Co należy wiedzieć o paleniu w kominku

Co należy wiedzieć o paleniu w kominku
Dom
/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wydawać by się mogło, że palenie w kominku to nic trudnego. Jest jednak inaczej, ponieważ nie wystarczy jedynie trochę drewna i zapałki. Ważne jest, żeby wiedzieć, jak prawidłowo rozpalać w kominku i czym najlepiej palić. Odpowiedzi na wszystkie istotne pytania przedstawiamy w tym artykule.

Prawidłowe palenie w kominku

Zasady prawidłowego palenia w kominku dotyczą tak samego rozpalania ognia, jak i jego podtrzymywania. Pozwolą one zapobiec nadmiernemu dymieniu, a także gaśnięciu ognia.

Ogień należy rozpalać od góry, a dokładać do niego od boku. Dotyczy to kominków posiadających paleniska górne. Prawidłowe dokładanie to przesuwanie żaru w jedną stronę, a dokładanie nowego drewna tuż obok żaru. W prawidłowym spalaniu istotne jest także dostosowanie mocy grzewczej kominka, którą można regulować ilością drewna.

Ważne jest też to, żeby zadbać o otwarte wloty powietrza. Żeby sprawdzi, czy wszystko działa prawidłowo, wystarczy sprawdzić, czy z kominka nie wydobywa się dym, a szyba nie zachodzi sadzą. Należy pamiętać, żeby nie zamykać całkowicie przepływu powietrza, ponieważ grozi to zaczadzeniem.

Czym palić w kominku?

Jest to uwarunkowane przez prawo. Z pewnością nie można palić w kominku śmieciami. Palenie nieodpowiednimi rzeczami jest groźne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla ludzi. W czasie spalania wytwarzają one szkodliwe substancje, które przedostają się do powietrza. Niedozwolone jest także palenie w kominku starymi meblami i innymi zużytymi materiałami, ponieważ zawarte w nich farby i kleje również są szkodliwe. Poza tym, mogą doprowadzić do uszkodzenia przewodów kominowych i samego pieca.

W kominku najlepiej jest palić jedynie drewnem. Musi być ono dobrej jakości. Najlepsze będzie takie, którego wilgotność nie jest większa niż 20%. Drewno zbyt mokre jest nieekonomiczne, a na dodatek dymi. Oznacza to więc, że do palenia w kominku nie nada się drewno dopiero ścięte.  Dobry opał zawiera małą ilość kory, niewskazane jest natomiast drewno z drzew iglastych, ponieważ zawiera ono dużo żywicy.

Istotny jest także sposób pocięcia drewna. Kawałki powinny być na tyle niewielkie, żeby mieściły się we wkładzie kominkowym. Nie warto jednak stosować zbyt małych kawałków, które szybciej się spalają.

Coraz więcej osób poszukuje jak najbardziej ekologicznych i bezpiecznych rozwiązań do palenia w kominku. Jednym z nich jest pellet drzewny. Jest to źródło energii zamknięte w formie trocin, które sprasowane zostały pod wysokim ciśnieniem. Zaletą takiego rozwiązania jest brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Palenie pelletem w kominku pozwala na niską emisję pyłów ze spalania oraz na zamknięty obieg dwutlenku węgla.

Z pewnością warto więc zamienić inne paliwa na te bardziej ekologiczne. Daje to gwarancję bezpieczeństwa nie tylko środowiska, ale także domowników.

Dostosuj paliwo do rodzaju kominka

Wyróżnia się różne rodzaje kominków, na przykład powietrzne albo z płaszczem wodnym. Żeby palić szybko, sprawnie i efektownie, należy przede wszystkim stosować się do zaleceń producenta i stosować takie paliwo, które jest przez niego stosowane. Istotne jest także to, żeby sam kominek był dobrej  jakości. Takie w swojej ofercie ma na przykład Hitze.

Sterowniki do kominków

Ich zadaniem jest ekonomiczne zarządzanie pracą kominka oraz regulowanie parametrów spalania. W najbardziej nowoczesnych sterownikach do kominków stosowane są elektroniczne optymalizatory spalania, które pozwalają na uzyskanie optymalnej temperatury. Pozwala to uzyskać w ogrzewanych pomieszczeniach daną temperaturę.

Zdjęcie główne: Mikhail Nilov/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak oświetlić wnętrza w stylu klasycznym?
/
Jak oświetlić wnętrza w stylu klasycznym?
Urządzanie domu lub mieszkania łączy się z wieloma decyzjami, które mają wpływ na całe dalsze życie w danym miejscu. Jednym z takich aspektów jest oświetlenie. Zobacz, na jaki rodzaj światła postawić przy wystroju klasycznym.
Jak dobrze dobrać oświetlenie do stylu wnętrza?
/
Jak dobrze dobrać oświetlenie do stylu wnętrza?
Podpowiadamy, jak dobrać oświetlenie do stylu wnętrza. Znajdź inspiracje do udanego aranżowania przestrzeni. Naucz się, jak świadomie wykorzystać światło, aby podkreślić charakter swojego domu.
Jak prawidłowo zastosować podkład impregnujący do ochrony drewna?
/
Jak prawidłowo zastosować podkład impregnujący do ochrony drewna?
Po odkryciu tajemnic ochrony drewna za pomocą podkładów impregnujących, zobaczysz, jak łatwe jest poprawić wytrzymałość i trwałość twoich drewnianych powierzchni.