Sudoku. Hobby, które nie wychodzi z mody

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rebusy, krzyżówki i łamigłówki mają rzesze fanów niezależnie od czasów i zmieniających się trendów. Sudoku jest jednym ze szczególnie lubianych i cały czas popularnych hobby.

Photo by: Ben Kerckx, from: Pixabay 

Rok temu minęło 30 lat od wynalezienia sudoku. Dzisiaj sudoku jest cały czas jedną z ulubionych łamigłówek tak starszych jak i młodszych graczy. Znajdziemy ją w wielu gazetach i czasopismach w rubryce z krzyżówkami i póki co nic nie zapowiada, żeby zainteresowanie sudoku miało zniknąć.

Historia sudoku

Sudoku to gra wymyślona przez Howarda Garnsa, Amerykanina, który opublikował ją w 1979 r. pod nazwą „Number Place”, mając wówczas 74 lata. Obecną nazwę przybrała po tym, jak pięć lat później dotarła do Japonii. Początkowo nazywaną ją „Suuji wa dokushin ni kagiru”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „cyfry powinny występować jednokrotnie”. Tak długa nazwa jednak była mało praktyczna, skrócono ją więc do obecnej formy – sudoku. Do Polski sudoku dotarło 1996 r. jako dodatek do magazynu Super Express. Osiem lat później rozpoczął się prawdziwy szał na sudoku na całym świecie.

Zasady sudoku 

Łamigłówka składa się z planszy podzielonej na 81 pól, 9 × 9. Naszym celem jest uzupełnienie pól w taki sposób, aby w każdym rzędzie, kolumnie i w każdym z 9 zaznaczonych kwadratów o polu 3 × 3, znajdowała się jedna cyfra od 1 do 9.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Urządzenia i akcesoria dla gospodarstwa zajmującego się bydłem
/
Urządzenia i akcesoria dla gospodarstwa zajmującego się bydłem
Gospodarstwa zajmujące się hodowlą bydła mają do czynienia z różnymi wyzwaniami związanymi z utrzymaniem zdrowia i dobrej kondycji zwierząt, a także z efektywnym zarządzaniem gospodarstwem. W tym celu, wiele gospodarstw korzysta z różnych urządzeń i akcesoriów, które ułatwiają i usprawniają codzienną pracę w hodowli.
Jak urządzić nowoczesny dom na wsi?
/
Jak urządzić nowoczesny dom na wsi?
Planujesz aranżację modernistycznego domu na wsi? Sprawdź, jak go urządzić.
Życie na emeryturze – skąd wziąć pieniądze na spełnienie swoich marzeń?
/
Życie na emeryturze – skąd wziąć pieniądze na spełnienie swoich marzeń?
Emerytura powinna być czasem zasłużonego relaksu i odpoczynku. Jest to czas, w którym w końcu możemy spełniać marzenia, na które wcześniej nie mogliśmy znaleźć czasu. Czasami jednak kłopotem mogą okazać się finanse. Skąd pozyskać pieniądze na spełnienie swoich życiowych celów?