Sudoku. Hobby, które nie wychodzi z mody

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rebusy, krzyżówki i łamigłówki mają rzesze fanów niezależnie od czasów i zmieniających się trendów. Sudoku jest jednym ze szczególnie lubianych i cały czas popularnych hobby.

Photo by: Ben Kerckx, from: Pixabay 

Rok temu minęło 30 lat od wynalezienia sudoku. Dzisiaj sudoku jest cały czas jedną z ulubionych łamigłówek tak starszych jak i młodszych graczy. Znajdziemy ją w wielu gazetach i czasopismach w rubryce z krzyżówkami i póki co nic nie zapowiada, żeby zainteresowanie sudoku miało zniknąć.

Historia sudoku

Sudoku to gra wymyślona przez Howarda Garnsa, Amerykanina, który opublikował ją w 1979 r. pod nazwą „Number Place”, mając wówczas 74 lata. Obecną nazwę przybrała po tym, jak pięć lat później dotarła do Japonii. Początkowo nazywaną ją „Suuji wa dokushin ni kagiru”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „cyfry powinny występować jednokrotnie”. Tak długa nazwa jednak była mało praktyczna, skrócono ją więc do obecnej formy – sudoku. Do Polski sudoku dotarło 1996 r. jako dodatek do magazynu Super Express. Osiem lat później rozpoczął się prawdziwy szał na sudoku na całym świecie.

Zasady sudoku 

Łamigłówka składa się z planszy podzielonej na 81 pól, 9 × 9. Naszym celem jest uzupełnienie pól w taki sposób, aby w każdym rzędzie, kolumnie i w każdym z 9 zaznaczonych kwadratów o polu 3 × 3, znajdowała się jedna cyfra od 1 do 9.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Smakowite wypieki cukiernicze na różne okazje
/
Smakowite wypieki cukiernicze na różne okazje
Polacy kochają słodkości. Na deser dobrze jest zjeść pyszne ciastko lub babeczkę.
Jak poradzić sobie z odpadami w ogrodzie: poradnik dla początkujących
/
Jak poradzić sobie z odpadami w ogrodzie: poradnik dla początkujących
Ogród to wspaniałe miejsce, w którym możemy odpocząć i cieszyć się pięknem natury. Jednakże, uprawa roślin i pielęgnacja ogrodu wiążą się z powstawaniem dużych ilości odpadów, takich jak trawy, liście, gałęzie, a nawet pozostałości z warzyw i owoców. W tym poradniku przedstawimy kilka sposobów, jak poradzić sobie z odpadami w ogrodzie.
Co przyda się w nowoczesnym gospodarstwie?
/
Co przyda się w nowoczesnym gospodarstwie?
Nowoczesne maszyny i urządzenia rolne potrafią znacząco ułatwić i usprawnić pracę w gospodarstwie. Podpowiadamy więc, jakie rozwiązania warto wybrać.