Jak zrobić karmnik dla ptaków?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Znalezienie pokarmu zimą jest dla ptaków znacznie trudniejsze. Możemy pomóc im przetrwać ten czas, budując karmnik, który będzie bezpieczną przystanią i miejscem, gdzie znajdą pożywienie. Ze skonstruowaniem prostego karmnika poradzi sobie nawet początkujący majsterkowicz. Oto jak możemy go wykonać!

Karmnik z plastikowej butelki

Najprostszym sposobem, aby zrobić karmnik dla ptaków, jest wykorzystanie plastikowej butelki. Najlepiej użyć do tego dużej 5-litrowej butelki po wodzie. Jeśli jednak takiej nie posiadamy, możemy również wykorzystać mniejszą. Oto czego będziemy potrzebować do wykonania karmnika:

 • plastikowa butelka,
 • nożyczki,
 • nożyk do tapet,
 • sznurek,
 • patyki do szaszłyka,
 • taśma izolacyjna, 
 • gruby gwóźdź,
 • kombinerki lub szmatka z grubego materiału.

Wykonanie:

 1. Przy pomocy nożyka do tapet wycinamy dwa otwory po bokach butelki, jeden naprzeciwko drugiego, około 5 cm nad dnem. Otwory powinny być dostatecznie duże, aby ptaki różnej wielkości mogły swobodnie przez nie przejść.
 2. Następnie wycięte miejsca oklejamy taśmą izolacyjną – to ochroni ptaki przed skaleczeniem. 
 3. We wnętrzu butelki umieszczamy dwa patyki do szaszłyków, przebijając jej boki po dwóch stronach. Tym sposobem przygotujemy wygodne dla ptaków miejsce do siedzenia.
 4. Pod zakrętką butelki wykonujemy cztery otwory przy użyciu rozgrzanego gwoździa (aby się nie poparzyć, najlepiej trzymać go przy pomocy kombinerek lub przez grubą szmatkę). Przez zrobione otwory przewlekamy dwa kawałki sznurka, które zawiążemy po umieszczeniu karmnika na gałęzi drzewa.

>> Zobacz też: Jak zrobić budę dla psa z legowiskiem krok po kroku

Na dno karmnika wsypujemy odpowiednią dla ptaków karmę. Pamiętajmy, aby nie dokarmiać ptaków chlebem! Przez zawartą w nim sól i spulchniacze, możemy im tylko zaszkodzić. Poza specjalną karmą, ptaki możemy dokarmiać np. płatkami owsianymi, różnego rodzaju kaszami, ziarnami zbóż lub słonecznika, orzechami, a także słoniną.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Akcesoria do scrapbookingu i decoupage – na które warto zwrócić uwagę?
/
Akcesoria do scrapbookingu i decoupage – na które warto zwrócić uwagę?
Zarówno scrapbooking jak i decoupage to techniki pozwalające na tworzenie niezwykłych prac artystycznych- nie tylko na papierze, ale i w przypadku decoupage także na innych powierzchniach, takich jak drewno.
Makijaż rozświetlający to pomysł na naturalny look
/
Makijaż rozświetlający to pomysł na naturalny look
Makijaż rozświetlający nadaje skórze promiennego wyglądu i blasku. Początkowo był on jedynie trendem w kosmetyce, aby potem stać się znaną techniką makijażu. Zobacz, dlaczego jest tak popularny i co wpływa na to, że daje tak dobre efekty.
Jak zrobić hamak ogrodowy krok po kroku
/
Jak zrobić hamak ogrodowy krok po kroku
Marzy ci się relaks w wygodnym hamaku rozwieszonym we własnym ogrodzie? Zobacz, jak w prosty sposób wykonać samodzielnie hamak ogrodowy!