasz o zachowanie porządku i pilnujesz wycierania butów o wycieraczkę, prędzej czy później przyjdzie czas na mycie podłogi. 

Na co zwrócić uwagę, myjąc drewnianą podłogę? Przede wszystkim nie używaj dużej ilości wody. Na dłuższą metę doprowadzi to do uszkodzeń przez zwilgocenie i pęcznienie drewna. Wystarczy, że weźmiesz lekko wilgotny mop do podłogi, ewentualnie dokładnie odciśniętą szmatkę i przetrzesz delikatnie zabrudzoną powierzchnię.

Spa dla podłogi

Raz na dwa miesiące drewnianej podłodze należy się specjalne traktowanie. Służy Ci każdego dnia, dlatego naturalnym jest odwdzięczeniem się odrobiną troski, a dokładniej mówiąc – pastowaniem. Nie jest to nic trudnego. Wystarczy, że pozbędziesz się z pomieszczenia mebli i dywanów, odkurzysz podłogę i zmyjesz ją lekko wilgotnym mopem, a następnie możesz przechodzić do pracy. Nałożenie specjalistycznej pasty na drewnianą powłokę nie tylko wzmocni powłokę lakieru, ale także nada głębi kolorowi parkietu i dodatkowo go nabłyszczy. Pamiętaj jednak, że, zanim wejdziesz na świeżo wypastowaną podłogę, musisz dać jej 24 godziny na wyschnięcie. Weź to pod uwagę przed podjęciem decyzji o pastowaniu podłogi.

Co z podłogą olejowaną?

Łatwo zadbać o drewnianą podłogę pokrytą lakierem, jak jednak postępować z parkietem olejowanym? Nie jest to wcale trudniejsze. Wystarczy raz na dwa lub trzy miesiące zadbać o odpowiednią konserwację z użyciem specjalistycznego środka rekomendowanego do tego rodzaju podłóg. Z użyciem preparatu i miękkiej szmatki odświeżysz wygląd drewna i zabezpieczysz je przed porysowaniem na następne dwa miesiące. 

mycie podłogi
Photo by Steve Buissinne from Pixabay.com

Dmuchaj na zimne

Pielęgnacja drewnianej podłogi to nie tylko pastowanie, delikatne mycie i stosowanie specjalistycznych środków do ochrony tego wymagającego materiału. Decydując się na drewnianą podłogę w domu, musisz zwrócić uwagę także na panującą w pokoju temperaturę oraz wilgotność. Przy niskiej wilgotności i wysokich temperaturach wysuszone deski skurczą się, co zdecydowanie nie wpłynie korzystnie na wystrój wnętrz. Przeciwnie dzieje się, kiedy temperatura jest za niska, a wilgotność zbyt wysoka. Drewno pęcznieje, a podłoga zaczyna wyglądać nieestetycznie. 

Nie szoruj krzesłem!

Codzienne użytkowanie mebli może wpłynąć negatywnie na wygląd drewnianej podłogi. Może, ale nie musi! Jeśli nie chcesz narazić desek na zarysowania, naklej na nóżki krzesła, stołu lub komody filcowe nakładki, dzięki którym będziesz mógł swobodnie korzystać z wnętrza bez negatywnego wpływu na stan podłogi. Nawet drewno zabezpieczone wcześniej specjalistycznym środkiem i poddawane regularnej konserwacji nie będzie obojętne na przesuwanie ciężkich mebli albo intensywną eksploatację, jak w przypadku krzeseł w jadalni. Lepiej zadbać o odpowiednią ochronę w postaci filcu wcześniej, niż później szukać w internecie rozwiązania na nieestetyczne rysy na drewnianej podłodze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Słodycze a dieta – jak znaleźć równowagę między smakiem a zdrowiem?
/
Słodycze a dieta – jak znaleźć równowagę między smakiem a zdrowiem?
Słodycze to jedne z najpopularniejszych przekąsek na świecie. Mogą dostarczyć nam przyjemności w postaci słodkiego smaku i energii, ale jednocześnie mogą szkodzić naszemu zdrowiu, zwłaszcza jeśli spożywamy je w nadmiernych ilościach
Makijaż rozświetlający to pomysł na naturalny look
/
Makijaż rozświetlający to pomysł na naturalny look
Makijaż rozświetlający nadaje skórze promiennego wyglądu i blasku. Początkowo był on jedynie trendem w kosmetyce, aby potem stać się znaną techniką makijażu. Zobacz, dlaczego jest tak popularny i co wpływa na to, że daje tak dobre efekty.
Aromaterapia w domu. Jak stosować olejki eteryczne?
/
Aromaterapia w domu. Jak stosować olejki eteryczne?
Aromaterapia to wykorzystywanie olejków eterycznych w celu poprawy samopoczucia lub zrelaksowania. Jak pracować z olejkami eterycznymi, by aromaterapia przynosiła wymierne skutki? Sprawdź!