Jak uszyć pokrowiec na meble ogrodowe?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Masz zestaw mebli ogrodowych i zastanawiasz się, jak przedłużyć jego trwałość? Jeśli nie możesz schować mebli w razie niesprzyjającej pogody, warto uszyć specjalne pokrowce. Zobacz, jak to zrobić!

DIY pokrowce na meble ogrodowe

Znalezienie odpowiednich pokrowców na meble ogrodowe jest czasami trudne. Dostępne w sklepach produkty nie zawsze pasują rozmiarem na nasze meble, szczególnie jeśli Twój ogrodowy zestaw wypoczynkowy ma niestandardowe wymiary. Ponadto gotowe pokrowce często nie są najlepszej jakości, a przy tym są stosunkowo drogie. Dlatego, jeśli masz zdolności manualne, posiadasz maszynę i lubisz szyć, warto rozważyć opcję samodzielnego zrobienia pokrowców na meble ogrodowe. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Wybierz odpowiednią tkaninę

Zanim przystąpisz do szycia, musisz zgromadzić wszystkie potrzebne materiały i akcesoria. Kompletowanie ich rozpocznij od znalezienia odpowiedniej tkaniny. Pamiętaj, by postawić na materiał, który jest nieprzemakalny i wytrzymały oraz odporny na wpływ promieniowania słonecznego. Wybierając taki materiał, mamy gwarancję, że uszyte przez nas pokrowce na meble ogrodowe będą służyć przez co najmniej kilka sezonów i nie stracą zbyt szybko pierwotnego kształtu i koloru. Doskonałym wyborem będą tkaniny o poliestrowych włóknach z dodatkiem poliuretanu, charakteryzują się dużą trwałością i wodoodpornością na poziomie do 150 cm słupa wody. Pamiętaj, by w przypadku tkanin poliestrowych wybierać te o gramaturze w przedziale 200–260 g/m². Takie tkaniny są nieco sztywne i nieelastyczne, co znacznie ułatwia nadanie im odpowiedniego kształtu, jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w szyciu.

Jeśli z jakichś względów nie odpowiadają Ci tkaniny o poliestrowych włóknach z dodatkiem poliuretanu, możesz zdecydować się na zakup kodury PVC. Materiał ten ma gumową powierzchnię i bardzo gęsty splot, przez co jest bardziej wytrzymały. Warto jednak wiedzieć, że kodura PVC jest droższa niż materiał poliestrowy.

Maszyna do szycia, igły, nici

Aby uszyć pokrowce na meble ogrodowe, potrzebna jest oczywiście maszyna do szycia. Nie musisz posiadać profesjonalnego sprzętu, by uszyć pokrowce na zestaw wypoczynkowy do ogrodu. Wystarczy do tego maszyna przeznaczona do użytku domowego. Pamiętaj jednak, by zamontować w niej nową, cienką igłę i grube, mocne nici. Nie podejmuj ryzyka fastrygowania materiału, gdyż zostaną w tkaninie dziury i nie będzie już nieprzemakalna. Zamiast fastrygi polecamy zastosować klej do tkanin.

Zdejmowanie miary i przygotowywanie wykroju

Pokrowce ogrodowe, by spełniały swoją ochronną funkcję, muszą mieć odpowiednią wielkość i kształt. By móc przygotować dobry wykrój, konieczne jest rzetelne zdjęcie miary. Zmierz swoje meble ogrodowe i uzyskane wyniki zanotuj na kartce. Gdy zdejmiesz miarę, możesz przystąpić do przygotowania projektu pokrowców na meble ogrodowe. By uniknąć pomyłek, przygotuj wykrój z grubego papieru. Pamiętaj, by dokładnie sprawdzać wymiary i uwzględnić zapas około 2–3 centymetrów na zszycie kawałków tkaniny.

Zdj. główne: Sushuti/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać meble do sypialni i salonu?
/
Jak wybrać meble do sypialni i salonu?
Odkryj inspirujące pomysły i sprawdzone porady, które pomogą Ci wybierać meble do sypialni i salonu idealnie dopasowane do Twojego stylu i potrzeb.
Nachosy z tortilli. Przepis na domowe nachosy
/
Nachosy z tortilli. Przepis na domowe nachosy
Marzą Ci się domowe nachosy? Oto jak je przygotować i to w ciągu dosłownie paru chwil.
Urządzenia i akcesoria dla gospodarstwa zajmującego się bydłem
/
Urządzenia i akcesoria dla gospodarstwa zajmującego się bydłem
Gospodarstwa zajmujące się hodowlą bydła mają do czynienia z różnymi wyzwaniami związanymi z utrzymaniem zdrowia i dobrej kondycji zwierząt, a także z efektywnym zarządzaniem gospodarstwem. W tym celu, wiele gospodarstw korzysta z różnych urządzeń i akcesoriów, które ułatwiają i usprawniają codzienną pracę w hodowli.