Jak urządzić garaż? Organizacja garażu

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dobra organizacja pozwala oszczędzić czas i miejsce. Rozplanowanie przestrzeni w garażu zwiększy komfort nie tylko przechowywania narzędzi, ale również podczas pracy przy samochodzie. Zdradzamy sposoby na dobrą organizację.

Garaż – miejsce pracy i pasji

Garaż to szczególne miejsce w domu, dla każdego miłośnika motoryzacji. Dlatego odpowiednia organizacja jego przestrzeni jest niezwykle pomocna, jeśli spędzamy wiele godzin pracując przy samochodzie lub po prostu majsterkując.

Nawet nie będąc zapalonym majsterkowiczem, poukładane na specjalnych wieszakach czy półkach narzędzia pozwolą zaoszczędzić czas i uniknąć nieładu. W końcu długie poszukiwania odpowiedniego śrubokręta nie należą do przyjemnych, co więcej często doprowadzają do frustracji. 

Jeśli często sięgamy po narzędzia, dzięki ich uporządkowaniu unikniemy ich zagubienia, np. przez odłożenie ich w inne miejsce. Jest to prawdziwą zmorą, szczególnie, jeśli zapomnieliśmy, gdzie wylądował dany klucz lub śrubokręt. W takiej sytuacji znalezienie narzędzia jest niczym szukanie igły w stogu siana. 

Dlatego, niezależnie od ilości potrzebnych akcesoriów, warto pomyśleć o skrzynkach narzędziowych, które również możemy zabrać ze sobą. Wtedy wszelkiego rodzaju śrubki, śrubokręty i wkrętki będziemy mieli zawsze w jednym miejscu bez potrzeby szukania.

Skrzynki narzędziowe – do wyboru w wielu rozmiarach

Podstawą każdego garażu powinny być skrzynki narzędziowe, pozwalające na uporządkowanie małych i większych gabarytowo narzędzi. Zarówno w specjalistycznych sklepach, jak i za pośrednictwem internetu, możemy wybierać między skrzynkami narzędziowymi w wielu rozmiarach i zastosowaniach. 

Zakupu dokonać możemy pod kątem większych narzędzi, takich jak wiertarki czy części zamienne. Co więcej, zależnie od zapotrzebowania, mają one od jednej do kilku przegród z przeznaczeniem na drobnostki. Do tych większych gabarytowo akcesoriów wygodne będą skrzynki na kółkach, które swobodnie można przemieszczać. 

Skrzynki na narzędzia występują pojedynczo, jak również w formie zestawów. Stosowanie tego typu rozwiązania pozwala utrzymać wszystko to, co niezbędne, w jednym miejscu. 

Wieszaki, szafy, półki – niezbędne narzędzia w jednym miejscu

Jeśli narzędzi mamy naprawdę sporo, warto pomyśleć również o uporządkowaniu ich za pomocą specjalnych półek, misek magnetycznych, szafek czy wieszaków. To samo tyczy się opon. Jeśli chcemy uniknąć ich porozrzucania po całej przestrzeni garażowej, wieszaki będą wręcz niezbędne do zachowania porządku. Dodatkowo, dzięki ich stosowaniu unikniemy też odkształcenia opon. 

Wieszaki pozwolą również przechowywać innego rodzaju sprzęt, jak rower czy narty. Dzięki temu to oszczędność miejsca i łatwość w porządkowaniu podłogi, o którą w przestrzeni garażowej należy też zadbać. I to nie tylko zamiatając z kurzu i pyłów, ale myjąc, jeśli zdarzy nam się wylać olej lub innego rodzaju płyn.

Stół warsztatowy – obowiązkowy element garażu

Prawdziwy mistrz majsterkowania nie może obyć się bez stołu warsztatowego, niezbędnego do wszelkiego rodzaju prac, nie tylko przy samochodzie. Stół warsztatowy można zakupić w formie drewnianej lub metalowej. Będzie on odporny przede wszystkim na uderzenia młotkiem oraz duże obciążenia.

Co więcej, miejsce, w którym znajdować będzie się już rozłożony stół, dla lepszej efektywności pracy i widoczności powinien być dobrze oświetlony. Niezbędne do korzystania z narzędzi będą gniazdka, dlatego miejsce umiejscowienia stołu ma znaczenie. 

Stół warsztatowy, jeśli nie wykonujemy częstych prac, nie musi być wielki gabarytowo. Z pewnością wystarczy mały składany stół warsztatowy. 

Tablica narzędziowa – gwarantuje ład

Jeśli chcemy pomóc sobie w pracy przy stole warsztatowym, warto wcześniej pomyśleć o powieszeniu specjalnej tablicy narzędziowej. Można ją wykonać na dwa sposoby – samodzielnie lub zakupić już gotową modułową konstrukcję, którą można zmieniać wedle potrzeb.

Najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem będzie oczywiście tablica narzędziowa już gotowa, dostosowana w pełni do naszych potrzeb. Dzięki temu za pomocą wyjmowanych kuwet, uchwytów, haków, listw magnetycznych i półek dopasować można ścianę do narzędzi, układając je w taki sposób, aby były dla nas jak najbardziej wygodne w użytkowaniu i zawsze pod ręką. 

Jeśli jednak nie chcemy wykorzystać tego rozwiązania z racji małego wykorzystania narzędzi i ich ilości, specjalna szafa z półkami w pełni powinna wystarczyć.

Zdj. główne: Point3D Commercial Imaging Ltd./unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak stworzyć i zaaranżować rodzinną galerię na ścianie?
/
Jak stworzyć i zaaranżować rodzinną galerię na ścianie?
Masz dużo rodzinnych zdjęć i zastanawiasz się jak je wykorzystać? Sprawdź, jak stworzyć piękną galerię na ścianie i dodać niepowtarzalnego klimatu pomieszczeniom w Twoim domu.
Miasto a wieś różnice, ranking popularności
/
Miasto a wieś różnice, ranking popularności
Coraz więcej Polaków chce mieszkać na wsi. Zdecydowanie więcej osób przenosi się na wieś niż ją opuszcza. Sprawdź ostatnie dane GUS!
Jak pielęgnować drewnianą podłogę?
/
Jak pielęgnować drewnianą podłogę?
Marzy Ci się podłoga z naturalnego drewna, ale obawiasz się, że szybko straci na blasku? Oto kilka rad jak o nią zadbać.