Jak zrobić karmnik dla ptaków?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Znalezienie pokarmu zimą jest dla ptaków znacznie trudniejsze. Możemy pomóc im przetrwać ten czas, budując karmnik, który będzie bezpieczną przystanią i miejscem, gdzie znajdą pożywienie. Ze skonstruowaniem prostego karmnika poradzi sobie nawet początkujący majsterkowicz. Oto jak możemy go wykonać!

Karmnik z plastikowej butelki

Najprostszym sposobem, aby zrobić karmnik dla ptaków, jest wykorzystanie plastikowej butelki. Najlepiej użyć do tego dużej 5-litrowej butelki po wodzie. Jeśli jednak takiej nie posiadamy, możemy również wykorzystać mniejszą. Oto czego będziemy potrzebować do wykonania karmnika:

 • plastikowa butelka,
 • nożyczki,
 • nożyk do tapet,
 • sznurek,
 • patyki do szaszłyka,
 • taśma izolacyjna, 
 • gruby gwóźdź,
 • kombinerki lub szmatka z grubego materiału.

Wykonanie:

 1. Przy pomocy nożyka do tapet wycinamy dwa otwory po bokach butelki, jeden naprzeciwko drugiego, około 5 cm nad dnem. Otwory powinny być dostatecznie duże, aby ptaki różnej wielkości mogły swobodnie przez nie przejść.
 2. Następnie wycięte miejsca oklejamy taśmą izolacyjną – to ochroni ptaki przed skaleczeniem. 
 3. We wnętrzu butelki umieszczamy dwa patyki do szaszłyków, przebijając jej boki po dwóch stronach. Tym sposobem przygotujemy wygodne dla ptaków miejsce do siedzenia.
 4. Pod zakrętką butelki wykonujemy cztery otwory przy użyciu rozgrzanego gwoździa (aby się nie poparzyć, najlepiej trzymać go przy pomocy kombinerek lub przez grubą szmatkę). Przez zrobione otwory przewlekamy dwa kawałki sznurka, które zawiążemy po umieszczeniu karmnika na gałęzi drzewa.

>> Zobacz też: Jak zrobić budę dla psa z legowiskiem krok po kroku

Na dno karmnika wsypujemy odpowiednią dla ptaków karmę. Pamiętajmy, aby nie dokarmiać ptaków chlebem! Przez zawartą w nim sól i spulchniacze, możemy im tylko zaszkodzić. Poza specjalną karmą, ptaki możemy dokarmiać np. płatkami owsianymi, różnego rodzaju kaszami, ziarnami zbóż lub słonecznika, orzechami, a także słoniną.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Poradnik wyboru idealnej powierzchni biurowej dla Twojej firmy
/
Poradnik wyboru idealnej powierzchni biurowej dla Twojej firmy
Decydujemy się na wybór idealnej powierzchni biurowej? Ten poradnik pomoże Ci zrozumieć, na co zwrócić uwagę, aby zaspokoić potrzeby Twojej firmy i zwiększyć efektywność pracy.
Czym jest umowa rezerwacyjna?
/
Czym jest umowa rezerwacyjna?
Udało Ci się w końcu trafić na odpowiednie lokum w atrakcyjnej lokalizacji, ale potrzebujesz czasu na załatwienie formalności? W takiej sytuacji warto rozważyć podpisanie umowy rezerwacyjnej. Na czym to polega? Wyjaśniamy!
Fotowoltaika – jakie ma zalety?
/
Fotowoltaika – jakie ma zalety?
Fotowoltaika to dziedzina nauki i technologii zajmująca się wykorzystaniem energii słonecznej do wytwarzania prądu elektrycznego. W dzisiejszych czasach jest to jedno z najważniejszych źródeł energii odnawialnej, które wykorzystywane jest do zasilania zarówno domów, jak i przemysłu. W tym artykule przedstawimy kilka głównych zalet, jakie oferuje fotowoltaika.