Jak zrobić budę dla psa z legowiskiem krok po kroku

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele psów uwielbia spędzać czas w domu, na kanapie. Istnieją jednak też takie, które wolą przebywać na zewnątrz. Warto wtedy pomyśleć o komfortowej budzie, w której będzie wygodnie i ciepło naszemu pupilowi. Możesz wykonać ją samodzielnie. Sprawdź jak!  

psy biegające po łące
Photo by Harry Langer/DeFodi Images via Getty Images

Jakie wymiary powinna mieć buda?

Aby Twój czworonóg chętnie spędzał czas na dworze, jego domek musi być duży i przestronny. Co to dokładnie oznacza? Projekt budy powinien być dopasowany do gabarytów zwierzęcia. Dlatego przed rozpoczęciem pracy zmierz dokładnie psa. Do uzyskanej wartości dodaj przynajmniej 10 cm. Dzięki temu uzyskasz pożądaną wysokość konstrukcji. Kolejny krok to zmierzenie szerokości psa. Do niej dolicz około 20 cm. Będzie to wymiar przekątnej podłogi. 

pies leżący na trawie
Photo by Cuveland/ullstein bild via Getty Images

Jakie materiały będą Ci potrzebne, aby wybudować budę?

 • wkrętarko-wiertarka,
 • miarka,
 • zszywacz budowlany (Taker),
 • poziomica,
 • listwy konstrukcyjne,
 • płyty OSB,
 • kątowniki,
 • styropian,
 • klej do styropianu,
 • folia izolacyjna,
 • papier ścierny,
 • impregnat do drewna,
 • poduszki,
 • nożyczki,
 • materiał polarowy łatwo piorący. 

>> Zobacz także: Posłanie dla psa – zrób je sam krok po kroku

biegnący po ulicy pies
Photo by Harry Langer/DeFodi Images via Getty Images

Budowa budy dla psa krok po kroku

Krok 1 

Pracę rozpocznij od zbudowania podłogi. Za pomocą wkrętarki połącz listwy tak, aby tworzyły prostokąt o obliczonej wcześniej wielkości. Przygotowaną płytę OSB zamontuj od spodu. Zaraz pod płytą umieść folię izolacyjną. Użyj do tego takera. Jeśli pies będzie spędzał dużo czasu w ogrodzie, to konieczne jest jej dobre ocieplenie. Zapewni to lepszą ochronę przed zimnem i wilgocią. Gdy szkielet podłogi będzie już gotowy, zamontuj w nim warstwę styropianową, a następnie połóż na wierzchu drugą płytę OSB. Podstawa gotowa.

Krok 2

We wszystkich rogach zamontuj listwy konstrukcyjne. Przydadzą Ci się do tego kątowniki. Zamontuj płyty, które będą wewnętrznymi ścianami. Teraz, tak jak w przypadku podłogi dołóż warstwę styropianową i drugą płytę. Dla lepszej przyczepności styropianu możesz użyć specjalnego kleju. W jednej z płyt wytnij otwór –  będzie to wejście. Musi być ono na tyle duże, aby dało się wewnątrz wygodnie posprzątać, i aby Twój pies mógł z łatwością wchodzić i wychodzić z budy.

Krok 3

Dach Twojej konstrukcji zacznij wykonywać od dwuspadowego szkieletu z listew, połączonych kątownikami. Kolejno osadź pierwszą płytę, warstwę styropianu i drugą płytę. 

Krok 4

Teraz za pomocą papieru ściernego możesz wyszlifować wszelkie nierówności. Warto też zaimpregnować drewno. Nanieś specjalny preparat na całą zewnętrzną powierzchnię płyt. Ten zabieg przedłuży użytkowanie budy. Nie straszne będą dla niej pleśń, przebarwienia czy niekorzystne działania śniegu, deszczu i słońca. Czynność tę należy powtarzać cyklicznie co 2-3 lata.

Krok 5

Na koniec zadbaj o legowisko. Zmierz wielkość podłoża i na tę miarę uszyj posłanie. Możesz je wykonać z poduszki, którą obszyjesz dwoma kawałkami materiału. Pamiętaj, aby był on o 15-20 cm większy niż wymiary poduszki. Ułatwi to zszywanie obu fragmentów. Jeśli nie masz na to czasu, możesz kupić gotowe legowisko.

Dotrwałeś do końca, to już wszystkie niezbędne kroki!

Gdzie postawić budę dla psa?

Najlepszym miejscem będzie zacieniony obszar. Buda bardzo szybko się nagrzewa, więc na jej lokalizację wybierz powierzchnię pod drzewem lub przy budynku. W ten sposób zapewnisz psu cień przez większą część dnia. Obok koniecznie umieść stabilną miskę z wodą dla Twojego pupila.  

Samodzielne wykonanie budy to z pewnością tańsze rozwiązanie oraz gwarancja dopasowania schronienia do potrzeb Twojego czworonoga. Nie musisz decydować się na produkty dostępne w sklepach. Często są one za duże albo za małe, co powoduje niechęć psa do nowych czterech ścian. Dodatkowo samodzielne wykonanie projektu pozwala dopasować kolor budy tak, aby pasował do Twojego domu i ogrodu. Nie zastanawiaj się dłużej i spraw swojemu psiakowi piękny prezent. Mamy nadzieję, że chętnie będzie przebywał w swoim nowym lokum.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Agrest – uprawa, pielęgnacja, choroby
/
Agrest – uprawa, pielęgnacja, choroby
Przeczytaj, jak uprawiać agrest i czego się wystrzegać, aby zebrać bogate plony!
Jak wybrać idealną pościel dla komfortowego snu?
/
Jak wybrać idealną pościel dla komfortowego snu?
Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią pościel do swojego łóżka, aby zapewnić sobie komfortowy sen. Poznaj różne materiały, wzory i kolory, które możesz wybrać.
Zero waste – jakie kroki podejmować, aby ograniczać ilość wytwarzanych odpadów?
/
Zero waste – jakie kroki podejmować, aby ograniczać ilość wytwarzanych odpadów?
W tym artykule poznasz pięć kroków, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą i ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów.