Sudoku. Hobby, które nie wychodzi z mody

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rebusy, krzyżówki i łamigłówki mają rzesze fanów niezależnie od czasów i zmieniających się trendów. Sudoku jest jednym ze szczególnie lubianych i cały czas popularnych hobby.

Photo by: Ben Kerckx, from: Pixabay 

Rok temu minęło 30 lat od wynalezienia sudoku. Dzisiaj sudoku jest cały czas jedną z ulubionych łamigłówek tak starszych jak i młodszych graczy. Znajdziemy ją w wielu gazetach i czasopismach w rubryce z krzyżówkami i póki co nic nie zapowiada, żeby zainteresowanie sudoku miało zniknąć.

Historia sudoku

Sudoku to gra wymyślona przez Howarda Garnsa, Amerykanina, który opublikował ją w 1979 r. pod nazwą „Number Place”, mając wówczas 74 lata. Obecną nazwę przybrała po tym, jak pięć lat później dotarła do Japonii. Początkowo nazywaną ją „Suuji wa dokushin ni kagiru”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „cyfry powinny występować jednokrotnie”. Tak długa nazwa jednak była mało praktyczna, skrócono ją więc do obecnej formy – sudoku. Do Polski sudoku dotarło 1996 r. jako dodatek do magazynu Super Express. Osiem lat później rozpoczął się prawdziwy szał na sudoku na całym świecie.

Zasady sudoku 

Łamigłówka składa się z planszy podzielonej na 81 pól, 9 × 9. Naszym celem jest uzupełnienie pól w taki sposób, aby w każdym rzędzie, kolumnie i w każdym z 9 zaznaczonych kwadratów o polu 3 × 3, znajdowała się jedna cyfra od 1 do 9.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Cegła na ścianie. Propozycje aranżacji
/
Cegła na ścianie. Propozycje aranżacji
Wykorzystujemy potencjał cegły w aranżacjach wnętrz, czyli najlepsze pomysły na cegłę na ścianie.
Brązowa farba do włosów – poznaj kluczowe zasady doboru
/
Brązowa farba do włosów – poznaj kluczowe zasady doboru
Zobacz jakie są zasady doboru brązowej farby do włosów.
Jak prawidłowo zastosować podkład impregnujący do ochrony drewna?
/
Jak prawidłowo zastosować podkład impregnujący do ochrony drewna?
Po odkryciu tajemnic ochrony drewna za pomocą podkładów impregnujących, zobaczysz, jak łatwe jest poprawić wytrzymałość i trwałość twoich drewnianych powierzchni.